moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Służba na niebieskiej linii

Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej po raz pierwszy tworzą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie. Kompania zmotoryzowana, która będzie trzonem operacyjnym polskich sił pod flagą ONZ-etu, do misji przygotowywać się będzie m.in. na Łotwie. Polskim zmotoryzowanym towarzyszą żołnierze z Węgier.

Na poligon położony w okolicy łotewskiej miejscowości Ādaži żołnierze 17 WBZ wyruszają 16 września. W ćwiczeniach weźmie udział kompania składająca się z trzech plutonów. W trasę wyjedzie 12 kołowych transporterów Rosomak, a towarzyszyć im będą wozy rozpoznania technicznego i ewakuacji medycznej oraz pojazdy ciężarowe zabezpieczenia logistycznego. Przejazd kolumny zajmie około dwóch dni.

Na Łotwie odbędzie się certyfikacja tzw. węgierskiego plutonu kompanii zmotoryzowanej. Jest to formacja mieszana, w skład której wchodzi 15 żołnierzy z Węgier i 16 z Polski. Dowództwo oraz załogi Rosomaków i samochodów terenowych Humvee stanowią Polacy. Węgrzy, którzy do brygady w Międzyrzeczu dotarli 12 września, pełnią funkcję piechoty. Pozostałe dwa plutony zostały sprawdzone pod względem przygotowania do misji już wcześniej, w pierwszych dniach września.

Międzynarodowy sprawdzian „misjonarzy”

Po dotarciu na miejsce międzyrzeccy zmotoryzowani oraz Węgrzy włączą się w organizowane rokrocznie międzynarodowe ćwiczenia „Silver Arrow”. Podczas wykonywania zadań polscy żołnierze będą współdziałać m.in. z wojskowymi z USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Później kompania przemieści się na inny łotewski poligon – w okolicę miejscowości Skrunda, gdzie będzie się szkolić już według swojego programu przygotowań do misji. W tych zajęciach zmotoryzowanych wspierać będą żołnierze armii Łotwy oraz Gwardii Narodowej USA.

Do Polski uczestnicy ćwiczeń powrócą 4 października. Odpoczynek będą mieli jednak krótki, bo wkrótce potem rozpoczną się cykle wymaganych kursów. Będą to m.in. szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy i z zasad przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym (C-IED) oraz specjalistyczne kursy dla dowódców, m.in. obsługi zagłuszarek dla pojazdów i drużyn piechoty. W ostatnich dniach października kompania zostanie sprawdzona pod względem przygotowania do misji. Certyfikacja całości VII zmiany PKW UNIFIL zaplanowana jest na koniec listopada. Do Libanu żołnierze 17 WBZ udadzą się w lutym przyszłego roku.

Na niebieskiej linii

Na misji żołnierze z Międzyrzecza będą pełnili służbę w pobliżu granicy Libanu z Izraelem, m.in. na wysuniętych posterunkach obserwacyjnych na obszarze zwanym blue line. – Na miejscu będziemy się poruszali głównie samochodami osobowo-terenowymi – mówi por. Marcin Biela, dowódca kompanii zmotoryzowanej. W górskich terenach Libanu drogi są wąskie i bardzo kręte, a jazda po nich nie jest łatwa. Dlatego przed wyjazdem na misję kierowcy zarówno Rosomaków, jak i innych typów pojazdów przechodzą dodatkowe szkolenie w polskich górach.

W czasie przygotowań do misji zmotoryzowani m.in. zapoznają się z procedurami postępowania w przypadku potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić podczas patrolowania granicy. Jest to m.in. rozpoznanie osób nielegalnie posiadających broń i uzbrojonych grup oraz dalsze postępowanie w tym względzie we współpracy z miejscowymi służbami. Przygotowują się też do mediacji na wypadek zaistnienia niepokojów w rejonie pełnienia służby. – Doskonalimy także umiejętności postępowania w przypadku bezpośredniego ataku na patrol lub bazę – informuje por. Marcin Biela.

Polski Kontyngent Wojskowy w Tymczasowych Siłach ONZ w Libanie (UNIFIL) rozpoczął działalność w listopadzie 2019 roku. Jego trzon stanowi kompania piechoty zmotoryzowanej. Pododdział włączony jest w struktury batalionu irlandzkiego, który tworzy IRISHPOLBATT w Sektorze Zachodnim. Rejon, w którym PKW realizuje swój mandat, to południowo-wschodnia część Sektora Zachodniego (granica Libanu z Izraelem).

Główne zadania PKW w Libanie to ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia – tzw. blue line – oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. W skład kontyngentu wchodzi do 250 żołnierzy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Gunner, nie runner
 
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
Charge of Dragon
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Front przy biurku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Wojna na detale
Kolejne FlyEye dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Szpej na miarę potrzeb
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rekordziści z WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO