moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości

Specjaliści z całego świata debatowali na konferencji GlobState 2022 o wyzwaniach dla wojskowego środowiska operacyjnego. Tematem dominującym była wojna w Ukrainie. – Zwraca ona nam uwagę na istotę przygotowania właściwej strategii wojskowej przede wszystkim na czas: przed rozpoczęciem konfliktu – podkreślał gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.

Zorganizowana już po raz piąty konferencja GlobState jest częścią projektu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego pod nazwą „Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2x35”. Mowa o strategicznej analizie krajowego, europejskiego i światowego środowiska bezpieczeństwa, która ma zaowocować wskazaniem takich kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP, które pozwolą sprostać przyszłym wyzwaniom.

Przypomnijmy, że konferencja została poświęcona „Kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego w odpowiedzi na wyzwania przyszłego środowiska operacyjnego z perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej”. Tematem, który zdominował debatę była wojna za naszą wschodnią granicą oraz jej skutki dla Polski, wschodniej flanki NATO, całego Sojuszu i światowej geopolityki. – Agresja militarna Rosji w Ukrainie spowodowała głębokie zmiany w wielu aspektach środowiska bezpieczeństwa, nie tylko w sferze militarnej, lecz także m.in. w domenie ekonomicznej, energetycznej i społecznej. Jest ona wydarzeniem o skutkach w skali globalnej. – podkreślał w czasie otwarcia konferencji gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Nowy środek ciężkości NATO

GlobState 2022 podzielony został na siedem sesji dyskusyjnych, do udziału w których Sztab Generalny oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy zaprosili specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa i obronności z całego świata, a także szefów obrony państw wschodniej flanki NATO. Gościem honorowym pierwszego dnia był gen. Daniel Petrescu, szef obrony Rumunii. Generał podkreślał znacznie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla bezpieczeństwa jego kraju i wskazywał, że opiera się ono na kilku filarach. – Pierwszy z nich to NATO, drugi Unia Europejska, trzecim jest strategiczne partnerstwo z USA. Czwarty filar to sposób, w jaki modernizujemy i rozwijamy własne siły zbrojne – stwierdził Petrescu.

Podczas debaty rumuński szef obrony mówił o strategicznym znaczeniu wojny w Ukrainie dla europejskiego i światowego systemu bezpieczeństwa, wskazał, że przesunęła ona środek ciężkości NATO na wschód, do tej części Europy. – Nie możemy myśleć o wygranej strategicznej w przyszłości, jeżeli nie wygramy w chwili obecnej. To wojna z wyboru Rosji o przetrwanie narodu ukraińskiego, ale także wojna o coś więcej, o nasze wartości – przestrzegał gen. Petrescu.

Szef polskiego Sztabu Generalnego przyznał, że wojna w Ukrainie unaocznia potrzebę przygotowania właściwej strategii wojskowej nie tylko podczas konfliktu, lecz przede wszystkim na czas, zanim on się rozpocznie.

Chiny i Indie

Choć wojna w Ukrainie i jej implikacje dla europejskiego i światowego bezpieczeństwa zdominowały tegoroczną odsłonę GlobState, uczestnicy konferencji dużo uwagi poświęcili również roli i znaczeniu Chin oraz Indii. Zaproszenie do dyskusji przyjęli wybitni światowi eksperci w tej dziedzinie, m.in. gen. dyw. (rez.) Mick Ryan z Center for Strategic International Studies, prof. Thomas-Durell Young z Naval Postgraduate School w Monterey oraz prof. Andrew A. Michta z George C. Marshall European Center for Security Studies.

Wszyscy wskazywali, że region Indo-Pacyfiku jest obecnie jednym z dwóch najważniejszych punktów ciężkości na geopolitycznej mapie świata. A definiuje go konflikt na linii USA–Chiny przy stale zwiększającej się roli Indii, które w niedalekiej przyszłości mogą dołączyć do tej dwubiegunowej rywalizacji.

Profesor Michta podkreślał, że Stany Zjednoczone inaczej niż Europa postrzegają zarówno zagrożenie ze strony Rosji (i jej agresję na Ukrainę) oraz ze strony Chin. – USA uważają, że Rosja chce zrewidować swoje miejsce na świecie, znów być liczącą się siłą w Europie. Dla Stanów Zjednoczonych jest to ostatnia bitwa z kampanii zimnowojennej – komentował ekspert z George C. Marshall Center (jednego z regionalnych centrów amerykańskiego Departamentu Obrony). – Chiny są w zupełnie innej kategorii. Są traktowane jako egzystencjalne zagrożenie dla USA, są problemem militarnym, gospodarczym i politycznym – dodał prof. Michta.

O ile w ocenie Chin i ich supermocarstwowych dążeń w regionie Indo-Pacyfiku eksperci byli raczej zgodni, o tyle w przypadku Indii zdania były podzielone. Eksperci dyskutowali, czy już na pewno jest czas, aby stawiać Indie w roli mocarstwa, które może rzucić wyzwanie Chinom czy USA.

Prof. Sebastian Wojciechowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania wskazywał, że choć obecnie Indie odstają militarnie, gospodarczo i technologicznie od Chin czy tym bardziej od USA, to może się to zmienić. Determinantem będzie demografia. – Obecnie Indie liczą około 1,4 mld mieszkańców i mają dynamiczny przyrost naturalny. Na tysiąc rodzących się na świecie dzieci w Indiach rodzi się 170, w Chinach – 107, a w USA – 20. Oznacza to, że już niedługo Indie będą najliczniejszym krajem globu, ze wszystkimi tego konsekwencjami geopolitycznymi – wskazywał profesor Wojciechowski.

Organizatorami trzydniowej – od 28 do 30 listopada – międzynarodowej konferencji naukowej GlobState 2022 było Centrum Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy (CDiS). Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony narodowej, oraz Jacka Siewiery, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Patronem medialnym wydarzenia był Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: CDiS SZ, SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Przetarcie przed manewrami
 
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Nie zmarnować szansy
Terenowe motocykle II RP
Ukraina czeka na czołgi
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Armia Czerwona niesie śmierć
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Upominki dla tureckich dzieci
Pamięć o powstańcach styczniowych
Łączność dla czołgów
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Cekaemy i trumny
Nowa strzelnica w Piastowie
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Śmierć kata Warszawy
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Styczniowy poligon terytorialsów
Weź udział w konkursie katyńskim
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
The Fall of the Superpower Myth
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Walczymy z imperium zła
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Dwie dekady WIM-u
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Abramsy jadą do Ukrainy!
Dodatek już nie za klasę
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
To był wielki cios dla polskiej armii
Śladem profesjonalistów
Orlik w natowskiej misji
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Desant w Forcie Bragg
SAROV w opcji
Air Policing piątej generacji
F-35 rozpoczynają Air Policing
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Z Radomia do Las Vegas
4% PKB na Wojsko Polskie
Tons on Board
Więcej Javelinów dla SZ RP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO