moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydenci RP wracają do ojczyzny

Do Polski zostaną sprowadzone prochy trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Obecnie spoczywają oni w Wielkiej Brytanii. 12 listopada zostaną przewiezieni do kraju i pochowani w nowym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Cmentarz w Newark-on-Trent - groby prezydentów Polski na uchodźstwie. Fot. Wikipedia

– Uroczysty pochówek prezydentów na ojczystej ziemi będzie symbolicznym zwieńczeniem historii ich życia i pracy na rzecz niepodległej, demokratycznej Polski – mówił Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, pod koniec września podczas konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie, zapowiadając sprowadzenie do ojczyzny szczątków trzech prezydentów RP na uchodźstwie.

12 listopada, w ramach zwieńczenia obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, do kraju powrócą prochy pierwszych prezydentów na emigracji: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. – Przedsięwzięcie stanowi spłatę długu wobec polskiej emigracji, która przez pół wieku po zakończeniu II wojny światowej trwała na straży niepodległości – dodał Dziedziczak.

Pełnomocnik rządu podkreślił jednocześnie, że główną zasługą prezydentów było zachowanie konstytucyjnej ciągłości polskich władz od agresji Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, poprzez II wojnę i powojenną sowiecką okupację, aż do pierwszych w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 roku. Zaznaczył również, że istnienie polskiego rządu i działalność prezydentów RP na uchodźstwie dawały Polakom nadzieję na odzyskanie wolności po latach okupacji i totalitaryzmów.

Plan uroczystości

Obecnie trzej prezydenci spoczywają w Newark w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich. 6 listopada odbędzie się tam uroczystość pożegnania, a sześć dni później ich prochy zostaną przewiezione samolotem wojskowym do Warszawy. Po powitaniu na wojskowym lotnisku Okęcie kondukt żałobny przejedzie do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbędzie się uroczysty pogrzeb z udziałem najwyższych władz państwowych.

Źródło: www.misjawolnapolska.pl

Potem politycy spoczną w podziemiach świątyni w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. – Obecnie trwają tam jeszcze ostatnie prace – mówi Marcin Herman z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, organizatora przedsięwzięcia. Do mauzoleum zostaną także przeniesione szczątki Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej i został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków na terenie świątyni.

W mauzoleum znajdą się również symboliczne groby dwóch pozostałych prezydentów na uchodźstwie: Kazimierza Sabbata, który spoczywa na Cmentarzu Gunnersbury w Londynie, i Edwarda Raczyńskiego pochowanego w mauzoleum rodowym w Rogalinie. – Wolą rodzin było to, aby ich prochy pozostały w dotychczasowym miejscach – tłumaczy Herman.

Obok mauzoleum powstaje izba pamięci poświęcona polskim władzom emigracyjnym. Na wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej złożą się prezentacje sylwetek prezydentów, pamiątki i dokumenty rządu RP w Londynie. – Do tej pory nie mieliśmy w Polsce miejsca, w którym można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie oraz zapoznać się z historią idei naszych legalnych rządów w okresie komunizmu – zaznacza Dziedziczak.

Inicjatywie towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: wolna Polska”. – Jej celem jest przypomnienie Polakom o działalności władz RP na emigracji i roli prezydentów oraz uświadomienie wagi tej części historii dla utrzymania ciągłości polskiej państwowości i tożsamości narodowej – wyjaśnia Mikołaj Falkowski, prezes fundacji. Powstała m.in. strona internetowa www.misjawolnapolska.pl, na której można zapoznać się z historią prezydentów na uchodźstwie.

Gwaranci ciągłości państwa

– Prezydenci RP na uchodźstwie byli depozytariuszami legalnej, demokratycznie wybranej władzy. Przechowali ideę państwa niepodległego, suwerennego i wolnego – mówił w czasie konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN-u. Podkreślił, że rząd na uchodźstwie przez ponad 50 lat zajmował się nie tylko polityką, lecz także podtrzymywaniem tożsamości narodowej i kulturowej oraz polskich tradycji w środowisku emigracyjnym.

Wiceprezes IPN-u przypomniał, że sprawowanie władzy II RP na emigracji było możliwe dzięki zapisom konstytucji kwietniowej z 1935 roku. Od września 1939 do grudnia 1990 roku urząd prezydenta piastowało sześciu polityków: Władysław Raczkiewicz (prezydent w latach 1939–1947), August Zaleski (1947–1972), Stanisław Ostrowski (1972–1979), Edward Raczyński (1979–1986), Kazimierz Sabbat (1986–1989) i Ryszard Kaczorowski (1989–1990).

Zakończeniem ich misji było uroczyste przekazanie przez Ryszarda Kaczorowskiego 22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie insygniów prezydenckich Lechowi Wałęsie, pierwszemu polskiemu prezydentowi wybranemu w wolnych wyborach powszechnych po II wojnie światowej.

Inicjatywę sprowadzenia prochów prezydentów do kraju realizuje Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, ministerstwami Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto wojskowego sportu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO