moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT z myślą o przyszłości

To inwestycja, o której jeszcze niedawno nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się rzeczywistością – mówił płk Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Katedry Rozpoznania Obrazowego. Prace trwały dwa lata, a ich koszt to ponad 13,5 mln zł.

W poniedziałek w Wojskowej Akademii Technicznej uroczyście oddano do użytku nową inwestycję. To budynek szkolno-laboratoryjny, który stanie się siedzibą powstałej w 2021 roku i działającej w strukturze Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT Katedry Rozpoznania Obrazowego.

– Rozwijanie zdolności do rozpoznania, w tym obrazowego, to jeden z kluczowych kierunków rozwoju polskiej armii. Katedra jest przykładem tego, jak skutecznie można implementować technologie satelitarne w programie edukacyjnym uczelni. Celem naszych działań jest reagowanie zarówno na potrzeby wojska, któremu należy zapewnić dostęp do aktualnej informacji rozpoznawczej, jak i na potrzeby rynku cywilnego, który poszukuje pracowników przygotowanych do pracy w prężnie rozwijającym się sektorze kosmicznym – mówił płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.

REKLAMA

W nowym budynku będą się odbywać m.in. szkolenia specjalistów, w tym podchorążych kształcących się w specjalnościach rozpoznania obrazowego oraz satelitarnych technik obserwacji ziemi. Żołnierze zawodowi będą doskonalić umiejętności podczas specjalistycznych kursów z zakresu rozpoznania obrazowego, a studenci – na podyplomowym kierunku „GIS, Fotogrametria i teledetekcja w gospodarce narodowej w obronie kraju i ochronie środowiska”. Od września 2021 roku w ofercie Wydziału są także dwa nowe kursy doskonalące: „Analiza obrazowa danych full motion video” oraz „Analiza obrazowych danych radarowych (SAR)”. Będzie tu również prowadzona działalność badawczo-naukowa, skupiająca się wokół zagadnień związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem zobrazowań. Kontynuowane będą m.in. dwa projekty. Jeden to PIAST, którego celem jest rozmieszczenie na orbicie konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych do prowadzenia optoelektronicznego rozpoznania obrazowego. Natomiast drugi – MILGEOMED – zakłada opracowanie kompletnej technologii pozyskiwania geo- i bio-danych z zastosowaniem bezzałogowych platform latających i biosensorów medycznych. Projekt ten ma na celu zmniejszenie śmiertelności oraz kalectw. Przy czym chodzi tu nie tylko o żołnierzy rannych na polu walki, lecz także o osoby poszkodowane w zdarzeniach masowych.

Nowo powstały obiekt ma dwie kondygnacje. Miejsce znalazły w nim m.in. laboratoria: rozpoznania obrazowego, rozpoznania satelitarnego, certyfikacji sensorów rozpoznawczych, a także pomieszczenia dydaktyczne. Do dyspozycji jest także unikatowy sprzęt, w tym specjalistyczne kamery do rejestracji zobrazowań, np. barwnych i wielospektralnych, oraz platformy i kompletne systemy bezzałogowych statków powietrznych o konstrukcji płatowców i wielowirnikowców (katedra dysponuje m.in. systemami FlyEye, Tiguar). W obiekcie będzie też działało Centrum Operacji Satelitarnych. Niebawem zostanie ono wyposażone w antenę nadawczo-odbiorczą o średnicy 3,7 m. Instalacja na dachu budynku jest już przygotowana.

– Polskie siły zbrojne dążą do osiągnięcia autonomii i niezależności w dostępie do rozpoznawczych danych obrazowych. Musi się to wiązać z budowaniem krajowych zdolności kosmicznych, a zlokalizowanie stacji naziemnej na terenie uczelni będzie kolejnym krokiem przybliżającym wojsko i służby mundurowe do założonego celu – mówi dr inż. Piotr Walczykowski, prof. WAT, kierownik Katedry Rozpoznania Obrazowego WIG.

– Stanęliśmy w obliczu inwestycji, o której do niedawna nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się ona rzeczywistością. Nie zaprzepaścimy tej szansy – podkreśla dziekan płk Kędzierski.

Inwestycja warta 13 692 200 zł została zrealizowana dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, Mariusz Maciejewski/WAT

dodaj komentarz

komentarze


Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
 
Ukraina otrzyma Patrioty?
Czekamy na FA-50
Śladem profesjonalistów
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
BohaterON-y rozdane
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Ogień z Abramsów
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Nowsze Herculesy dla SZ RP
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Nowi generałowie w WP
Nasz szczęśliwy okręt
Borsuk już na poligonie
Upadek mitu mocarstwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Muzeum polskiego superbohatera
Włoskie Air Policing w Polsce
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
Ryzykowna gra ajatollahów
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
Zostań szeregowym zawodowym!
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Głos młodego pokolenia
Polska zmiana w zespole NATO
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Rekordowy budżet obronny
Dzień wart stu lat
NATO pozostaje w gotowości
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Dodatek za ochronę granicy
Nowy budynek dla podchorążych
Polska firma z amerykańską technologią
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
Włoskie Typhoony w akcji
Polacy zdobywają medale na mistrzostwach Europy
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
WOT ramię w ramię z medykami
Polski duch w Londynie
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
Narada byłych szefów BBN-u
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Bałkański łącznik. Captain John Peter Nash
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uczniowie o Katyniu
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO