moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa

Na kilkunastu dworcach kolejowych rozpoczęły działalność wojskowe punkty rekrutacji. To efekt porozumienia podpisanego między Polskimi Kolejami Państwowymi a Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji. – Współpraca z PKP jest dla nas szczególnie ważna. To potwierdzenie wspólnych celów i działań na rzecz społeczeństwa i państwa – mówił płk Mirosław Bryś, szef CWCR.

Porozumienie w sprawie współpracy w siedzibie spółki PKP w Warszawie podpisali w czwartek: płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych SA, oraz Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP SA. Jednym z najważniejszych elementów umowy jest uruchomienie wojskowych mobilnych punktów rekrutacji na terenie obiektów PKP. Od piątku działają one na kilkunastu dworcach kolejowych, w tym m.in. na Warszawie Centralnej oraz na stacjach głównych w Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie i Wrocławiu. Na ochotników od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00–18.00 czekają przedstawiciele wojska. Z pierwszej ręki można więc zdobyć informacje o np. rodzajach służby wojskowej, możliwościach powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy wojsk obrony terytorialnej, a także zgłosić akces do armii. Punkty będą pracować do końca października.

 

Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podkreślał, że promocja służby wojskowej to patriotyczny obowiązek każdego obywatela i każdej instytucji. – Kolejarze stali na posterunku w czasie pandemii, podołali, gdy trzeba było przewieźć ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. Teraz, w trudnych czasach, polscy kolejarze znów stają na wysokości zadania, wychodząc z cenną inicjatywą. Duże dworce, przez które przewijają się setki tysięcy pasażerów, często młodych mężczyzn, to świetne miejsca, by promować służbę wojskową, by zachęcać do obrony ojczyzny – mówił Małecki.

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podkreślał z kolei, że podpisane porozumienie to kolejny przykład owocnej współpracy polskich kolei z wojskiem. – Teraz mieszkańcy największych miast Polski zyskają możliwość złożenia na terenie dworców kolejowych wniosku o powołanie do służby. Mam nadzieję, że ścisła współpraca wojska i kolei będzie gwarantem bezpieczeństwa Polski i wpłynie na rozwój strategicznej infrastruktury kolejowej – mówił Bittel.

Obok kwestii związanych z rekrutacją do armii celem podpisanego porozumienia jest szersze współdziałanie wojska i PKP w sprawach związanych z obronnością państwa, w tym korzystanie z bazy szkoleniowej i obiektów infrastruktury kolejowej i CWCR. – Współpraca będzie też polegała na wymianie informacji, wspólnych szkoleniach, aktualizacji dokumentacji mobilizacyjnej lub opracowaniu nowych dokumentów – wyjaśniał płk Mirosław Bryś. Podkreślał też, że współpraca z PKP jako przedsiębiorcą o szczególnym znaczeniu obronnym jest dla wojska szczególnie ważna. – Współdziałanie i wzajemne wsparcie na rzecz bezpieczeństwa i obronności naszej ojczyzny – a proces rekrutacji do zwiększanych liczebnie Sił Zbrojnych RP jest tego wyrazem – jest potwierdzeniem wspólnych celów i działań na rzecz społeczeństwa i państwa – mówił płk Bryś.

W podobnym tonie wypowiadał się Krzysztof Mamiński. – Kolejarzy i żołnierzy łączy chociażby służba społeczeństwu. Polsce kolejarze zawsze czynnie włączali się w patriotyczne zrywy oraz inne działania na rzecz wolności i suwerenności kraju. Dlatego właśnie PKP postanowiły wesprzeć proces rekrutacji do wojska – podkreślał prezes zarządu PKP SA.

To nie pierwsza umowa, którą PKP podpisały z wojskiem. W maju tego roku porozumienie o współpracy spółka zawarła także z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki niemu możliwe będą m.in. wspólne szkolenia przygotowujące kolejarzy i terytorialsów do współdziałania w sytuacjach kryzysowych, dotyczących np. ochrony infrastruktury kolejowej i kluczowych dla bezpieczeństwa tras, czy ewakuacji ludności z miejsc wypadków kolejowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WCR Gdynia, CWCR

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
SOR w Legionowie
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna na detale
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Ocalały z transportu do Katynia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO