moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia pod napięciem

Polowe agregaty prądotwórcze są niezbędne do prawidłowego działania wojska. Wielokrotnie wspomagały także społeczeństwo w sytuacjach kryzysowych. W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu trwa kurs, podczas którego żołnierze szkolą się na operatorów polowych urządzeń i instalacji elektroenergetycznych.

Wrocławskie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych każdego roku organizuje kilka edycji specjalistycznych kursów dla żołnierzy obsługujących różnego typu elektrownie polowe. Obecnie szkoli się tam dziewięciu kursantów z różnych jednostek i rodzajów wojsk, którzy zdobywają uprawnienia do obsługi największych i najnowocześniejszych agregatów prądotwórczych – kontenerowych elektrowni polowych KEP-900. Na szkolenie zgłosiło się ponad 20 osób. Wszyscy kandydaci otrzymali wcześniej odpowiednią partię materiałów do przyswojenia metodą e-learningową. Później odbyły się egzaminy, na podstawie których do udziału w praktycznym kursie zakwalifikowano dziewięciu uczestników.

W czasie trzytygodniowego kursu operatorów polowych urządzeń i instalacji elektroenergetycznych żołnierze uczą się nie tylko eksploatacji KEP-900, lecz także wszystkich nowych urządzeń energetycznych, które zostały wprowadzone do armii w ostatnich latach – o mocy od 2,5 kW do 900 kW, jak w przypadku KEP. Poznają także tajniki praktycznego wykorzystania i obsługi urządzeń specjalistycznych, np. masztów oświetleniowych zintegrowanych z agregatem prądotwórczym. W ubiegłym roku w CSWIiCh zorganizowane zostało pięć edycji kursów operatorów KEP-900, które ukończyło 65 żołnierzy. W tym roku, po zakończeniu obecnie trwającej edycji, wojsko zyska 76 dobrze wyszkolonych operatorów tego typu elektrowni.

Moc w kontenerach

KEP-900 to elektrownia polowa składająca się z trzech kontenerów, w których umieszczone są dwa agregaty o mocy 250 kW i jeden o mocy 400 kW, oraz kontenera technicznego, służącego do sterowania pracą całego zestawu prądotwórczego. – 900 kW prądu wytwarzanego przez KEP wystarcza do zapewnienia prądu dla małego miasteczka bądź jednego osiedla mieszkaniowego w dużym mieście – wyjaśnia sierż. Marcin Kaśkos, kierownik kursu, a na co dzień instruktor wydziału dydaktycznego cyklu technicznego wrocławskiego centrum. Jak dodaje podoficer, taka elektrownia może bez problemu zaopatrzyć w prąd lotnisko, duży szpital lub istotny w sytuacji kryzysowej zakład pracy.


Film: Bogusław Politowski / ZbrojnaTV

Taka polowa elektrownia może pracować całą dobę. Jej obsługą zajmuje się czterech wyszkolonych operatorów. Po przybyciu w wyznaczone miejsce obsługa KEP już po czterech godzinach jest w stanie zacząć wytwarzać prąd.

Wojsko dysponuje blisko 50 rodzajami agregatów prądotwórczych o różnej mocy – od benzynowych i z silnikami wysokoprężnymi, produkowanych jeszcze w latach sześćdziesiątych, po nowoczesne, zautomatyzowane, a także bardzo duże elektrownie kontenerowe o wysokiej mocy.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Uczestnicy kursu w CSWIiCh nie są zupełnymi laikami. Według prawa energetycznego i zaleceń producenta KEP-900 każdy żołnierz zakwalifikowany na szkolenie musi posiadać uprawnienia energetyczne. – Najlepiej jednak, aby kandydat na operatora takiej elektrowni miał wykształcenie związane z energetyką lub pokrewne techniczne – mówi ppłk w st. spocz. Kazimierz Gonera, od dziesięciu lat uczący przyszłych operatorów. Doświadczony instruktor uśmiecha się, słysząc znane powiedzenie, że podobno elektryka prąd nie tyka. – To nie jest prawda. Praca z prądem zawsze była i jest niebezpieczna, dlatego podczas nauczania przykładamy dużą wagę do przestrzegania zasad bhp – podkreśla.

Kpr. Patryk Kuciak od roku jest dowódcą drużyny elektrowni 3 Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna. Ma już uprawnienia do obsługi polowych elektrowni o mocy do 4 kW. Niedawno przyjął do wyposażenia przewoźny zestaw oświetleniowy. – Aby we właściwy sposób użytkować to urządzenie, chcę je dokładnie poznać. Kurs w CSWIiCh oceniam jako bardzo dobry etap praktycznej edukacji – stwierdza kapral.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojsko inwestuje w Limanowej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Optyka dla żołnierzy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO