moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Gliński: Polska ma prawo do reparacji

Polska doznała bezprecedensowych strat podczas II wojny, została pozbawiona szans rozwojowych, co wciąż odczuwają kolejne pokolenia, stąd kampania #BezPrzedawNIEnia. Przypomina ona o skali strat i o konieczności otrzymania odszkodowania za nie – mówił Piotr Gliński, minister kultury, podczas prezentacji projektu #BezPrzedawNIEnia.

W czwartek, w 83. rocznicę ataku Niemiec na Polskę, został przedstawiony raport na temat strat poniesionych przez Polaków w II wojnie światowej. Jarosław Kaczyński poinformował też, że zapadła decyzja, by domagać się rekompensaty od Niemiec. Do tego postanowienia nawiązał w piątek prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Pomiędzy cywilizowanymi państwami europejskimi nie ma przedawnienia zbrodni II wojny, gdybyśmy się na to zgodzili, bezkarność byłaby zachętą dla kolejnych agresji – argumentował wicepremier. Dodał, że kampania #BezPrzedawNIEnia, zorganizowana przez resort kultury, to także „hołd wobec ofiar wojny, wobec naszych rodziców i dziadków, którzy cierpieli podczas wojny”.

Profesor Gliński zaznaczył, że po wczorajszej prezentacji raportu o stratach, w niemieckiej prasie pojawiły się opinie przyznające, że istnieją racje moralne przemawiające za wypłatą odszkodowania, ale nie ma do niego podstaw prawnych. – Świat, gdzie prawo nie jest związane z moralnością, jest światem totalitarnym, takie są podstawy naszego stanowiska dotyczącego reparacji wojennych ze strony Niemiec – stwierdził wicepremier Gliński. Podkreślił, że za reparacjami od Niemiec dla Polski przemawiają racje prawne, moralne i polityczne.

Kampanię #BezPrzedawNIEnia wspiera m.in. Polska Fundacja Narodowa. – Wierzymy, że aby otrzymać przebaczenie, trzeba pokajać się i zadośćuczynić ofiarom – przekonywał Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN. Fundacja wspólnie z TVP i resortem kultury przygotowała m.in. wielojęzyczne spoty i filmy pokazujące zniszczenia Polski podczas wojny. Będą one dystrybuowane w kraju oraz w Europie Zachodniej i USA. Przygotowano także materiały audiowizualne (w językach angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim) dla mediów społecznościowych.

Na placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie odbywała się prezentacja kampanii, otwarto także wystawę plenerową #BezPrzedawNIEnia. – Pokazuje ona ogrom zniszczeń, jakich dokonały w naszym kraju dwa totalitaryzmy – mówił Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, organizatora ekspozycji. Wystawa składa się z 26 plansz, na których – dzięki technice druku soczewkowego – można, w zależności od kąta patrzenia, obejrzeć polskie miasta przed wojną i te same miejsca zrujnowane w wyniku działań wojennych. Wśród tak zaprezentowanych obiektów i miejsc zobaczymy m.in. Zamek Królewski i Pałac Saski w Warszawie, pomnik Mickiewicza w Krakowie czy ul. Jezuicką w Lublinie. – Zmiana granic po II wojnie sprawiła, że na ziemiach polskich znalazły się setki zrujnowanych miast i wsi, które nie wchodziły przed wojną w obszar II RP. Wszystkie te miejscowości trzeba było podnieść z ruin dlatego ekspozycję dopełniają widoki z Kołobrzegu, Malborka czy Wrocławia – tłumaczył dyrektor Kirejczyk. Zwrócił też uwagę, że wystawa jest prezentowana w miejscu symbolicznym, na ogrodzeniu, za którym rusza odbudowa zniszczonego w 1944 roku przez Niemców Pałacu Saskiego.

Ekspozycja powstała we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i firmą Pałac Saski Sp. z o.o. Można ją oglądać do 20 września 2022. Przygotowano także jej internetową wersję: niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/wystawa-bezprzedawnienia-do-pobrania.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Głos z katyńskich mogił
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO