moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata

Multimedalistą mistrzostw świata w strzelectwie został st. szer. Tomasz Bartnik. W Kairze zdobył cztery medale: złoty, dwa srebrne i brązowy. Tytuł mistrzowski wywalczył ze st. kpr. Karoliną Kowalczyk w parach mieszanych. Polscy strzelcy w sumie zdobyli sześć medali. Z kolei z Hiszpanii żołnierze wrócili z czterema medalami z młodzieżowych mistrzostw świata w zapasach.

St. szer. Tomasz Bartnik z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa po złoto wystartował ze st. kpr. Karoliną Kowalczyk z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław i CWZS-u. Polska para mieszana w strzelaniu z karabinu z 300 m pokonała 17:3 duet z Finlandii w składzie Henna Viljanen – Aleksi Leppa. Brąz zdobyła para austriacka Olivia Hofmann – Bernhard Pichl.

Multimedalista Bartnik do tytułu mistrzowskiego w parach mieszanych dorzucił kolejne – wicemistrzowskie w strzelaniach z karabinu dowolnego z 50 m w trzech postawach i w konkurencji karabinu sportowego 300 m leżąc oraz brązowy medal w strzelaniach drużyny mężczyzn z karabinu z 300 m. Najpierw w Kairze zdobył srebro w olimpijskiej konkurencji karabin dowolny trzy postawy 50 m oraz wywalczył dla polskiego zawodnika przepustkę do startu w tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. W meczu o złoto Polak przegrał 6:16 z reprezentantem Ukrainy Serhijem Kuliszem, wicemistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro w 2016 w strzelaniach z karabinu pneumatycznego. W kwalifikacjach Bartnik był piąty z wynikiem 592 pkt. Taki sam uzyskał jego młodszy kolega z CWZS-u szer. Maciej Kowalewicz, którego sklasyfikowano na czwartej pozycji. W finałach, do których zakwalifikowało się ośmiu najlepszych zawodników, rywalizowano o awans do meczów o pierwsze i trzecie miejsce. Bartnik uzyskał drugi wynik i zapewnił sobie walkę o złoto z Kuliszem. Natomiast Kowalewicz był szósty i na tej pozycji ostatecznie został sklasyfikowany.

W przedostatnim dniu czempionatu st. szer. Tomasz Bartnik zajął drugą lokatę w konkurencji strzelania z karabinu sportowego 300 m w pozycji leżącej. Polak zapewnił sobie drugi srebrny medal wynikiem 598 pkt. Jeden punkt więcej zdobył Norweg Simon Claussen. Brązowy medal wywalczył Alexander Schmirl z Austrii, uzyskując 597 oczek. Tyle samo zdobył siódmy w klasyfikacji drugi z Polaków Daniel Romańczyk. Walka o medale była bardzo wyrównana. 597 oczek uzyskało aż sześciu strzelców. Zgodnie z regulaminem o kolejności miejsc decydowała wyższa liczba wewnętrznych dziesiątek (przestrzelina, która co najmniej dotyka dodatkowego pierścienia znajdującego się wewnątrz pola „10”).

W ostatnim dniu czempionatu w Kairze rozdano trzy komplety medali w strzelaniach z karabinu, z odległości 300 m. Biało-Czerwoni rywalizowali w dwóch meczach drużynowych o brązowe medale. Drużyna męska – w składzie st. szer. Tomasz Bartnik, szer. Maciej Kowalewicz i Daniel Romańczyk – pokonała 16:14 Austriaków (Patrick Diem, Bernhard Pickl, Alexander Schmirl). W kwalifikacjach obie ekipy uzyskały po 1785 pkt.

St. kpr. Karolina Kowalczyk, plut. Sylwia Bogacka i st. szer. Paula Wrońska walczyły natomiast z Niemkami (Veronique Muenster, Lisa Mueller, Anna-Lena Geuther). Polki przegrały 6:12. W kwalifikacjach nasze reprezentantki uzyskały 1771 pkt., a ich rywalki o trzy oczka więcej. Na zakończenie mistrzostw o medale rywalizowały pary mieszane. W kwalifikacjach Polskę reprezentowały dwa duety: Wrońska – Bartnik i Kowalczyk – Romańczyk. Lepiej z nich wypadła ta druga para, która wywalczyła brązowy medal. W meczu o brąz Biało-Czerwoni pokonali 16:10 parę z drużyny Szwajcaria II. Złoto zdobyła ekipa Norwegii II, a srebro Szwajcarii I.

Z kolei Polki w strzelaniu z karabinu sportowego 300 m zajęły miejsca w czołowej dwudziestce. St. kpr. Karolina Kowalczyk z wynikiem 593 pkt. była ósma, plut. Sylwia Bogacka zajęła 13. pozycję (591 pkt.), a st. szer. Paula Wrońska – 18. (587). Nasze reprezentantki były za to o krok od medalu w rywalizacji drużynowej w konkurencji karabinu sportowego z 300 m w trzech postawach. W meczu o brąz przegrały 13:17 z Niemkami. Mistrzyniami świata zostały Norweżki, a wicemistrzyniami Szwajcarki.

Blisko medalu w Egipcie wojskowi strzelcy byli też w kilku innych konkurencjach. Szer. Julia Piotrowska wywalczyła drugą przepustkę dla reprezentanta Polski na igrzyska, zajmując czwarte miejsce w finale karabinu pneumatycznego – do medalu zabrakło jej 0,9 pkt. Czwarte miejsce zajęła też para mieszana w pistolecie standard. Szer. Oskar Miliwek i st. szer. Klaudia Breś w meczu o brąz przegrali z Ukraińcami: mistrzynią olimpijską z Aten z 2004 roku Ołeną Kostewycz i czterokrotnym mistrzem świata Pavlo Korostyłowem. Oskar Miliwek był też piąty w konkurencji pistolet standard 25 m. Natomiast szóstą pozycję wywalczyła drużyna mężczyzn w pistolecie szybkostrzelnym. Polacy startowali w składzie: szer. Oskar Miliwek, Damian Klimek i Patryk Sakowski.

W sumie reprezentacja Polski z mistrzostw w Kairze przywiozła sześć medali: złoty, dwa srebrne i trzy brązowe. Poza tymi, które zdobyli żołnierze wraz z Danielem Romańczykiem, po brąz sięgnęła para mieszana w konkurencji strzelania z pistoletu dowolnego z 50 m. Trzecie miejsce zajęli Katarzyna Klepacz z warszawskiej Legii i Szymon Wojtyna z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław.

W hiszpańskiej Pontevedrze odbyły się z kolei młodzieżowe mistrzostwa świata w zapasach. W rywalizacji zawodniczek i zawodników do lat 23 żołnierze wywalczyli cztery medale: trzy srebrne i brązowy. Tytuły wicemistrzowskie zdobyli: szer. Patrycja Gil (w kategorii do 57 kg), szer. Magdalena Głodek (-59 kg) i szer. Wiktoria Chołuj (-72 kg). Natomiast trzecie miejsce zajął szer. Szymon Szymonowicz w stylu klasycznym (-87 kg). Gil i Chołuj są żołnierzami CWZS-u, Głodek służy w 49 Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, a Szymonowicz w Batalionie Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach.

Patrycja Gil w finale przegrała z Japonką Sae Nanjo, brązową medalistką mistrzostw świata seniorek z zeszłego roku. Magdalena Głodek również w walce o złoto uległa Japonce. W wyrównanym pojedynku 3:2 wygrała z Polką Himeka Tokuhara. Z kolei Wiktoria Chołuj w finale przegrała przez przewagę techniczną z Amerykanką Amit Elor, aktualną mistrzynią świata seniorek. Wreszcie rywalem Szymona Szymonowicza w pojedynku o brąz był Gruzin Beka Melelashvili. Polak wygrał 4:1 i po raz drugi z rzędu zajął trzecią lokatę na światowym czempionacie do lat 23.

SZUS

autor zdjęć: CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Więcej szans na oficerskie gwiazdki
 
Cekaemy i trumny
Nie zmarnować szansy
Terenowe motocykle II RP
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Upominki dla tureckich dzieci
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Ukraina czeka na czołgi
Orlik w natowskiej misji
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Tons on Board
Pamięć o powstańcach styczniowych
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Z Radomia do Las Vegas
Nowa strzelnica w Piastowie
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
The Fall of the Superpower Myth
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Styczniowy poligon terytorialsów
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
To był wielki cios dla polskiej armii
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Air Policing piątej generacji
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Weź udział w konkursie katyńskim
Więcej Javelinów dla SZ RP
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Dwie dekady WIM-u
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Dodatek już nie za klasę
Łączność dla czołgów
Walczymy z imperium zła
4% PKB na Wojsko Polskie
SAROV w opcji
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Śmierć kata Warszawy
F-35 rozpoczynają Air Policing
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Przetarcie przed manewrami
Desant w Forcie Bragg
Abramsy jadą do Ukrainy!
Armia Czerwona niesie śmierć
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Zwiad na bieszczadzkich szlakach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO