moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Abrams przyszłości

Lżejszy, szybszy, z potężniejszym uzbrojeniem, z lepszym pancerzem i bardziej ekonomiczny od swojego poprzednika. Taki według twórców ma być AbramsX. Demonstrator technologii następcy osławionych czołgów M1A2 Abrams został zaprezentowany publicznie po raz pierwszy w Waszyngtonie na targach zbrojeniowych AUSA – Annual Meeting & Exposition 2022.

Targi obronne AUSA – Annual Meeting & Exposition organizowane są przez istniejące od lat pięćdziesiątych Stowarzyszenie Amerykańskich Wojsk Lądowych – Association of the United States Army. To najważniejsza po tej stronie Atlantyku impreza wystawiennicza branży obronnej specjalizującej się w produkcji sprzętu i uzbrojenia dla wojsk lądowych oraz wojsk specjalnych.

Na targach w Waszyngtonie, które w tym roku odbyły się 10–12 października, już tradycyjnie swoje produkty prezentowały koncerny zbrojeniowe z całego świata. Można było również zobaczyć rozwiązania, nad którymi pracuje przemysł oraz świat nauki w ramach programów badawczo-rozwojowych finansowanych przez rząd USA. To wyróżnia AUSA na tle innych wystaw obronnych.

Następca legendy

Jednak spośród wielu premier zdecydowanie największe zainteresowanie zarówno przedstawicieli wojska, jak i branżowych ekspertów wzbudził czołg AbramsX. Demonstrator technologii maszyny, która ma być następcą podstawowego czołgu amerykańskiej armii – M1A2 Abramsa – zaprezentował koncern General Dynamics Land System.
Nad konstrukcją, która ma zastąpić w linii używane od połowy lat osiemdziesiątych maszyny, Pentagon pracuje koncepcyjnie już od dawna. Pierwsze przymiarki do budowy czołgu nowej generacji pojawiły się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, ale ostatecznie zdecydowano się kontynuować program modernizacji używanych Abramsów.

Pomysł powrócił na dobre w połowie ubiegłej dekady, gdy Pentagon przyjął program operacyjny „Combat Vehicle Modernization Strategy”, na którego bazie uruchomiono program „Optionally Manned Tank” (OMT). Prace analityczne nad OMT trwały do ubiegłego roku. W tym czasie rozważano trzy propozycje – czołgu dużo lżejszego niż podstawowy (około 40 t), maszyny o parametrach gabarytowych porównywalnych do obecnych Abramsów oraz konstrukcji, która waży znacznie ponad 75 t.

Lżejszy i hybrydowy

Na targach AUSA okazało się, w którym kierunku chce podążać US Army. zaprezentowany przez koncern GDLS czołg AbramsX waży około 55 t, czyli o 10 t mniej niż Abrams w wersji M1A2 SEPv3 (obecnie użytkowanej przez amerykańską armię).


Film: General Dynamics Land Systems

Jak wyjaśniali przedstawiciele koncernu, wagę udało się zredukować dzięki nowemu lżejszemu pancerzowi, a także poprzez przeprojektowanie podwozia wraz z układem napędowym. Turbinę gazową (AGT 1500) – która stała się symbolem Abramsów – zastąpił napęd hybrydowy (spalinowo-elektryczny). Nowy silnik ma dysponować podobną mocą do AGT 1500, ale zużywać o połowę mniej paliwa.

Branżowi eksperci podkreślają, że podwozie zaprezentowanego na targach AbramsaX jest bardzo podobne do układu jezdnego Abramsa HCVTB (Heavy Combat Vehicle Test Bed) – został on pokazany przez firmę General Dynamics w 2013 roku i miał być demonstratorem technologii zakładającej zainstalowanie w Abramsach silnika Diesla (zainstalowano w nim silnik MTU- 883).

Nowy oręż i sztuczna inteligencja

AbramsX został wyposażony w bezzałogową wieżę z 120 mm armatą gładkolufową XM360 (sprzężoną z karabinem maszynowym) i zautomatyzowany system strzelecki Kongsberg RS6 (z 30 mm armatą i 7,62 mm karabinem maszynowym). Można go także dozbroić w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Tym, co ma wyróżniać AbramsaX i dawać mu zdecydowaną przewagę na polu walki, jest sztuczna inteligencja. Choć producent nie ujawnia na ten temat zbyt wielu szczegółów, systemy komputerowe maszyny – na bazie danych zebranych przez różnego typu sensory (optoelektroniczne, radiolokacyjne) – oraz drony, mają być w stanie dokonywać weryfikacji i oceny celów, tak by np. wskazywać załodze (trzyosobowej) te, które są największym zagrożeniem.

Na razie wizja

Przedstawiciele General Dynamics Land System wyraźnie podkreślali, że AbramsX to demonstrator technologii. Co to oznacza? Przede wszystkim nie jest to model przewidziany do produkcji seryjnej. Owszem, kilka AbramsówX trafiło do amerykańskiej armii na testy, ale sprawdziany mają tylko pomóc wojsku ocenić, czy jest zainteresowane zastosowanymi w AbramsachX technologiami.

W oparciu o wnioski i doświadczenia zebrane podczas wojskowych prób mają powstać kolejne czołgi – demonstratory technologii, które poddane zostaną dalszym wojskowym testom i badaniom. Dopiero, kiedy amerykańska armia uzna, że ich wyniki są zadowalające, może zlecić opracowanie prototypowego AbramsaX, który będzie miał szansę wejść do produkcji seryjnej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: General Dynamics Land Systems

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1666107240
A ja myślę, że mogliśmy opracować swój dobry czołg. Mamy dobrą optykę z PCO, także dookólne kamery. Mamy granaty dymne najnowszej generacji (tylko nie są zamawiane przez MON), mamy ZSMU z Tarnowa bądź ZSU z WB/AREX, z opracowaniem automatów ładowania też nie będzie problemów. Mamy hutę stali jakościowych dla właściwego pancerza itd. Nie mamy tylko silników i przekładni i mądrych decydentów.
25-D5-EE-A7

Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ocalały z transportu do Katynia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Jak wyszkolić pilota F-16?
Jeśli nie Jastrząb, to…
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO