moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-niemieckie szkolenie terytorialsów

Przeszli trening strzelecki, pomagali poszkodowanemu na polu walki, przeprawiali się przez rzekę oraz bytowali w terenie przygodnym – to tylko kilka z zadań, które w miniony weekend musieli wykonać żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT. Polscy terytorialsi wyjechali do północnoniemieckiego miasta Torgelow, by tam się szkolić ze swoimi niemieckimi odpowiednikami.

– To było pierwsze szkolenie polskich i niemieckich żołnierzy obrony terytorialnej. Wspólny trening jest efektem wielomiesięcznej współpracy między 14 Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej i Landeskommando Mecklenburg-Vorpommern – mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy zachodniopomorskich terytorialsów. Na ćwiczenia do Torgelow (miasto na terenie północno-wschodnich Niemiec) wyjechał pluton żołnierzy z 142 Batalionu Lekkiej Piechoty z Trzebiatowa. Niemcy do szkolenia wystawili kompanię Heimatschutz (meklemburska obrona terytorialna) ze Schwerina.

Polscy żołnierze do Niemiec pojechali w umundurowaniu z pełnym oporządzeniem i sprzętem do bytowania, ale bez broni. Tę na czas ćwiczeń otrzymali od Niemców. Jeszcze przed rozpoczęciem zasadniczej części szkolenia Polacy przeszli przyspieszony kurs obsługi niemieckiego karabinka HK G-36, pistoletu HK P-8 oraz karabinu maszynowego MG-3.

Kulminacyjnym punktem wspólnych zajęć było pokonanie pętli taktycznej. Na czas ćwiczeń żołnierze zostali podzieleni na kilka sekcji i działali w polsko-niemieckich zespołach. – Podczas pętli pokonali w sumie kilkanaście kilometrów i wykonywali różnego rodzaju zadania. Musieli m.in. udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki, następnie ewakuować rannego, przeprawić się przez rzekę, a także pokonać tor przeszkód i most linowy – opowiada Marcin Górka. – Pętla taktyczna, którą wykonują żołnierze polskich sił zbrojnych, jest bardziej wymagająca psychicznie i fizycznie. Ale za to zadania przeznaczone dla niemieckich terytorialsów, poza umiejętnościami taktycznymi, rozwijają umiejętność pracy zespołowej czy współdziałania w grupie – mówi ppłk Rafał Gułajewski, dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty z Trzebiatowa. – Zaskoczeniem dla wojskowych było m.in. to, że podczas jednego z zadań musieli… zbudować wieżę z klocków. Tego typu działania integrują pododdziały – dopowiada rzecznik 14 BOT.

Dowódca terytorialsów z Trzebiatowa przyznaje, że szkolenie w Niemczech było dla niego i jego podwładnych dobrą lekcją. – Mogliśmy zobaczyć, jak funkcjonują żołnierze innej armii, poznać ich system szkolenia oraz porównać wyszkolenie żołnierzy obu formacji. Przekonałem się, że nie mamy się czego wstydzić – przyznaje ppłk Gułajewski. – Potwierdzeniem niech będzie to, że podczas zawodów strzeleckich na dziesięć punktowanych miejsc osiem pierwszych zajęli Polacy – dodaje. Oficer podkreśla przy tym, że polscy terytorialsi prowadzili ogień z poznanych dzień wcześniej typów broni.


– Pracujemy razem, byśmy stawali się silniejsi i mądrzejsi – podsumowuje ćwiczenia niemiecki dowódca, ppłk Rico Gindler. – Żołnierze obrony terytorialnej, wykonując razem zadania, uczyli się współpracować. Uważam, że wszyscy wypadli świetnie. Wszyscy podziwiamy wyszkolenie Polaków – dodaje.

Ćwiczenia zakończyły się nocnym bytowaniem na poligonie. Kolejne polsko-niemieckie szkolenia OT odbędą się w przyszłym roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT, 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Psiakrew, harmata!
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Hiszpański palimpsest
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojsko inwestuje w Limanowej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO