moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kondycja nie mniej ważna niż wyszkolenie

Trwa opiniowanie służbowe żołnierzy zawodowych. Oceniana jest m.in. sprawność fizyczna. Przełożeni muszą brać pod uwagę nie tylko tak jak dotąd wynik egzaminu z WF-u, lecz także udział w zajęciach wychowania fizycznego oraz pozasłużbowych aktywnościach sportowych. Takie stanowisko zajął Departament Kadr MON po pytaniach żołnierzy w tej sprawie.

Każdy żołnierz jest zobowiązany dbać o kondycję, a wojsko sprawdza ją, organizując co roku test sprawności fizycznej. Ćwiczenia są zróżnicowane ze względu na płeć, grupy wiekowe oraz jednostki i zajmowane stanowiska, a także przyznaną kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej.

Jak dotąd ocena ze sprawdzianu była uwzględniana podczas corocznego opiniowania żołnierza zawodowego i wpisywana do specjalnej rubryki w arkuszu opinii służbowej. I na tym ocenianie kondycji żołnierza się kończyło. Zmiany wprowadziła jednak ustawa o obronie ojczyzny oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie dotyczące opiniowania służbowego.

Obok nowości, jaką jest m.in. ocena postawy i zachowania żołnierza poza godzinami służby, przełożeni w znacznie szerszym niż dotąd zakresie oceniają kondycję podwładnych. Z arkusza zniknęła co prawda rubryka na ocenę ze sprawdzianu, ale za to sprawność fizyczna zyskała większą rangę i jest piątym – obok m.in. wyszkolenia bojowego, dyspozycyjności, samodzielności i inicjatywy – kryterium wywiązywania się żołnierza z obowiązków i zadań. Żołnierz może uzyskać za nią od 0 do 12 punktów (0 – nie spełnia wymagań, 5 pkt – spełnia wymagania w ograniczonym zakresie, 10 pkt – spełnia wymagania, 12 pkt – przewyższa wymagania).

Nowe przepisy wzbudziły jednak wśród żołnierzy sporo wątpliwości. Do MON-u napłynęły pytania, czy wynik sprawdzianu z WF-u powinien być jedynym elementem oceny sprawności fizycznej żołnierza, a jeśli nie, to co należy jeszcze brać pod uwagę, przyznając żołnierzowi punkty za to kryterium. Wątpliwości rozwiali przedstawiciele Departamentu Kadr MON. W odpowiedzi wyjaśniono, że zgodnie z rozporządzeniem wynik ze sprawdzianu z WF-u jest tylko jednym z elementów branych pod uwagę przy ocenie sprawności fizycznej żołnierza, o ile nie został on zwolniony z tego testu, np. z przyczyn służbowych lub zdrowotnych. „Oznacza to, że przełożony powinien ocenić sprawność fizyczną, biorąc pod uwagę też inne aspekty, np. udział w zorganizowanych w jednostce zajęciach z WF-u, ale też aktywność fizyczną żołnierza poza godzinami służby, w tym np. udział w zawodach, biegach. Sama ocena sprawności fizycznej żołnierza dokonywana przez bezpośredniego przełożonego nie powinna zatem ograniczać się wyłącznie do oceny z egzaminu, która ma charakter pomocniczy” – poinformowali przedstawiciele Departamentu Kadr MON.

Przypomnijmy: zgodnie z artykułem 332 ustawy o obronie ojczyzny żołnierz zawodowy jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Na polecenie dowódcy jednostki jest on także zobligowany do brania udziału w zorganizowanych zajęciach z wychowania fizycznego.

Egzamin sprawności fizycznej co roku zdaje ponad 100 tys. żołnierzy zawodowych. Sprawdzają się oni w czterech konkurencjach: marszobiegu na dystansie 3 km lub pływaniu w czasie 12 min, podciąganiu na drążku lub pompkach, tzw. brzuszkach w ciągu dwóch minut oraz biegu po tzw. kopercie, ewentualnie w biegu wahadłowym 10 × 10 m. Normy czasowe i liczby powtórzeń danego ćwiczenia zależą m.in. od płci, stanowiska i wieku.

Po zmianie przepisów podczas tegorocznego sprawdzianu wojskowi są oceniani według nowych zasad. Zamiast not za każdą z czterech konkurencji żołnierze otrzymują punkty, które po przeliczeniu składają się na ocenę ogólną z testu. Według systemu punktowego najważniejsza i niezbędna w służbie wojskowej jest wydolność, potem siła, a w dalszej kolejności szybkość i zwinność.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szarża „Dragona”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO