moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Skrzydlaty wolontariat” ratuje święta

Pakowali paczki, odwiedzali kombatantów, a najbardziej potrzebującym kupili upominki. Podchorążowie z Lotniczej Akademii Wojskowej zadbali o to, aby świąteczna atmosfera zapanowała także w domach osób samotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Swoją inicjatywę nazywają „Skrzydlaty wolontariat”.

W tym roku pomagali m.in. uchodźcom z Ukrainy, dzieciom walczącym z chorobą czy bezdomnym zwierzętom. „Skrzydlaty wolontariat” zrzesza studentów cywilnych i podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej, którzy bezinteresownie wspierają potrzebujących. Nie inaczej było w grudniu. Tym razem wolontariusze włączyli się w wiele inicjatyw, dzięki którym seniorzy, a także osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej otrzymali świąteczne upominki.

Jedną z takich akcji była „Paczka dla Bohatera”. Stowarzyszenie o tej nazwie od lat działa w myśl hasła „Walczyli dla nas, zawalczmy dla nich” i wspiera kombatantów walk o niepodległość. Dla seniorów i osób samotnych organizuje spotkania z młodymi ludźmi, w wakacje – wczasy, a w czasie świąt – prezenty. Aby jednak wręczanie upominków było możliwe wcześniej, wiele osób zbiera dary dla podopiecznych. Taką właśnie zbiórkę zorganizowali także studenci LAW-u na terenie dęblińskiej uczelni. Dzięki ofiarności m.in. ich kolegów i wykładowców udało się zgromadzić kosmetyki, środki czystości, żywność, słodycze czy koce, które następnie zostały przekazane do sztabu akcji i rozdysponowane wśród potrzebujących.

Część z tych paczek studenci dostarczyli kombatantom osobiście. – Odwiedziliśmy kilka osób, które mieszkają w Radomiu. Dzięki temu mieliśmy okazję porozmawiać z nimi i pooglądać zdjęcia z dawnych lat – mówi plut. pchor. Maksymilian Kapusta, sekretarz „Skrzydlatego wolontariatu” i student trzeciego roku nawigacji. – Kombatanci opowiadali nam o wybuchu wojny, swojej działalności w konspiracji, a także o represjach, jakie ich za to spotykały. Byłem bardzo zaskoczony, że byli tak otwarci – dodaje.

W ramach kampanii „Szlachetnej paczki” podchorążowie wsparli także mieszkającą w okolicy Hrubieszowa samotną kobietę. Zorganizowali zbiórkę i dzięki temu mogli kupić pościel, żywność, środki higieniczne. Swojej podopiecznej podarowali nawet wisiorek z bursztynem, o którym marzyła. Kolejna zbiórka wolontariuszy została przeznaczona na zakup ubrań i zestawu garnków, o które w ramach akcji „Święty Mikołaj dla seniora” prosiły pensjonariuszki Centrum Alzheimera z Warszawy.

Podchorążowie nie zawiedli także wtedy, gdy wsparcia potrzebowało Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta z Lublina. To organizacja pozarządowa, która opiekuje się osobami bezdomnymi, ubogimi, samotnymi lub chorymi. Jej przedstawiciele pomagają swoim podopiecznym na co dzień, a teraz zadbali o to, aby mieli choć namiastkę świąt. Zorganizowali dla nich wieczerzę wigilijną, a także wręczyli świąteczne paczki. To właśnie w ich przygotowaniu pomogli studenci LAW-u. – Wolontariusze nie wystraszyli się silnego mrozu i spakowali wiele żywnościowych paczek, które trafiły do najbardziej potrzebujących mieszkańców Lublina – poinformowali przedstawiciele placówki w mediach społecznościowych.

Mimo że gorący świąteczny okres dobiega końca, „Skrzydlaty wolontariat” nie zamierza zwalniać tempa. Jak mówi plut. pchor. Kapusta, plan działania na przyszły rok już powstaje. – Na pewno będziemy chcieli wesprzeć schroniska dla bezdomnych zwierząt, zaangażujemy się także w kampanię „Czytanie uskrzydla” – zapowiada student. Dlaczego podchorążowie włączają się w tak wiele akcji charytatywnych? – Po prostu chcemy pomagać innym – mówi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Skrzydlaty wolontariat

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
Ocalały z transportu do Katynia
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Barwy walki
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO