moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętujmy razem odzyskanie niepodległości

Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, zwiedzanie wojskowych muzeów oraz konkursy z wiedzy o wojsku – to tylko część atrakcji, które przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej z okazji 11 listopada. – W dniu Narodowego Święta Niepodległości na ustach wszystkich ma być Polska. Zapraszamy do wspólnego świętowania – zachęcają organizatorzy.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się uroczystym capstrzykiem, który odbędzie się 10 listopada o godzinie 17.30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – W tym samym miejscu spotkamy się nazajutrz, czyli 11 listopada. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w południe rozpocznie się uroczysta odprawa wart, a po niej złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i koncert pieśni patriotycznych. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania – mówi w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Dzień Niepodległości będzie świętować cała Polska. Poznajcie kilka propozycji, jak można spędzić 11 listopada. W 16 miastach żołnierze zorganizują grę terenową, podczas której będą uczyć posługiwania się mapą i kompasem, tego, jak zbudować schronienie, rozpalić ognisko i maskować się w terenie. Gry zostaną przeprowadzone w Lubaniu, Toruniu, Chełmie, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Nowym Mieście nad Pilicą, Brzegu, Stalowej Woli, Kolnie, Malborku, Lublińcu, Jędrzejowie, Giżycku, Jarocinie i Stargardzie. Wziąć udział w zabawie będzie można również, nie wychodząc z domu. Dla wielbicieli gadżetów Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z lokalnymi rozgłośniami radiowymi przygotowało dla słuchaczy konkursy wiedzy o Wojsku Polskim. Do wygrania będą m.in. notesy MON-u, koszulki, kubki, plecaki, szalokominiarki, smycze, magnesy oraz wydawnictwa wojskowe. Słuchajcie więc lokalnych stacji radiowych i próbujcie sił w konkursach.

11 listopada to świetna okazja, by odwiedzić wojskowe muzea. Jeśli będziecie w Warszawie, przyjdźcie do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zobaczycie m.in. samochód opancerzony Oshkosh M-ATV oraz wielozadaniowy pojazd typu Humvee. Przy okazji zajrzyjcie na dziedziniec muzeum, gdzie będzie na was czekać stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Weźmiemy ze sobą nasze wydawnictwa: książki i magazyny, w tym „Polskę Zbrojną. Historię” poświęconą Świętu Niepodległości oraz Biblioteczkę PZH, czyli zbiór archiwalnych tekstów z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.


Film: MON

11 listopada zwiedzających zapraszają także Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (od godziny 9.00 do 16.00), Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (w godzinach 10.00–16.00), ORP „Błyskawica” (w godzinach 14.00–16.00) oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (w godzinach 10.00–16.00). W kilku miastach Polski zostaną również odsłonięte murale, które powstały w ramach zainicjowanego przez MON programu „Mur,ale historia Wojska Polskiego”: 10 listopada w Milanowie, 11 listopada w Radłowie, Białym Borze, Rudce, Żaganiu, Czersku, Wyszkowie i 12 listopada w Rychwale.

Rocznicę odzyskania niepodległości będziemy również obchodzić muzycznie. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpi z koncertem pieśni patriotycznych. Będzie to okazja, by wspólnie z muzykami zaśpiewać takie pieśni jak „Marsz Pierwszej Brygady”. – Podczas tych wyjątkowych dni chcemy w szczególny sposób podziękować żołnierzom za ochronę naszej wschodniej granicy – mówi wicepremier Mariusz Błaszczak na nagraniu zapowiadającym obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z myślą o mundurowych strzegących polskich granic zaplanowano koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Na scenie wystąpią soliści, chór, balet i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz żołnierze-raperzy: Vito WS, Unikatos i Szosto. Koncerty pieśni patriotycznych będą się odbywały również w kościołach garnizonowych w całej Polsce.

Zachęcamy także do udziału w kolejnych spotkaniach z cyklu „Trenuj z wojskiem”. W sobotę 12 listopada można stawić się na szkolenie w garnizonach w Toruniu, Ustce, Morągu, Hrubieszowie i Lęborku. Instruktorzy poprowadzą zajęcia m.in. z podstaw posługiwania się bronią, ze strzelania, z walki wręcz, przetrwania w terenie i udzielania pierwszej pomocy. Zapraszamy!

Ewa Korsak

autor zdjęć: ŻW

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Barwy walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Święto wojskowego sportu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO