moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Partnerstwo kluczem do sukcesu

Zawarliśmy kontrakt z dziewięcioma polskimi partnerami na realizację pierwszej fazy programu „Wisła”. Współpraca układa się znakomicie na wielu płaszczyznach. Umożliwiła ona terminowe dostarczenie wyprodukowanych w Polsce głównych elementów zestawu Patriot – mówi Caroline Touchstone, dyrektor ds. programu „Wisła” i innych programów obronnych w Raytheon Missiles & Defense.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada, że pierwsza bateria systemu Patriot zostanie przekazana Siłom Zbrojnym RP już za kilka tygodni. Kiedy dokładnie to nastąpi?

W październiku rozpocznie się proces integracji i kontroli systemu Wisła, czyli SICO [System Integration and Check-Out]. Sprzęt, który dostarcza Raytheon Missiles & Defense, jest już w Polsce i będzie gotowy do realizacji SICO.

W jakim stopniu zestawy Patriot zrewolucjonizują polską obronę powietrzną?

Dzięki wprowadzeniu tego sprzętu do swojej armii Polska będzie korzystać z najbardziej wydajnego i sprawdzonego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie, który jest cały czas unowocześniany, aby wyprzedzić pojawiające się nowe zagrożenia.

Z jakich elementów będą się składać baterie dostarczane do polskiej armii?

Elementy baterii w programie „Wisła” to m.in. zestaw radarowy Configuration 3 Plus (C3+), stanowisko kierowania walką ECS [Engagement Control Station], wyrzutnie M903, zespół zasilający w energię elektryczną EPP [Electric Power Plant] oraz kontenery naczepowe na sprzęt do obsługi technicznej.

Kto nadzoruje proces integracji elementów wyprodukowanych w Polsce z amerykańskimi?

Integracja elementów polskiej produkcji, czyli wyrzutni M903 oraz kontenerów naczepowych na sprzęt do obsługi technicznej, z dostarczonymi przez Raytheon Missiles & Defense komponentami amerykańskimi odbędzie się podczas rozpoczynającego się w październiku procesu integracji i kontroli systemów SICO, realizowanego pod nadzorem rządu USA.

Jak Raytheon ocenia współpracę z polskimi firmami zajmującymi się produkcją baterii Patriot, m.in. Hutą Stalowa Wola, Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi i Zakładami Mechanicznymi Tarnów?

Firma Raytheon Missiles & Defense zawarła kontrakt z dziewięcioma polskimi partnerami na realizację pierwszej fazy programu „Wisła”. Polscy partnerzy wnieśli swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie, toteż współpraca układa się znakomicie na wielu płaszczyznach. Umożliwiła ona terminowe dostarczenie wyprodukowanych w Polsce głównych elementów zestawu Patriot. Oczywiście, żaden program rozwojowy nie jest pozbawiony wyzwań, ale silne partnerstwo okazało się tutaj kluczem do sukcesu.

Jakie są perspektywy eksportowe dla polskich firm współpracujących z Raytheonem?

Polscy partnerzy znaleźli się w gronie dostawców Raytheona i w przyszłości będą mogli starać się o nowe zamówienia w globalnym łańcuchu dostaw. Zarówno PIT Radwar, jak i Teldat już dostarczają sprzęt w ramach innych międzynarodowych programów dotyczących systemu Patriot.

Co obejmuje offset w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”? Z jakimi firmami zostały podpisane umowy?

Pierwsza faza obejmuje projekty mające na celu przeszkolenie i przygotowanie offsetobiorców ze strony Polskiej Grupy Zbrojeniowej do projektowania i utrzymywania systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Wśród nich wymienię choćby Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, którego pracownicy mogą teraz kwalifikować i certyfikować wyprodukowane w Polsce wyrzutnie i pojazdy systemu Patriot, oraz PIT-Radwar będący odbiorcą systemu zarządzania logistyką EAGLE firmy Raytheon Intelligence & Space. Zakres ostatniej części offsetu jest przedmiotem rozmów z Departamentem Umów Offsetowych PGZ.

Dlaczego tak długo trwało negocjowanie umów offsetowych?

Raytheon starał się zapewnić Polsce jak największe korzyści z tytułu umowy offsetowej, dlatego potrzeba było trochę czasu, aby upewnić się, że przekazywana technologia spełnia oczekiwania. Jednak finalizacja umów offsetowych nie wpłynęła na naszą współpracę z polskim przemysłem ani na nasze zobowiązania odnośnie do dostaw dla Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jaka jest oferta Raytheona w ramach drugiej fazy programu „Wisła”? Czy chodzi o transfer ewentualnych technologii i zobowiązania offsetowe?

Podstawowym nowym elementem, który Raytheon Missiles & Defense oferuje w drugiej fazie, jest radar LTAMDS [Lower Tier Air and Missile Defense Sensor]. Rozpoczęliśmy już rozmowy na temat potencjalnego zaangażowania polskiego przemysłu w projekty związane z tym radarem w fazie drugiej.

To są bardzo nowoczesne radary?

LTAMDS to urządzenia najnowszej generacji, dające wyjątkowe możliwości w walce z różnego rodzaju zagrożeniami. Zapewniają wykrywanie w zakresie 360°, wykorzystując takie technologie, jak antena z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA [Active Electronically Scanned Array] czy układy oparte na GaN [azotku galu]. Raytheon Missiles & Defense ma w Massachusetts zakład, który wytwarza GaN na potrzeby sprzętu wojskowego.

Polska nie ukrywa, że chce uzbroić zestawy Patriot w programie „Wisła” w rakiety niskokosztowe. Jaka jest oferta Raytheona w tej dziedzinie, mając na uwadze, że MON chce, aby te rakiety były produkowane w Polsce?

Wciąż uważamy, że nasze rakiety SkyCeptor mogą być brane pod uwagę jako propozycja pocisku przechwytującego typu hit-to-kill, który dobrze wpisuje się w planowany przez Polskę system obrony powietrznej i przeciwrakietowej. SkyCeptor wzbudzają duże zainteresowanie na świecie, ale istnieje możliwość produkowania ich w Polsce, jeśli będzie ona zainteresowana.

Polskie siły zbrojne zamówiły w ramach programu „Harpia” samoloty F-35, a Raytheon produkuje zaawansowane uzbrojenie do tych maszyn, które mogłoby być wytwarzane w naszym kraju. Jaka jest propozycja Raytheon Missiles & Defense dla polskiego przemysłu w tej dziedzinie?

Raytheon Missiles & Defense zamierza ściśle współdziałać z Ministerstwem Obrony Narodowej i polskim przemysłem, aby zapewnić najbardziej zaawansowane systemy do polskich F-35. W przypadku pocisków powietrze–ziemia będzie to inteligentna broń StormBreaker, w której wykorzystuje się technologię sieciową do zdalnego likwidowania stacjonarnych lub ruchomych celów. Przykładem pocisków powietrze–powietrze może być nowy pocisk AMRAAM C8, zapewniający zwiększony zasięg i lepszą zdolność do zwalczania zaawansowanych zagrożeń w regionie. Jest za wcześnie, by mówić o szczegółach dotyczących udziału polskiego przemysłu w programie „Harpia”, niemniej jednak mamy nadzieję, że program ten otworzy nowe możliwości partnerskiej współpracy RMD z polskim przemysłem.

Rozmawiał: Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Na straży wschodniej flanki NATO
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO