moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świąteczne paczki dla Kresowian

Paczki z żywnością przekazali Kresowianom z Łotwy stacjonujący tam polscy żołnierze. Upominki przygotowali uczniowie z mazowieckich szkół. To kolejna odsłona akcji charytatywnej „Paczka na Kresy”, którą przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej organizuje fundacja „Kresy w potrzebie”. – Cieszymy się, że mogliśmy pomóc – mówi mjr Daniel Fac, dowódca PKW.

W dystrybucję paczek z żywnością dla najbardziej potrzebujących Kresowian mieszkających na Łotwie zaangażowali się żołnierze XI zmiany stacjonującego tam polskiego kontyngentu wojskowego. Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy w Ādaži przebywają od lipca 2022 roku, wzięli udział w charytatywnej akcji organizowanej przez fundację „Kresy w potrzebie”. Inicjatywę  wspiera Polska Fundacja Narodowa.

Finał akcji odbył się 17 grudnia. – Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia polscy żołnierze wraz z wolontariuszami z PFN oraz osobami należącymi do Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego odwiedzili Kresowian – mówi ppor. Sylwester Sumarowski, oficer prasowy PKW Łotwa. Tych, którzy najbardziej potrzebowali wsparcia, wskazał m.in. Związek Polaków na Łotwie oraz proboszczowie poszczególnych parafii. – Dostarczyliśmy naszym rodakom paczki z żywnością i środkami czystości. Zbiórkę darów kilka tygodni wcześniej przeprowadzono w szkołach na Mazowszu – dodaje rzecznik.

W grupie wolontariuszy był także dowódca PKW, mjr Daniel Fac. Oficer przyznaje, że spotkaniom z Kresowianami towarzyszyły ogromne emocje. – To niezwykle pozytywna akcja i mam nadzieję, że będzie kontynuowana. Niesiemy tym starszym ludziom radość, przekazujemy drobne upominki i składamy świąteczne życzenia. Dla osób w podeszłym wieku, najczęściej samotnych, to wielkie przeżycie – mówi mjr Fac. – Trudno im ukryć wzruszenie. Pojawiają się łzy i niezwykle sentymentalne wspomnienia o Polsce. Szczególnie wzrusza ich widok polskich żołnierzy i noszona przez nas na ramieniu biało-czerwona flaga – dodaje dowódca XI zmiany PKW Łotwa.

Akcja „Paczka na kresy” była prowadzona w tym roku także na Litwie. Obie fundacje, przy pomocy wolontariuszy oraz żołnierzy NATO, dostarczyły drobne upominki mieszkającym tam potrzebującym Polakom.

To nie pierwsza akcja charytatywna, w którą angażują się podhalańczycy z PKW. Wcześniej żołnierze dystrybuowali paczki z żywnością dla podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Zakonnice zajmują się osobami w trudnej sytuacji życiowej.

Cały czas żołnierze wspierają także zbiórkę na rzecz chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) Poli Matuszek, córeczki żołnierza 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wojskowi prowadzili różnego rodzaju akcje, m.in. licytacje i biegi charytatywne. Podczas misji zorganizowali także tzw. dzień polski, w czasie którego do udziału w aukcjach zaprosili stacjonujących w Ādaži żołnierzy NATO. Wspólnymi siłami na leczenie dziewczynki zgromadzili 70 tys. zł. Zbiórka nadal twa. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie fundacji Się Pomaga: https://www.siepomaga.pl/pola-matuszek.

XI zmiana PKW Łotwa rozpoczęła się w lipcu 2022 roku i potrwa do stycznia 2023 roku. W składzie kontyngentu jest około 200 żołnierzy oraz pracowników wojska. Zmianę wystawiła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, a główną siłę PKW stanowi 1 Batalion Czołgów z Żurawicy. Żołnierze są wyposażeni m.in. w czołgi PT-91 „Twardy”.

Polacy, obok Włochów, Albańczyków, Słoweńców i Hiszpanów, tworzą Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową, którą dowodzą Kanadyjczycy. Grupa została sformowana w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Do zadań żołnierzy należy odstraszanie, a gdyby zaszła taka potrzeba, również obrona terytorium państwa NATO.

Decyzja o rozlokowaniu międzynarodowych batalionowych grup bojowych na wschodniej i południowej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Polska jest jedynym państwem Sojuszu, które nie tylko gości, lecz także wydziela siły wchodzące w skład międzynarodowych batalionowych grup bojowych. W Bemowie Piskim stacjonują Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci, żołnierze Wojska Polskiego zaś zostali skierowani na Łotwę i do Rumunii. Podobne międzynarodowe batalionowe grupy bojowe są rozlokowane na Litwie i w Estonii.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PFN

dodaj komentarz

komentarze


Sandhurst: końcowe odliczanie
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kadisz za bohaterów
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO