moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Powidzu powstanie baza dla amerykańskich śmigłowców

W Powidzu, gdzie stacjonuje Brygada Lotnictwa Bojowego USA wyposażona w śmigłowce Apache, powstaną dwie nowe inwestycje. – Przygotujemy hangary, magazyny i bazę paliwową, tak by śmigłowce mogły stąd operować, wspierając siły polskie i siły NATO – mówił dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Inwestycje powstaną w ramach polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej.

Wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkali się w poniedziałek z polskimi i amerykańskimi lotnikami, którzy stacjonują w Powidzu. W bazie wojskowej w Wielkopolsce siedzibę ma 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego oraz 33 Baza Lotnictwa Transportowego wyposażona w samoloty C-130 Hercules. Ale w Powidzu stacjonują także wojska amerykańskie. Kilka miesięcy temu, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, ulokowano tu wyposażonych w śmigłowce uderzeniowe Apache amerykańskich żołnierzy, obecnie są to wojskowi z Brygady Lotnictwa Bojowego USA.

– Jesteśmy tu, by zainicjować kolejną inwestycję w bazie w Powidzu, inwestycję przeznaczoną dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych – ogłosił wicepremier Błaszczak. – W Powidzu stacjonuje Brygada Lotnictwa Bojowego USA wyposażona w śmigłowce uderzeniowe Apache. Dla tych śmigłowców przygotujemy w ciągu następnych lat bazę w postaci z jednej strony hangarów i magazynów, z drugiej strony bazy paliwowej, tak by śmigłowce mogły operować z Powidza i wspierać siły polskie i siły Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał szef MON. W Powidzu dla USAF mają powstać magazyny mobilnego systemu bazy lotniczej (Deployable Air Base Systems – DABS) oraz składy paliwa (Bulk Fuel Storage – BFS).

Mariusz Błaszczak przypomniał, że to kolejna inwestycja w powidzkim garnizonie. W czerwcu tego roku rozpoczęła się budowa magazynów środków bojowych przeznaczonych dla Brygadowej Grupy Bojowej ze Stanów Zjednoczonych. Inwestycja ma być gotowa w 2024 roku. – Można powiedzieć, że Powidz stanowi kompleks wojskowy, który jest przygotowany, by wspierać polskie i natowskie siły na wschodniej flance NATO – zaznaczył wicepremier. Mariusz Błaszczak przypomniał, że przez ostatnie dwa lata zgodnie z umową EDCA uruchomiono już wiele inwestycji. – Jesteśmy wdzięczni, że współpraca polsko-amerykańska rozwija się tak intensywnie. Jednym z ważniejszych zdarzeń w historii tej współpracy jest decyzja prezydenta Joe Bidena o tym, że w Polsce na stałe stacjonuje wysunięte dowództwo V Korpusu US Army – podkreślił szef MON. Wicepremier dodał, że w ramach wzmocnienia polsko-amerykańskich relacji wojskowych już w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams. Przypomniał także, że strona polska wystosowała zapytanie ofertowe do USA w sprawie zakupu 96 śmigłowców uderzeniowych Apache.

Film: MON

– Odnotowujemy osiągnięcie kolejnego ważnego etapu w naszych stosunkach dwustronnych, a to oznacza zwiększenie bezpieczeństwa w Polsce i całym regionie – zaznaczył ambasador USA Mark Brzezinski. – Zaczynamy dwa ważne projekty. Pierwszy to mobilny system bazy sił powietrznych USA, który będzie wyposażony we wszystko co niezbędne, by amerykańskie siły powietrzne były gotowe do działania. Powstaną tu budynki, magazyny, będzie dodatkowe wyposażenie i pojazdy. Drugi projekt to budowa magazynu paliwa o znaczących rozmiarach, bo mówimy o 1,5 mln galonów paliwa. Ta ilość wystarczy, by bardzo szybko zaopatrzyć w paliwo stacjonującą w Polsce Pancerną Brygadową Grupę Bojową – wyjaśnił Brzezinski. Przyznał, że wszystkie inwestycje amerykańskie podniosą zdolność USA do szybkiej reakcji na ewentualne zagrożenia. – Kluczową sprawą dla nas jest zdolność do szybkiej odpowiedzi. Siły lądowe i powietrzne Stanów Zjednoczonych, Polski oraz siły sojusznicze będą mogły odpowiedzieć na zagrożenie nie w ciągu miesięcy, tygodni, ale w zasadzie od razu. Będzie to możliwe właśnie dzięki temu, że elementy infrastruktury krytycznej będą dostępne na miejscu – dodał.

Brzezinski zaznaczył też, że polsko-amerykańska współpraca wojskowa jest wzmacniana przez realizowany plan modernizacji polskich sił zbrojnych. Ambasador USA odniósł się także do wojny w Ukrainie. Ocenił, że Polska jest liderem pomocy Ukrainie. – Polska i USA stoją ramię w ramię, a nasz cel pozostaje ten sam: odstraszać, a nie eskalować. Będziemy pomagać sojusznikom z Ukrainy tak długo jak to będzie potrzebne – zapewnił.

Prowadzone w Polsce przez stronę amerykańską inwestycje wpisują się w program rozbudowy potencjału Sojuszniczych Sił Wzmocnienia i oparte są na umowie dotyczącej wzmocnionej współpracy obronnej z USA (EDCA). Porozumienie to podpisano 15 sierpnia 2020 roku, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Umowa EDCA stwarza warunki dla trwałej, długookresowej obecności sił zbrojnych USA w Polsce. Porozumienie przewiduje realizację 114 projektów infrastrukturalnych w 11 uzgodnionych przez obie strony lokalizacjach. Inwestycje mają służyć rozbudowie narodowego potencjału obronnego, mają z nich korzystać również Siły Zbrojne RP.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO