moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brak prądu? Pomoże WOT

Szpitale, szkoły, wodociągi i gospodarstwa domowe bez prądu? W takiej sytuacji pomocą służą żołnierze wojsk obrony terytorialnej i ich kontenerowe elektrownie polowe. W trakcie ogólnopolskich ćwiczeń „Przyjazna Energia” terytorialsi wspólnie z lokalnymi dostawcami energii szkolili się w postępowaniu na wypadek wystąpienia czasowych blackoutów.

W ćwiczeniach „Przyjazna Energia ‘22” wzięły udział wszystkie brygady obrony terytorialnej. – Chcieliśmy zweryfikować zdolności WOT-u w zakresie wsparcia lokalnych społeczności i infrastruktury krytycznej. Szkolenia odbyły się we wszystkich województwach, w których współpracowaliśmy z lokalnymi dostawcami energii elektrycznej – opowiada mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Scenariusz ćwiczeń zakładał przerwy i ograniczenia w dostępności energii elektrycznej. Żołnierze zasilali w prąd wybrane obiekty, takie jak szkoły czy szpitale – dodaje rzecznik. Jak podkreśla mjr Sura, szkolenie związane jest z nowymi zadaniami, które na Dowództwo WOT nakłada ustawa o obronie ojczyzny. Zgodnie z nią za zarządzanie kryzysowe (w części niemilitarnej) w resorcie obrony odpowiada dowódca WOT-u, który jest jednocześnie szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON.

 

W ćwiczeniach „Przyjazna Energia” uczestniczyli m.in. żołnierze z 1 Brygady OT. Podlascy terytorialsi działali w Janowie w powiecie sokólskim. – Niemal 75% gospodarstw, w tym szkoła, przez dziesięć godzin zasilane było przez naszą kontenerową elektrownię polową. Miejsce treningu nie zostało wybrane przypadkowo. Ustaliliśmy je z lokalną administracją, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz spółką PGE Dystrybucja. W czasie naszego szkolenia pracownicy PGE Dystrybucja przeprowadzili prace modernizacyjne sieci elektrycznej – mówi mjr Wojciech Pieluchowski, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 1 PBOT.

Oficer wyjaśnia, że w trakcie ćwiczeń żołnierze WOT-u zasilali w energię elektryczną szkołę czy gospodarstwa domowe, jednak w przypadku realnego zagrożenia KEP działałaby na rzecz szpitali, fabryk czy ferm o skali przemysłowej. Mjr Pieluchowski podkreśla jednocześnie, że celem tego typu ćwiczeń nie jest wyręczanie dostawców energii w ich obowiązkach. Chodzi o to, by żołnierze mogli się szkolić w zakresie energetyki i działań na wypadek różnego typu sytuacji kryzysowych. – Chcemy sprawdzić zdolności ludzi i możliwości sprzętu w zakresie niesienia pomocy w sytuacjach szczególnych – dopowiada kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 BOT.

Podobny cel stawiają sobie żołnierze 2 Brygady OT. Lubelscy terytorialsi trening przeprowadzili na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim. – Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń wskutek awarii sieci energetycznej doszło tam do przerwy w dostawie prądu. O pomoc poproszono wojsko. Żołnierze naszej brygady dostarczali prąd za pomocą kontenerowej elektrowni polowej o mocy 900 kW, ale wykorzystali także bezzałogowe statki powietrzne FlyEye do zlokalizowania uszkodzenia sieci i obserwacji infrastruktury krytycznej – mówi por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT. Obraz z kamer bezzałogowców transmitowany był na żywo do spółek będących dostawcami energii elektrycznej.

Ćwiczenia z serii „Przyjazna Energia”, podczas których terytorialsi współpracują ze spółkami energetycznymi, organizowane są przez brygady OT od 2019 roku. Szczególnie dobrze ta współpraca układa się z PGE Dystrybucja. Między innymi ze środków tego podmiotu zakupiony został sprzęt i wyposażenie żołnierzy 2 LBOT, którzy strzegli polsko-białoruskiej granicy. Firma współpracuje z brygadami m.in. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce oraz w województwach: świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO