moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprawdzian inżynieryjnego przygotowania

Na łąkę wyjeżdżają trzy zestawy minujące, zawierające w kontenerach łącznie 612 min przeciwpancernych. W ciągu zaledwie kilkunastu minut ustawiły pole minowe o długości około 800 m. Było to jedno z zadań, które realizowali żołnierze 1 Brzeskiego Pułku Saperów podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu ćwiczeń „Inżynieria ‘22”.

W trwające pięć dni ćwiczenia było zaangażowanych około 400 żołnierzy, w tym z 1 i 3 Batalionu Inżynieryjnego wchodzących w skład 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Jak mówi płk Grzegorz Oskroba, dowódca 1 BPS, testowano podczas nich m.in. sprawność dowództw w kierowaniu działaniami pododdziałów na polu walki, które udzielały wsparcia inżynieryjnego jednostkom operacyjnym.

 

Bojowe minowanie

Jednym z zadań realizowanych przez uczestników ćwiczeń „Inżynieria ‘22” było wykonanie zapory minowej z wykorzystaniem ustawiaczy min przyczepnych (UMP). Jak to się odbywa? Gdy zestaw rusza do minowania terenu, dwaj żołnierze obsługujący kontener układają wyjęte z niego miny na prowadnicach, po których przemieszczają się one do przyczepki. Z niej zaś po kolejnej prowadnicy, w określonych odstępach, zsuwają się na ziemię. Na przyczepie znajduje się czujnik, który odczytuje prędkość, z jaką jedzie zestaw, i przekazuje sygnał do automatu sterującego częstotliwością układania min. W czasie pracy UMP porusza się z prędkością kilku kilometrów na godzinę. Miny ustawiane są w odstępach od 4 do 12 m. Zestaw obsługuje pięciu żołnierzy. W plutonie minowania są trzy takie zestawy. W ciągu kilkunastu minut, układając miny co 4 m, pluton może ustawić trzyosiowe pole minowe o długości około 800 m.


Film: Bogusław Politowski / ZbrojnaTV

Praca obsług zestawów minujących wymaga sporego wysiłku fizycznego. – Tuż po postawieniu pola musimy szybko uzupełnić kontener, czyli zapakować do niego 204 miny – ćwiczebne mają masę około 5 kg, a bojowe blisko 10 kg. Mamy na to nie więcej niż 40 minut – opisuje kpr. Dawid Sobczak, dowódca jednego z zestawów.

Przodujący pododdział

Ppłk Krzysztof Ścigała, dowódca 1 Batalionu Inżynieryjnego, jest zadowolony z działania swoich żołnierzy. – Mam doświadczonych i dobrze wyszkolonych specjalistów. Są bardzo zaangażowani w swoje zadania i zdeterminowani – ocenia pracę swoich podwładnych oficer. W ubiegłym roku dowodzony przez niego batalion uzyskał tytuł „Przodującego Pododdziału Wojsk Lądowych”. W ćwiczeniach „Inżynieria ‘22” udział wzięło łącznie ponad 200 żołnierzy 1 Batalionu.

 

Podczas gdy jedni podwładni ppłk. Ścigały zajmowali się minowaniem terenu, inni otrzymali zadanie naprawy 100-metrowego odcinka drogi, która została zniszczona w wyniku nieprzyjacielskiego ostrzału. Do akcji przystąpiła spycharkoładowarka, wywrotka i inny specjalistyczny sprzęt. Wykorzystując płyty kompozytowe oraz maty z tworzywa sztucznego, saperzy sprawnie naprawili drogę.

PTS-y w nurcie rzeki

Z kolei głównym zadaniem 3 Batalionu Inżynieryjnego było zorganizowanie przeprawy przez Odrę. Do akcji ruszyły transportery pływające (PTS). Po wytyczeniu osi przeprawy i zorganizowaniu osłony ogniowej pojazdy gąsienicowe przetransportowały z jednego brzegu rzeki na drugi żołnierzy oraz samochody ciężarowe. Nad bezpieczeństwem czuwali na zakotwiczonych w nurcie rzeki łodziach medycy oraz przygotowani do zejścia w każdej chwili pod wodę płetwonurkowie. Na brzegu zaś stał jeden z PTS-ów, który pełnił funkcję ciągnika ewakuacyjnego.

W ćwiczeniach uczestniczyli także żołnierze 171 Batalionu Lekkiej Piechoty z 13 Śląskiej Brygady OT. Terytorialsi wydzielili na rzecz 1 Batalionu Inżynieryjnego sekcję strzelców wyborowych oraz pododdział do ochrony rejonu minowania. Do 3 Batalionu wydzielono zaś pododdział ochrony.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cena wolności
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Rakiety dla Jastrzębi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Weterani i bokser „Master”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO