moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy

Bezpieczeństwo w regionie, wsparcie militarne i szkoleniowe dla Ukrainy oraz współpraca w zakresie uzupełniania własnych zdolności obronnych. M.in. o tym mówiono w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów obrony. – Uruchomiona została misja szkoleniowa dla sił zbrojnych Ukrainy. Dowództwo operacyjne tej misji mieści się w Polsce – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.


Spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa. Tematem przewodnim posiedzenia w Brukseli były kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym, wsparciem dla Ukrainy oraz zakupami uzbrojenia. Podczas narady szefów obrony państw UE potwierdzono uruchomienie szkoleniowej Misji Wsparcia Wojskowego dla Ukrainy (EU Military Assistance Mission, EU MAM), która będzie działać na terytorium państw UE. Polska odegra w tej misji kluczową rolę.

– Dowództwo operacyjne tej misji (Combined Arms Training – Command – przyp. red.) mieści się w Polsce, a na jego czele stanie dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Piotr Trytek – poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Podczas konferencji prasowej w Brukseli, szef MON przyznał także, że szkolenia ukraińskich żołnierzy odbywać się będą głównie w Wędrzynie. Ukraińcy otrzymają szkolenia podstawowe, specjalistyczne, m.in. w zakresie dowodzenia, taktyki, medycyny pola walki, a także szkolenia inżynieryjne, saperskie oraz szkolenie lekkiej piechoty i wojsk obrony terytorialnej. – Zakres tych szkoleń jest szeroki i wynika z zapotrzebowania, jakie zgłaszają Ukraińcy. Zresztą, takie szkolenia ukraińskiej armii odbywają się w Polsce od wielu miesięcy i zaczęły się jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę – dodał wicepremier Błaszczak. – Jestem dumny, że nasza inicjatywa zgłoszona w sierpniu tego roku zakończyła się sukcesem w postaci uruchomienia unijnej misji szkoleniowej. Koszty utrzymania żołnierzy ukraińskich będą refundowane z budżetu Unii Europejskiej – podsumował szef MON. Wspomniał także, że inne kraje UE chcą partycypować w misji szkoleniowej. Podczas dzisiejszej sesji w Brukseli chęć współpracy zgłosił m.in. minister obrony Grecji.

Podczas posiedzenia w Brukseli ministrowie ON mówili także o wspólnych zakupach sprzętu wojskowego. – Potrzeba uzupełniania zasobów w całej Unii jest duża ze względu na donację dla Ukrainy. Wszystkie państwa z mniejszym lub większym natężeniem wspierają Ukrainę. Polska należy do tych krajów, które od początku wojny wspierają Kijów z dużym natężeniem – podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał jednak, że zakupy unijne wymagają czasu, dlatego nie czekając na kolektywne rozwiązania, polski rząd podjął decyzje o podpisaniu kontraktów ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. – Jeszcze w tym roku pierwsze koreańskie czołgi i armatohaubice będą w Polsce. Mówiłem o tym, by nie ograniczać zamówień wyłącznie do przemysłu europejskiego. Moce produkcyjne przemysłu w Europie są ograniczone, a odtworzenie ich zajmie sporo czasu. Potrzeba jest pilna, dlatego przedstawiłem dziś inny punkt widzenia. Podkreślałem, że nie ma sensu, by przemysł europejski konkurował z przemysłem amerykańskim czy południowokoreańskim – wyjaśniał wicepremier Błaszczak podczas spotkania z dziennikarzami.

Trzecia z sesji dotyczyła sytuacji Ukrainy. Niestety w czasie narady z ukraińskim szefem MON, ministrem Ołeksijem Reznikowem, Ukraina była ponownie bombardowana. – Mówiliśmy o wsparciu Ukrainy i o uniemożliwieniu Rosji osiągnięcie swojego celu, którym jest doprowadzenie do kolejnego kryzysu humanitarnego w postaci wywołania fali migracji w związku z atakami na infrastrukturę krytyczną, elektrownie i ujęcia wody – relacjonował szef MON.

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
 
Desant w Forcie Bragg
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Air Policing piątej generacji
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Pamięć o powstańcach styczniowych
Dodatek już nie za klasę
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Orlik w natowskiej misji
Więcej Javelinów dla SZ RP
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Zachód o wsparciu dla Kijowa
To był wielki cios dla polskiej armii
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
4% PKB na Wojsko Polskie
Dwie dekady WIM-u
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Przetarcie przed manewrami
Śladem profesjonalistów
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
SAROV w opcji
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Ukraina czeka na czołgi
Cekaemy i trumny
F-35 rozpoczynają Air Policing
Nowa strzelnica w Piastowie
Styczniowy poligon terytorialsów
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Terenowe motocykle II RP
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Tons on Board
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Śmierć kata Warszawy
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Armia Czerwona niesie śmierć
Walczymy z imperium zła
Nie zmarnować szansy
Abramsy jadą do Ukrainy!
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Z Radomia do Las Vegas
The Fall of the Superpower Myth
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Łączność dla czołgów
Upominki dla tureckich dzieci
Weź udział w konkursie katyńskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO