moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bezpieczny przesmyk suwalski

Żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej, a także sojusznicy z NATO biorą udział w ćwiczeniach „Amber Desire ’22”, które rozgrywają się w rejonie przesmyku suwalskiego. Dziś w Supraślu działania wojskowych obserwował wicepremier Mariusz Błaszczak. – Te ćwiczenia są ważne dla bezpieczeństwa i stabilności wschodniej flanki NATO – mówił szef MON-u.

„Amber Desire” to sojusznicze ćwiczenia, które regularnie odbywają się na terenie Polski i Litwy. Właśnie trwa ich trzecia edycja. Jeden z epizodów odbył się w poniedziałek w okolicach Supraśla. – To ćwiczenie zostało zorganizowane przez siły sojusznicze, aby pokazać, że jesteśmy przygotowani na zagrożenia, które czyhają na państwa położone na wschodniej flance NATO – mówił dziś Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Dodał, że poprzez wspólne ćwiczenia żołnierze budują interoperacyjność, a także sprawdzają obowiązujące procedury.

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że w ubiegłym roku stacjonujące na wschodniej flance Sojuszu siły zbrojne zostały zaatakowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki, który skierował tysiące migrantów na polsko-białoruską granicę. – Nie mamy wątpliwości, że celem tych działań było zdestabilizowanie Polski, Litwy, Łotwy. To było preludium do ataku na Ukrainę, ale ze względu na konsekwentną postawę polskich sił zbrojnych wspierających Straż Graniczną granica nie została przerwana – zaznaczył Błaszczak. Szef MON-u zauważył też, że „władcy Kremla próbują odbudować imperium zła”, a pierwszym etapem tego planu była agresja Rosji wobec Gruzji w 2008 roku, a także późniejsze ataki na Ukrainę. – Naszym zadaniem jest odstraszanie, pokazywanie temu imperium zła, że państwa NATO są odporne, że dysponują zgranymi siłami, dzięki którym atak na Sojusz Północnoatlantycki będzie nieopłacalny – przekonywał minister obrony.


Film: MON

Za organizację działań żołnierzy i dowodzenie podczas „Amber Desire ’22” odpowiada Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód. – Kluczem do sukcesu w obronie jest pełna synchronizacja wszystkich elementów zaangażowanych do działania, stąd też te treningi i ćwiczenia, które do tej koordynacji nas prowadzą – mówił dziś dowódca tego związku taktycznego, gen. dyw. Zenon Brzuszko. Dodał także, że w „Amber Desire ’22” biorą udział nie tylko Polacy (żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej czy 1 Brygady Obrony Terytorialnej), ale także wojskowi z 15 państw NATO, którzy na co dzień zasilają wielonarodową dywizję, oraz Amerykanie, Brytyjczycy i Rumunii ze stacjonującej na Mazurach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

W poniedziałek żołnierze prowadzili działania w rejonie nazywanym przesmykiem suwalskim. To obszar strategiczny, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi państwami bałtyckimi, jednocześnie oddzielający rosyjski obwód kaliningradzki od Białorusi. – W Supraślu żołnierze sojuszniczych armii przeprowadzili natarcie w terenie zurbanizowanym – mówi gen. bryg. Piotr Fajkowski, dowódca 15 Brygady. Wojskowi mieli do dyspozycji w sumie 40 jednostek sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżne wyrzutnie rakietowe Langusta, armatohaubice Krab, w powietrze wzbiły się także śmigłowce W-3 Sokół. – We wtorek zadaniem żołnierzy będzie patrolowanie terenów przygranicznych – zapowiada generał.

Jednak ćwiczenie, które teraz ma miejsce w rejonie przesmyku suwalskiego, to niejedyny element „Amber Desire ’22”. Jeden z jego epizodów odbył się na początku lipca. Wówczas celem żołnierzy było sprawdzenie procedur związanych z przemieszczaniem się pododdziałów na dużą odległość. Wojskowi z dowództwa wielonarodowej dywizji i Pułku Wsparcia Dowodzenia skierowali się do miejscowości Szypliszki, gdzie rozstawili stanowisko dowodzenia, a pododdziały z 15 Brygady Zmechanizowanej przemieściły się na Litwę.

Kolejna edycja „Amber Desire” odbędzie się w przyszłym roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Więcej hełmów dla żołnierzy
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO