moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy budynek dla podchorążych

13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i 13 kondygnacji, a na nich między innymi audytorium, sale szkoleniowe oraz miejsca noclegowe dla studentów i uczestników kursów. Dziś został wmurowany kamień węgielny pod nowy budynek w kampusie Akademii Marynarki Wojennej. Okazją stały się uroczystości zbliżającego się Dnia Podchorążego.

Dzień Podchorążego to święto wszystkich studentów wojskowych. Upamiętnia ono rozpoczęcie powstania listopadowego 1830 roku. Zryw zainicjowali słuchacze warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty zrzeszeni w tajnym sprzysiężeniu pod dowództwem Piotra Wysockiego. Dzisiejsze uroczystości w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej miały wyjątkowy wymiar. Wiązały się bowiem z wmurowaniem aktu erekcyjnego pod rozbudowę kampusu. Niebawem nowoczesny wielofunkcyjny gmach stanie na gdyńskim Oksywiu.

 

W liście skierowanym do studentów oraz wykładowców Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, podkreślał, że nowa inwestycja to dowód na nieustanny rozwój uczelni. Dzięki temu studenci mają dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy przekazywanej przez naukowców i praktyków. „Wysoki poziom kształcenia w połączeniu z propagowaniem postaw patriotycznych i przywiązaniem do etosu oficera sprawia, że AMW opuszczają oficerowie oddani służbie i przygotowani do realizacji czekających na nich zadań” – zaznaczył wicepremier w przesłaniu, które na dziedzińcu uczelni odczytał Jakub Mykowski, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON.

Nowoczesny gmach będzie miał 13 kondygnacji i prawie 50 metrów wysokości. Znajdą się w nim sale wykładowe i szkoleniowe, audytorium na 70 osób, a także kuchnia ze stołówką dla 300 osób. W budynku zostaną również urządzone jedno i dwuosobowe pokoje noclegowe. Będą w nich mieszkali przede wszystkim studenci. Część z pokoi zostanie jednak przeznaczona dla uczestników organizowanych przez Akademię szkoleń i konferencji. Łącznie baza noclegowa uczelni zwiększy się o 200 miejsc. Ostatnie piętro gmachu ma być przeznaczone na salę konferencyjną i mesę oficerską, z której będzie się roztaczał widok na Gdynię i Morze Bałtyckie. Koszt inwestycji to prawie 115 mln zł. Zrealizuje ją firma Mirbud, pieniądze zaś wyłoży resort obrony narodowej. Zgodnie z harmonogramem budynek powinien być gotowy za niespełna trzy lata.


Film: Akademia Marynarki Wojennej

– Obecnie dysponujemy dwoma akademikami, ale uczelnia szybko się rozrasta. Przybywa zarówno podchorążych, jak i studentów cywilnych. Dlatego nowy budynek jest niezbędny – przyznaje dr Radosław Maślak, rzecznik AMW. W tym roku akademickim gdyńska uczelnia przyjęła prawie 170 podchorążych, którzy zdobywają wiedzę na pięciu kierunkach. Dla porównania jeszcze siedem lat temu studentów wojskowych na pierwszym roku było zaledwie 28. Liczba podchorążych wszystkich roczników w 2015 roku nie przekraczała 160. Teraz jest ich 520. Do tego dochodzi prawie 1500 studentów cywilnych. Na AMW szlify zdobywa obecnie 50 podchorążych z zagranicy. Ponadto uczelnia od lat organizuje szereg specjalistycznych kursów dla marynarzy, ale też żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych.

Tymczasem budowa nowoczesnego gmachu z salami wykładowymi i miejscami noclegowymi to nie jedyna rozpoczęta w tym roku inwestycja. Pod koniec października goszczący w Gdyni minister obrony Mariusz Błaszczak wmurował kamień węgielny pod Akademickie Centrum Technologii Podwodnych. W placówce powstanie system komór dekompresyjnych, pokaźnych rozmiarów basen, szereg sal wykładowych i laboratoriów. Połączy ona funkcje ośrodka edukacyjnego i badawczego. Stanie się też ważnym ogniwem w natowskim łańcuchu instytucji, które ratują marynarzy z uszkodzonych okrętów podwodnych.

AMW to jedyna w Polsce uczelnia, która kształci kadry dla marynarki wojennej. W tym roku świętuje 100 lat, obchody rocznicy trwają od kilku miesięcy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz/ AMW

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strzelnica w Piastowie
 
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Abramsy jadą do Ukrainy!
Orlik w natowskiej misji
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
SAROV w opcji
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Śladem profesjonalistów
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Dodatek już nie za klasę
Nie zmarnować szansy
Terenowe motocykle II RP
Armia Czerwona niesie śmierć
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
4% PKB na Wojsko Polskie
Ukraina czeka na czołgi
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Zachód o wsparciu dla Kijowa
The Fall of the Superpower Myth
Weź udział w konkursie katyńskim
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z Radomia do Las Vegas
Pamięć o powstańcach styczniowych
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Styczniowy poligon terytorialsów
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
F-35 rozpoczynają Air Policing
Walczymy z imperium zła
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Cekaemy i trumny
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Desant w Forcie Bragg
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Air Policing piątej generacji
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Śmierć kata Warszawy
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Łączność dla czołgów
Dwie dekady WIM-u
Więcej Javelinów dla SZ RP
Przetarcie przed manewrami
Upominki dla tureckich dzieci
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
To był wielki cios dla polskiej armii
Tons on Board
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO