moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętujmy razem 11 listopada

Koncerty popularnych zespołów, przejazd zabytkowych pojazdów, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego… A wszystko to z okazji 104. rocznicy odzyskania suwerenności. O tym, jakie jeszcze atrakcje czekają nas 11 listopada i dlaczego warto wspólnie świętować, mówi Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Jakie eventy przygotowuje w tym roku Biuro Programu „Niepodległa” z okazji Święta Niepodległości?

Przede wszystkim, w ramach rozpoczętej przez nas w 2018 roku akcji „Niepodległa do Hymnu”, zachęcamy wszystkich, aby 11 listopada zgromadzić się w miejscach publicznych w swoich miejscowościach i w samo południe zaśpiewać razem Mazurka Dąbrowskiego. To najprostszy sposób pokazania przywiązania do polskich wartości, ojczyzny jako wspólnego dobra oraz tego, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.

Na naszej stronie zbieramy informacje o miejscach, w których instytucje samorządowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne organizują wspólne śpiewanie. Już teraz mamy zgłoszenia o ponad 600 takich miejscach. I to nie tylko w kraju, ale także za granicą, m.in. w USA, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy Danii. W Warszawie pod Zamkiem Królewskim będzie śpiewać chór Warszawianka, w Krakowie hymn zagrają hejnaliści z Wieży Mariackiej. Na wspólne śpiewanie warto umówić się z przyjaciółmi, rodziną czy sąsiadami. Na naszej stronie dostępne są słowa i nuty Mazurka Dąbrowskiego, można je wydrukować i śpiewać z taką ściągawką. Zachęcamy też wszystkich, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu, do umieszczania zdjęć i filmików w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Święto Niepodległości warto spędzić w stolicy, bo tu czekają nas dodatkowe atrakcje…

Tak, rzeczywiście. Jak co roku, zapraszamy na Festiwal Niepodległa, to największa impreza kulturalna organizowana z okazji 11 listopada. Festiwal rozpocznie się zaraz po oficjalnych uroczystościach na placu Piłsudskiego, czyli o godzinie 13.00. W programie są m.in. koncerty na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Jako pierwsi na scenie pojawią się artyści z dwóch polsko-ukraińskich zespołów: Enej i Zazula. Ma to wymiar symboliczny. Chcemy okazać w ten sposób wsparcie dla wszystkim uchodźców z Ukrainy. Potem zagrają Roxie Węgiel oraz zespoły LemON i IRA. Z kolei na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędą się warsztaty taneczne. Będzie można nauczyć się ludowych tańców, m.in. mazurka, oberka czy kujawiaka. Natomiast w siedzibie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 32) zostanie zaprezentowany film odwołujący się do początków polskiej kinematografii, czyli pierwszy polski film fabularny „Powrót birbanta” z 1902 roku. Oryginalna taśma niestety nie zachowała się do naszych czasów, ale reinterpretacje w technice wirtualnej rzeczywistości wykonało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Trwający kilkanaście minut seans będzie można oglądać w goglach VR i na specjalnych obrotowych fotelach.

Przewidziano także zajęcia dla dzieci?

Oczywiście, dla najmłodszych również przygotowaliśmy bogaty program. Zapraszamy dzieci i rodziców do Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu. W samej siedzibie ASP, ale też w namiocie na dziedzińcu i w kordegardzie , która znajduje się przy bramie Akademii od strony Krakowskiego Przedmieścia, będą czekały takie atrakcje, jak: spektakle teatralne, zajęcia muzyczne, koncerty, warsztaty edukacyjne, plastyczne i historyczne, a także wspólne czytanie książek oraz strefa kreatywnej zabawy klockami COBI. Obejrzymy też ekspozycję modeli pojazdów wojskowych z klocków, m.in. bombowca Łoś, okrętu ORP Błyskawica czy czołgu PT-91 Twardy.

Zabytkowe pojazdy będzie można podziwiać na całym Krakowskim Przedmieściu…

Chcemy, aby cała ulica tętniła życiem. Przedefilują nią orkiestry, przejadą zabytkowe pojazdy z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Obejrzymy też przemarsz grup rekonstrukcyjnych. Na przykład GRH „Grenadiere” przygotuje prezentację polskiego wojska z lat 1918–1939. Dzięki rekonstruktorom zobaczymy, jak wyglądało umundurowanie przedwojennej Policji Państwowej. Atmosferę, jaka panowała w listopadzie 1918 roku, pomoże zrozumieć także inna inicjatywa. Aktorzy ucharakteryzowani na bohaterów naszej niepodległości będą co godzinę wygłaszać z balkonu hotelu Bristol najsłynniejsze fragmenty z wystąpień: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Cały festiwal potrwa do 20.00, a dokładny harmonogram znajdziemy na stronie niepodlegla.gov.pl.

Gorąco zachęcam do udziału w radosnym świętowaniu 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

AD

autor zdjęć: Tomasz Tołłoczko / Biuro Programu „Niepodległa”

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO