moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wodne szkolenie zmechanizowanych

Jak bezpiecznie wyskoczyć z rozpędzonej motorówki i udzielić pomocy tonącemu, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i jak poszukiwać w wodzie osób zaginionych – tego rodzaju umiejętności zdobywali żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej. Szkolenie poprowadzili instruktorzy i ratownicy WOPR-u.

Żołnierze powinni wiedzieć, jak prawidłowo i bezpiecznie udzielić pomocy tonącemu. Taka wiedza może się przydać nie tylko podczas służby, ale także w codziennym życiu, np. w czasie wakacji – mówi ppor. Łukasz Szymański, dowódca 2 kompanii z Batalionu Zmechanizowanego z Białej Podlaskiej. Żołnierze z tej jednostki wzięli udział w szkoleniu z ratownictwa wodnego. Uczyli się od doświadczonych ratowników i instruktorów z międzyrzeckiej grupy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

– Jeśli dzięki temu szkoleniu uda się uratować choć jedno życie, to będzie ogromny sukces – przyznaje szer. Patryk Stępień, który od 13 lat jest ratownikiem WOPR-u (obecnie w międzyrzeckim pogotowiu wodnym). Przez ten czas brał udział w wielu akcjach ratowniczych oraz w poszukiwaniach zaginionych osób. Przyznaje, że nie wszystkie z tych historii skończyły się szczęśliwie. – Wakacje w pełni i co chwilę słyszymy wiadomości o tym, że ktoś się utopił. Chcieliśmy z dowódcą przybliżyć żołnierzom wiedzę na temat ratownictwa, bo woda jest naprawdę niebezpiecznym żywiołem. Trzeba wiedzieć np., jak właściwie udzielać pomocy, by podczas akcji ratunkowej samemu nie ucierpieć – mówi szeregowy.

I właśnie dlatego, podczas zajęć żołnierze uczyli się, jak udzielać pomocy poszkodowanemu przy użyciu koła ratunkowego, boi, rzutek ratowniczych czy liny. – Chodzi o to, by tonący nie wciągnął osoby, która mu pomaga pod wodę – tłumaczy ppor. Szymański. – Wpajaliśmy żołnierzom, aby bez sprzętu asekuracyjnego nie podpływali do tonącego. Trzeba działać w myśl zasady: dobry ratownik to żywy ratownik – dopowiada szer. Stępień. Wyjaśnia, że jeśli w pobliżu nie ma specjalistycznego sprzętu ratowniczego, to można zawsze spróbować podać poszkodowanemu gałąź albo rzucić mu jakąś linkę, a nawet związane ze sobą elementy odzieży lub ręczniki. – Dla akcji ratowniczych nad wodą czas ma kluczowe znaczenie. Zaledwie cztery minuty niedotlenienia powodują śmierć mózgu – przestrzegają ratownicy.

WOPR-owcy uczyli żołnierzy również zasad udzielania pierwszej pomocy, udrażniania dróg oddechowych i zasad prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zmechanizowani ćwiczyli pod ich kierunkiem postępowanie w przypadku złamań, a także trenowali poszukiwanie osób zaginionych w wodzie. – Tworzyli tzw. łańcuch życia i zwartą grupą przeszukiwali dno jeziora. Jest to potrzebne, bo podtopiona osoba zwykle dryfuje w pobliżu dna, a taki łańcuch życia to czasami jedyna metoda, by odnaleźć poszkodowanego – zaznacza szer. Stępień.

Żołnierze z Białej Podlaskiej dowiadywali się również, jak wykonywać skoki ratownicze, czyli takie, w czasie których ratownik nawet na chwilę nie zanurza głowy, by nie stracić kontaktu wzrokowego z tonącym. Wojskowi desantowali się z rozpędzonej łódki do wody i udzielali pomocy poszkodowanemu. – Ten ostatni element budził chyba najwięcej emocji. Ważna była zarówno technika skoku, jak i pokonanie lęku przed głęboką wodą – zauważa ppor. Szymański.

Żołnierze zapowiadają, że współpraca z międzyrzecką grupą WOPR-u będzie kontynuowana. W planie są także szkolenia z ratownictwa wodnego w warunkach zimowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO