Na kilkunastu dworcach kolejowych rozpoczęły działalność wojskowe punkty rekrutacji. To efekt porozumienia podpisanego między Polskimi Kolejami Państwowymi a Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji. – Współpraca z PKP jest dla nas szczególnie ważna. To potwierdzenie wspólnych celów i działań na rzecz społeczeństwa i państwa – mówił płk Mirosław Bryś, szef CWCR.
Porozumienie w sprawie współpracy w siedzibie spółki PKP w Warszawie podpisali w czwartek: płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych SA, oraz Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP SA. Jednym z najważniejszych elementów umowy jest uruchomienie wojskowych mobilnych punktów rekrutacji na terenie obiektów PKP. Od piątku działają one na kilkunastu dworcach kolejowych, w tym m.in. na Warszawie Centralnej oraz na stacjach głównych w Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie i Wrocławiu. Na ochotników od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00–18.00 czekają przedstawiciele wojska. Z pierwszej ręki można więc zdobyć informacje o np. rodzajach służby wojskowej, możliwościach powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy wojsk obrony terytorialnej, a także zgłosić akces do armii. Punkty będą pracować do końca października.
Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podkreślał, że promocja służby wojskowej to patriotyczny obowiązek każdego obywatela i każdej instytucji. – Kolejarze stali na posterunku w czasie pandemii, podołali, gdy trzeba było przewieźć ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. Teraz, w trudnych czasach, polscy kolejarze znów stają na wysokości zadania, wychodząc z cenną inicjatywą. Duże dworce, przez które przewijają się setki tysięcy pasażerów, często młodych mężczyzn, to świetne miejsca, by promować służbę wojskową, by zachęcać do obrony ojczyzny – mówił Małecki.
Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podkreślał z kolei, że podpisane porozumienie to kolejny przykład owocnej współpracy polskich kolei z wojskiem. – Teraz mieszkańcy największych miast Polski zyskają możliwość złożenia na terenie dworców kolejowych wniosku o powołanie do służby. Mam nadzieję, że ścisła współpraca wojska i kolei będzie gwarantem bezpieczeństwa Polski i wpłynie na rozwój strategicznej infrastruktury kolejowej – mówił Bittel.
Obok kwestii związanych z rekrutacją do armii celem podpisanego porozumienia jest szersze współdziałanie wojska i PKP w sprawach związanych z obronnością państwa, w tym korzystanie z bazy szkoleniowej i obiektów infrastruktury kolejowej i CWCR. – Współpraca będzie też polegała na wymianie informacji, wspólnych szkoleniach, aktualizacji dokumentacji mobilizacyjnej lub opracowaniu nowych dokumentów – wyjaśniał płk Mirosław Bryś. Podkreślał też, że współpraca z PKP jako przedsiębiorcą o szczególnym znaczeniu obronnym jest dla wojska szczególnie ważna. – Współdziałanie i wzajemne wsparcie na rzecz bezpieczeństwa i obronności naszej ojczyzny – a proces rekrutacji do zwiększanych liczebnie Sił Zbrojnych RP jest tego wyrazem – jest potwierdzeniem wspólnych celów i działań na rzecz społeczeństwa i państwa – mówił płk Bryś.
W podobnym tonie wypowiadał się Krzysztof Mamiński. – Kolejarzy i żołnierzy łączy chociażby służba społeczeństwu. Polsce kolejarze zawsze czynnie włączali się w patriotyczne zrywy oraz inne działania na rzecz wolności i suwerenności kraju. Dlatego właśnie PKP postanowiły wesprzeć proces rekrutacji do wojska – podkreślał prezes zarządu PKP SA.
To nie pierwsza umowa, którą PKP podpisały z wojskiem. W maju tego roku porozumienie o współpracy spółka zawarła także z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki niemu możliwe będą m.in. wspólne szkolenia przygotowujące kolejarzy i terytorialsów do współdziałania w sytuacjach kryzysowych, dotyczących np. ochrony infrastruktury kolejowej i kluczowych dla bezpieczeństwa tras, czy ewakuacji ludności z miejsc wypadków kolejowych.
autor zdjęć: WCR Gdynia, CWCR
komentarze