moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armie państw V4 szkolą się w Nowej Dębie

Polskie Leopardy, czeskie T-72M4CZ, brytyjskie Challengery, a także armatohaubice Krab, moździerze Rak, przeciwlotnicze zestawy Piorun oraz ppk Spike otworzyły ogień w Nowej Dębie. Na Podkarpaciu trwa największe w tym roku szkolenie wojskowe państw Grupy Wyszehradzkiej. W ćwiczeniach „Puma’22” biorą też udział stacjonujący w Polsce Brytyjczycy i Amerykanie.

Gospodarzem ćwiczeń w Nowej Dębie jest 18 Dywizja Zmechanizowana, ale manewry są jednocześnie największym tegorocznym szkoleniem wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. Dlatego na Podkarpacie swoje pododdziały, poza Polską, skierowały Czechy, Słowacja, Węgry. Dodatkowo w manewrach uczestniczą stacjonujący w Polsce Brytyjczycy i Amerykanie. W sumie w „Pumie ’22” bierze udział ponad 1700 żołnierzy z sześciu państw NATO oraz 300 jednostek sprzętu wojskowego.

 

W środę szkolenie wojsk obserwowali premierzy Polski i Słowacji – Mateusz Morawiecki i Eduard Heger. Politycy zobaczyli m.in. zintegrowane prowadzenie ognia, gdy jednocześnie ogień otworzyły pododdziały pancerne z trzech państw. Do przeciwnika strzelały polskie Leopardy, czeskie T-72M4 i brytyjskie Challengery. W walce sprawdziły się także armatohaubice Krab, moździerze Rak, przeciwlotnicze Pioruny, przeciwpancerne pociski Spike oraz haubice Goździk.

– Manewry demonstrują naszą jedność i solidarność. Pokazują, że najsilniejszy sojusz militarny w historii świata, czyli Sojusz Północnoatlantycki, jest realną siłą. Siłą, która przeciwstawia się wszelkiej agresji – stwierdził premier Morawiecki. Dodał, że musimy budować taką armię, która samą swoją potęgą odstraszy wroga. Szef rządu przekonywał, że do budowy silnej armii potrzebna jest stabilna, silna gospodarka i silny budżet, bo „dobrze zbudowane finanse publiczne dają gwarancję realizacji inwestycji na rzecz modernizacji armii”.

O tym, że uzbrojenie wojska w nowoczesny sprzęt jest priorytetem, mówił podając przykład ukraińskiej armii, która choć nie tak liczna jak rosyjska, skutecznie przeciwstawia się agresorowi. – Dobre uzbrojenie służy ukraińskiej armii skutecznie jako obrona przed większą, barbarzyńską armią rosyjską – zaznaczył premier Morawiecki. Przypomniał też, że Putin poza bezpośrednią wojną na Ukrainie toczy także wojnę energetyczną w Europie. Ale zapewnił, że solidarność sojuszników i ich pomoc dla Kijowa nie ustaną, dopóki w Ukrainie przebywa choć jeden rosyjski żołnierz. Premier przekazał, że na modernizację polskiej armii w 2023 roku zostanie przeznaczonych ponad 100 mld zł, może nawet około 130 mld zł. 

– Nie wyobrażaliśmy sobie, że w XXI wieku będziemy świadkami takiej barbarzyńskiej wojny, jaką teraz prowadzi Putin – mówił Eduard Heger, premier Słowacji. – Na przykładzie wojny w Ukrainie widzimy, że nasz Sojusz ma sens, że musi istnieć partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa. Musimy inwestować w wyposażenie, w uzbrojenie, w siły zbrojne – zaznaczał. Dodał, że wcześniej w Europie wymieniano wyższe wartości na tani, rosyjski gaz, ale po inwazji Rosji na Ukrainę dostrzeżono prawdziwą cenę surowca z Rosji. – Ale obudziliśmy się z letargu – podkreślił Heger.

Ćwiczenia „Puma`22” są prowadzone głównie w domenie lądowej i uczestniczą w nich przede wszystkim pododdziały pancerne i zmechanizowane V4. Na poligon w Nowej Dębie wyjechały czołgi T-72M4 z Czech, wozy BWP-2 ze Słowacji oraz transportery opancerzone BTR z Węgier. Amerykanie korzystają m.in. z wozów typu HMMWV, a Brytyjczycy z czołgów Challenger. Wsparcie z powietrza zapewnia para F-16 oraz śmigłowce W-3 Sokół. – Głównym celem ćwiczeń jest wzmacnianie interoperacyjności wojsk. Budujemy zaufanie między żołnierzami, poznajemy wzajemne procedury, doskonalimy techniki działania. W każdym momencie ćwiczeń współpracują ze sobą pododdziały różnych państw – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik 18 DZ. Główne siły do udziału w manewrach z polskiej strony delegowała 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.

W trakcie „Pumy’22” żołnierze działają w dzień i w nocy. Przećwiczyli już m.in. przeprawę przez rzekę San, doskonalili także umiejętności z zakresu medycyny pola walki, przeprowadzili likwidację skażeń. – Scenariusz ćwiczeń uwzględnia wnioski i doświadczenia płynące z wojny w Ukrainie. Staramy się aktualizować na bieżąco nasze procedury i wplatać je w scenariusze szkoleń – podkreśla rzecznik Żelaznej Dywizji.

W składzie 18 DZ szkolili się także żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy są w trakcie szkolenia specjalistycznego. Kilku z nich podczas manewrów otrzymało z rąk dowódcy 18 DZ rozkazy o powołaniu do zawodowej służby wojskowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: plut. Aleksander Perz; Kancelaria Premiera, st. szer. Sławomir Kozioł

dodaj komentarz

komentarze

~Dymek
1668083880
Niech ćwiczą im więcej potu na poligonie tym mniej krwi na polu walki ! Ale dlaczego rząd bez protestu naszych władz lokalnych i krajowych, umieszcza produkcję za granicą i w innych regionach kraju. Nie zamawia lub udaje że zamawia śladowe ilości najlepszego uzbrojenia jakie może i chce wykonać dawny okręg COP-u na czele z HSW S.A. w Stalowej Woli na Podkarpaciu ? Wielkie Kontrakty na uzbrojenie i amunicje które powinno być wytwarzane w Polsce i w naszym mieście przez zakład zbrojeniowy HSW - dawny Z-5 dziwnym trafem omijają je ... Jest tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości ja bym wolał aby przy ''ognisku niepodległości'' nasz Pan Prezydent Miasta, Starosta Powiatowy, Pan Poseł teraz wiceministrem, Pani Senator, Marszałek Województwa, Wojewoda i inni ważni oficjele z dumą powiedzieli ,,Mamy To,, powstanie Centrum Artyleryjskie Rząd Polski się zgodził ? Na Podkarpaciu właśnie kończy się bezrobocie : Pan Prezes Huty Stalowa podpisał wielki kontrakt na wiele lat, na tak wiele zamówień że właśnie będziemy wmurowywać kamień węgielny pod nowy zakład HSW S.A. II ... Będziemy budować nowe mieszkania na każdą kieszeń, drogi mosty wiadukty autostrad może już wystarczy, szybką kolej nad morze Czarne, lotnisko z pasem dla Herkulesów i z bazą dla Jankesów, Stalowa Wola przestanie się kurczyć, powstanie nowy szpital miejski z nowoczesnymi i klimatyzowanymi salami dla pacjentów, Hospicjum na 100 łóżek, Aquapark z lodowiskiem i inne cuda ale najpierw mieszkania i schrony dla mieszkańców ...
7A-B5-C6-4E

Sandhurst: końcowe odliczanie
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rekordziści z WAT
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Pod skrzydłami Kormoranów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEye dla wojska
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna na detale
Gunner, nie runner
Kadisz za bohaterów
Wytropić zagrożenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO