moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ambitne plany rozwojowe PGZ-etu

Polska Grupa Zbrojeniowa podczas MSPO podpisała memorandum o współpracy z koreańską firmą Hyundai Rotem Company, produkującą m.in. czołgi K2 Black Panther. Umowa zakłada współdziałanie obu firm w produkcji nowych czołgów, transporterów opancerzonych oraz lądowych bezzałogowców, zarówno na potrzeby Sił Zbrojnych RP, jak i na rynki trzecie.

Umowę w formule memorandum partnerskiego podpisali prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek oraz Lee Yong-Bae, prezes Hyundai Rotem Company. Szef narodowego holdingu w swoim wystąpieniu podkreślał, że obie firmy od kilku miesięcy mocno zacieśniają współpracę, która przyniesie obopólne korzyści.

– Owoce naszego polsko-koreańskiego sojuszu przemysłowego będą nową jakością, która w wymierny sposób przyczyni się zarówno do wzrostu bezpieczeństwa naszych państw, jak również wszystkich innych przyszłych klientów – mówił Sebastian Chwałek.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej produkowane przez Hyundai Rotem Company K2 Black Panther będą oprócz amerykańskich M1A2SEPv3 i niemieckich Leopardów 2PL oraz 2A5 podstawowymi czołgami Wojska Polskiego.

Pod koniec sierpnia br. wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę wykonawczą na dostawę dla polskiej armii 180 Czarnych Panter, z których pierwsze egzemplarze mają trafić do jednostek jeszcze w tym roku. Siły Zbrojne RP zamierzają jednak kupić ich znacznie więcej. Zgodnie z zawartą przez Agencję Uzbrojenia w lipcu br. umową ramową z firmą Hyundai Rotem Company, polska armia chce pozyskać łącznie aż tysiąc czołgów K2, które od 2026 roku mają być produkowane przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Holding przygotowuje się do czekającego go „pancernego wyzwania”, a podpisana 7 września umowa o współpracy z HRC to jeden z etapów zacieśniania współpracy z dostawcą technologii, którym w programie produkcji polskiej odmiany czołgu K2 będzie Korea.

PGZ i HRC zadeklarowały, że będą razem pracować nie tylko nad rozwojem czołgu K2 i jego następcą K3, lecz także nad kołowymi transporterami opancerzonymi i lądowymi dronami, które – co ważne – obie firmy chcą wspólnie produkować i sprzedawać na rynkach trzecich.

Sebastian Chwałek zapowiedział również, że w najbliższym czasie zostanie wybrana lokalizacja zakładu, który z ramienia PGZ-etu będzie zajmował się produkcją czołgów K2.

Umowa z Hanwha Defense

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała również memorandum o partnerstwie i współpracy z innym koreańskim koncernem - Hanwha Defense. Firma ta ma dostarczyć do Wojska Polskiego armatohaubice K9. Podpisany pod koniec sierpnia kontrakt przewiduje dostarczenie do końca 2026 roku 212 haubic w wersji K9A1, a podpisana pod koniec lipca br. umowa ramowa, że łącznie Polska otrzyma aż 672 sztuki koreańskich dział, które co bardzo istotne, od 2026 roku mają być produkowane w Polsce.

Zajmować się tym ma Polska Grupa Zbrojeniowa, która intensywnie przygotowuje się do tego zadania. Przedstawiciele PGZ podkreślają, że Grupa ma już sporo doświadczenia we współpracy z koreańskim producentem K9. – Polski przemysł obronny ma już ponad dekadę owocnej współpracy z Hanwha Defense. Najbardziej rozpoznawalnym efektem tego partnerstwa są armatohaubice Krab, nie tak odległy krewny haubicy K9 – wyjaśnia Sebastian Chwałek. Prezes PGZ wskazuje, że to właśnie od Hanwha Defense rodzima Huta Stalowa Wola kupiła licencję na produkcję podwozi do Krabów.

Prezes PGZ podkreśla, że podpisana we wrześniu umowa otwiera bardzo szerokie możliwości polsko-koreańskiej współpracy. PGZ i Hanwha Defense chcą bowiem nie tylko od 2026 roku wspólnie produkować polską wersję haubic K9 – oznaczoną jako K9PL, ale pracować również nad jej następcą, który mógłby być oferowany innym armiom.
PGZ i Hanwha Defense chcą również współpracować w zakresie innych typów uzbrojenia – przede wszystkim gąsienicowych bojowych wozów piechoty oraz artylerii rakietowej. – Obie strony weszły właśnie w nową fazę rozszerzonej współpracy w oparciu o najnowszą Umowę Ramową i Kontrakt Wykonawczy. Obiecuję, że Hanwha Defense będzie dalej współpracować z PGZ, naszym najbardziej zaufanym partnerem na polskim rynku – zadeklarował Son Jaeil, prezes i dyrektor generalny Hanwha Defense.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Republiki Korei, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jak wyszkolić pilota F-16?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO