moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ile powołań do dobrowolnej służby

W tym roku ponad 11 tys. osób przeszło szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W 2023 roku będzie ją mogło odbyć aż 25 tys. ochotników. Ministerstwo Obrony Narodowej określiło już limity przyjęć i podało terminy przyszłorocznych turnusów szkoleniowych.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Ten rodzaj służby jest pierwszym krokiem na drodze do ubiegania się o powołanie w szeregi armii zawodowej. Na początek ochotnik przechodzi 27- dniowe szkolenie podstawowe, które obejmuje naukę m.in. wojskowych regulaminów, podstaw łączności oraz zasad posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym. Potem składa przysięgę wojskową, a jeśli jest zainteresowany dalszym pełnieniem służby, rozpoczyna drugi etap – trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym.

Tysiące ochotników

Powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zostały uruchomione w maju. Od tego momentu 27-dniowe szkolenie podstawowe odbyło ponad 11 tys. osób. – Obecnie w trakcie szkolenia specjalistycznego jest 7789 osób – informuje ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

To jednak nie wszystkie dane dotyczące szkoleń DZSW. Zgodnie z przepisami, do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej mogli bowiem zgłosić się też absolwenci szkół ponadpodstawowych, realizujących programy związane z obronnością państwa. To m.in. uczniowie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych czy Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Z racji rozszerzonej edukacji obronnej w szkole średniej ich szkolenie podstawowe trwa jedynie 12 dni. W tym roku wzięło w nim udział 637 osób.

Limity na przyszły rok

W 2023 roku szansę, by wstąpić do dobrowolnej służby, będą mieli kolejni ochotnicy. Minister obrony narodowej określił właśnie limity i terminy powołań na szkolenia DZSW na potrzeby korpusu szeregowych w 2023 roku. Zgodnie z decyzją MON-u będzie je mogło przejść do 25 tys. ochotników. Limit ten dotyczy zarówno ochotników, którzy nie mieli dotąd do czynienia z wojskiem, jak i absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy uczestniczyli m.in. w programach edukacyjnych nadzorowanych przez MON. Tych pierwszych czeka 27-dniowe szkolenie podstawowe, m.in. w centrach szkolenia lub jednostkach wojskowych, drudzy przejdą jego skróconą wersję, 12-dniową.

Dłuższych szkoleń ma być w sumie osiem. Turnusy odbędą się w terminach: 16 stycznia – 11 lutego, 20 lutego – 18 marca, 8 maja – 3 czerwca, 12 czerwca – 8 lipca, 17 lipca – 12 sierpnia, 28 sierpnia – 23 września, 2 października – 28 października, 13 listopada – 9 grudnia. Absolwenci klas wojskowych z kolei będą mogli wziąć udział w jednym z trzech turnusów organizowanych w okresie: 23 maja – 3 czerwca, 1 sierpnia – 12 sierpnia, 12 września – 23 września.

Ukończenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej otwiera przed ochotnikiem wiele możliwości. Może on kontynuować szkolenie specjalistyczne, a po jego ukończeniu ubiegać się o powołanie do armii zawodowej. Jeśli natomiast rezygnuje z tzw. specjalistyki, może wstąpić do wojsk obrony terytorialnej albo po złożeniu wniosku pełnić służbę w rezerwie aktywnej. Jeśli wniosek nie zostanie złożony, żołnierz DZSW zostaje z automatu przeniesiony do rezerwy pasywnej, ale w ciagu trzech lat może kontynuować szkolenie.

Nabór do nowego rodzaju służby ruszył 21 maja 2022 roku razem z kampanią MON „Zostań żołnierzem. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa”. W 32 miejscowościach w całej Polsce odbyły się wówczas pikniki, podczas których ochotnicy mogli w punktach rekrutacyjnych złożyć akces do armii. Miesiąc później w kilkunastu jednostkach wojskowych zainaugurowano pierwsze szkolenie, a na początku lipca odbyły się pierwsze przysięgi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Mateusz Burda, Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Gry wojenne w szkoleniu
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO