moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT ćwiczy reakcję na kryzys

Szpital w niewielkiej miejscowości na Podlasiu został bez prądu. Na pomoc ruszyli żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podłączyli placówkę do kontenerowej elektrowni polowej, dzięki której mogła funkcjonować normalnie. To jeden z epizodów scenariusza antykryzysowych ćwiczeń „Amper ’22”, które na początku października odbyły się w Sokółce pod Białymstokiem.

W niewielkiej miejscowości na wschodzie Polski znajduje się jeden z posterunków energetycznych PGE Dystrybucja – największego w Polsce producenta i dostarczyciela energii elektrycznej. Kiedy obiekt zostanie zaatakowany, w całej okolicy zabraknie prądu. Taką potężną awarię zakładał scenariusz ćwiczeń „Amper ’22”, które zorganizowała PGE. Ich celem było sprawdzenie umiejętności reagowania na kryzys pracowników spółki oraz tego, jak wygląda współpraca ze służbami w czasie dużych awarii sieci. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że bez prądu zostały nie tylko gospodarstwa domowe, lecz także m.in. szpitale. Działania antykryzysowe natychmiast podjęli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji i strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Współpraca służb jest niezwykle istotna w czasie sytuacji kryzysowych, a ochrona infrastruktury elektroenergetycznej jest szczególnie ważna – zaznacza Jarosław Kwasek, prezes PGE Dystrybucja.

 

1 Podlaska Brygada OT wzięła udział w ćwiczeniach, wspierając zarówno cywilów, jak i służby. – Najpierw zespół oceny wsparcia musiał ocenić, czy działanie wojska w tej sytuacji jest potrzebne, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Następnie informacje te zostały przekazane dowódcy, który zdecydował, kto i w jaki sposób ma włączyć się w działania antykryzysowe – opisuje mjr Wojciech Pieluchowski, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 1 BOT. Okazało się, że pomocy terytorialsów potrzebuje szpital w Sokółce.

W razie awarii prądu w takich miejscach włączane jest zasilanie awaryjne, jednak według scenariusza ćwiczeń tym razem placówka miała z tym problem. – Postanowiliśmy podłączyć szpital do naszej kontenerowej elektrowni polowej. Takie urządzenie jest w stanie zasilić placówkę w energię niezbędną do funkcjonowania – wyjaśnia oficer. Podczas wykonywania tego zadania żołnierze zetknęli się z problemami technicznymi. – Chodziło o bardzo prozaiczne sprawy, takie jak niewystarczająca długość kabla i brak miejsca przy szpitalu, w którym mógłby stanąć kontener. Szybko sobie poradziliśmy z tą sytuacją i sprzęt został podłączony, ale, co najważniejsze, dzięki wnioskom z ćwiczeń „Amper ’22” w przyszłości szpitale w województwie podlaskim nie będą miały takich problemów. Każdy będzie zobowiązany do tego, by przygotować się na ewentualne podłączenie do kontenera – mówi mjr Wojciech Pieluchowski.

W czasie trwania ćwiczeń okazało się, że uszkodzone są również linie wysokiego napięcia. Do zlokalizowania miejsc awarii terytorialsi wykorzystali drony FlyEye. Obraz z kamer bezzałogowców był transmitowany na żywo do spółki PGE Dystrybucja, dzięki czemu jej pracownicy wiedzieli, gdzie znajdują się uszkodzenia, i mogli je naprawić.

Spółkę PGE Dystrybucja oraz 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej łączy porozumienie o współpracy podpisane w czerwcu tego roku. Jego celem jest zapewnienie mieszkańcom województwa podlaskiego bezpieczeństwa energetycznego, m.in. poprzez wsparcie ze strony WOT-u w usuwaniu masowych awarii. W ustawie o obronie ojczyzny wojskom obrony terytorialnej powierzono niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. WOT są głównym podmiotem w zakresie wspomagania władz cywilnych, jeśli chodzi o zarządzanie kryzysowe. Ćwiczenia „Amper ’22” po raz pierwszy były prowadzone na tak dużą skalę, ale ich organizatorzy podkreślają, że zgranie wszystkich służb jest kluczowe w przeciwdziałaniu kryzysom.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojsko inwestuje w Limanowej
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO