moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2022 roku – część I

Wejście do Eurokorpusu, nowy rodzaj wojsk, podwyżki dla żołnierzy... Dla Wojska Polskiego rok zaczął się z ostrożnym optymizmem, bo za naszą wschodnią granicą wciąż narastało napięcie. 24 lutego świat stanął w obliczu wojny w Europie. Kolejne miesiące to wzmacnianie wschodniej flanki NATO i solidarne wsparcie Ukraińców, którzy w Polsce szukali schronienia przed rosyjskimi rakietami.

STYCZEŃ

Żołnierze strzegą granicy

Na początku roku polscy żołnierze kontynuowali służbę na granicy polsko-białoruskiej, wspierając pograniczników i funkcjonariuszy. Choć sytuacja była spokojniejsza niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej, to wciąż dochodziło do prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zadania żołnierzy z dywizji zmechanizowanych, m.in. 12, 16 i 18 oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, skupiały się głównie na patrolach pieszych, terytorialsi natomiast z użyciem bezzałogowców prowadzili obserwację z powietrza. Z polskimi żołnierzami współpracowali także sojusznicy m.in. z Wielkiej Brytanii i Estonii.

Wyższe pensje dla żołnierzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie zwiększające wskaźnik kwoty bazowej z 3,81 do 4,23. Dzięki temu średnia pensja żołnierza zawodowego wzrosła do 6830 zł brutto. W marcu z kolei minister Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie określające nowe stawki wynagrodzeń przypisane do poszczególnych stopni wojskowych, korpusów i stanowisk. Średnio wojskowe pensje wzrosły o 676 zł brutto.

Polska w Eurokorpusie

Przyjęcie Polski do grona pełnoprawnych członków Eurokorpusu odbyło się w Strasburgu. Ceremonii, w której uczestniczyli również szefowie sztabów pozostałych państw członkowskich, przewodniczył gen. por. Peter Devogelaere, dowódca generalny Eurokorpusu. – Stajemy się ważnym elementem dowodzenia w ramach NATO i UE. Będziemy odpowiedzialnie i z pełnym profesjonalizmem pracować nad wypełnieniem zobowiązań, które dzisiaj przyjęliśmy – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

LUTY

Nowy rodzaj wojsk

Minister obrony Mariusz Błaszczak powołał nowy komponent sił zbrojnych – wojska obrony cyberprzestrzeni. Na ich czele stanął gen. bryg. Karol Molenda. – Konsekwentnie wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – mówił minister, wręczając nominację dowódcy. Już podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku potwierdzono, że obrona cyberprzestrzeni należy do podstawowych zadań kolektywnej obrony NATO.

„Saber Strike ‘22”

1300 polskich żołnierzy wzięło udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Saber Strike ‘22”, organizowanych przez dowództwo US Army na Europę i Afrykę. Ich celem było przetestowanie zdolności szybkiego przerzutu wojsk z baz w Niemczech na wschód Polski i dalej do państw bałtyckich. Po drodze pododdziały wspólnie ćwiczyły m.in. w Bemowie Piskim. Razem z wojskowymi z 17 Brygady Zmechanizowanej trenowali m.in. żołnierze 2 Pułku Kawalerii USA, na co dzień stacjonujący w Niemczech.

Sojusznicze wsparcie

Coraz poważniejsze informacje o planach inwazji Rosji na Ukrainę sprawiły, że NATO dodatkowo wzmocniło wschodnią flankę. Na początku lutego żołnierze 82 Dywizji Powietrznodesantowej USA zostali dyslokowani do Polski. – Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy bronić wschodniej granicy Sojuszu – mówił gen. Christopher T. Donahue, dowódca elitarnej jednostki. W trzeciej dekadzie lutego Amerykanie szkolili się razem z 18 Dywizją Zmechanizowaną na Podkarpaciu.

W związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Europie na początku miesiąca do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego zostały skierowane amerykańskie myśliwce F-15. Na wschodnią flankę NATO przebazowano także myśliwce F-35 oraz śmigłowce szturmowe AH-64 Apache.

Szef Pentagonu w Polsce

Rosja wciąż gromadziła siły przy wschodniej granicy z Ukrainą oraz na terenach Białorusi. NATO wezwało Moskwę do deeskalacji i wycofania wojsk. Szef Pentagonu Lloyd Austin odwiedził Polskę. Podczas wizyty zapewniał: niezależnie od tego, jaką drogę Putin wybierze, sojusznicy będą gotowi. Głównymi tematami rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem Mariuszem Błaszczakiem były kryzys bezpieczeństwa oraz współpraca wojskowa. W 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, szef Pentagonu spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Austin poinformował, że rząd USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce czołgów Abrams w ich najnowocześniejszej wersji.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

24 lutego przed świtem rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. W wielu miejscach kraju doszło do ostrzału rakietowego oraz ataków na infrastrukturę krytyczną państwa i jednostki przygraniczne. Ukraińskie władze ogłosiły stan wojenny. – Jesteśmy silni! Jesteśmy gotowi! Zwyciężymy! – zapewniał prezydent Wołodymyr Zełenski. Agresję Rosji potępili światowi przywódcy, m.in. Joe Biden, prezydent USA, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Polska wnioskowała o uruchomienie artykułu czwartego Traktatu Północnoatlantyckiego, a NATO aktywowało plany obronne. Odbyło się też posiedzenie Rady Europejskiej, a dzień po agresji zorganizowano nadzwyczajny szczyt Sojuszu w formule online, po którym Rada Północnoatlantycka podjęła decyzję, by na wschodniej flance rozmieścić dodatkowe siły wojskowe. Państwa NATO jednomyślnie opowiedziały się za pomocą militarną i finansową dla Ukrainy.

W ostatnich dniach lutego misje obserwacyjne nad Polską rozpoczęły cztery samoloty myśliwskie Rafale francuskich sił powietrznych. Zgodnie z danymi przekazanymi przez US Army, pod koniec miesiąca w gotowości było utrzymywanych 8,5 tys. wojskowych, którzy mieliby wesprzeć Siły Odpowiedzi NATO, gdyby Sojusz zdecydował się je zaangażować do działania.

Obok wsparcia finansowego i militarnego światowi przywódcy zdecydowali o sankcjach dla Rosji. Dotyczyły one m.in. sektora finansowego, energetycznego, transportowego, systemu kontroli eksportu i polityki wizowej, a także kwestii gospodarczych obejmujących m.in. zakaz importu rosyjskiego węgla.

MARZEC

Sekretarz NATO w Łasku

O rozmieszczeniu natowskich sił szybkiego reagowania w Europie, obronie powietrznej, a także o kolektywnym wsparciu Ukrainy – rozmawiali w Łasku prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – Dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę Putin zrujnował pokój w Europie – mówił Stoltenberg podczas wizyty w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego.

WOT dla uchodźców

Minister obrony Mariusz Błaszczak zdecydował o zwiększeniu zaangażowania żołnierzy wojsk obrony terytorialnej w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W operacji „Niezawodna pomoc” uczestniczyło niemal 6 tys. wojskowych. W punktach wsparcia pomagali kobietom z dziećmi, osobom starszym i niepełnosprawnym, organizowali noclegi i posiłki, pomagali też w transporcie i sprawach administracyjnych. W składzie zespołów znalazły się też osoby ze znajomością języka ukraińskiego, z kwalifikacjami do udzielania pierwszej pomocy czy wykształceniem psychologicznym.

Kamala Harris i Patrioty w Polsce

Po raz pierwszy z wizytą w Polsce przebywała wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris. Spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, wzięła też udział w rozmowach plenarnych delegacji polskiej i amerykańskiej, w których uczestniczył m.in. minister Błaszczak. Na konferencji prasowej wiceprezydent podkreśliła, że USA poważnie traktują zobowiązania wynikające z artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego i będą bronić każdego centymetra terytorium NATO. Harris potwierdziła, że w Polsce są już dwie baterie Patriot. Wcześniej o planach przebazowania Patriotów do Polski poinformowało Dowództwo Sił Stanów Zjednoczonych w Europie. Broń, która stacjonuje na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem, była kolejną formą wzmocnienia wschodniej flanki NATO po wybuchu wojny w Ukrainie.

Wiceprezydent USA spotkała się w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu z amerykańskimi i polskimi żołnierzami.

Nadzwyczajny szczyt NATO

Dokładnie miesiąc po ataku Rosji na Ukrainę odbył się nadzwyczajny szczyt NATO. Przywódcy państw Sojuszu zdecydowali w Brukseli o rozmieszczeniu kolejnych czterech grup bojowych: w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji. – Oznacza to, że będziemy mieć osiem wielonarodowych grup bojowych NATO, od Bałtyku po Morze Czarne – stwierdził sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Przywódcy NATO zgodzili się także na przekazanie dalszego wsparcia Ukrainie, m.in. pomocy finansowej, humanitarnej oraz zaopatrzenia wojskowego.

O rosyjskiej napaści na Ukrainę i wsparciu militarnym walczącej Ukrainy dyskutowali też w Brukseli przedstawiciele Unii Europejskiej oraz przywódcy państw grupy G7. Stany Zjednoczone oficjalnie uznały działania Rosjan w Ukrainie za zbrodnię wojenną.

Prezydent USA w Polsce

Artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego to nie są puste słowa. To dla nas święte zobowiązanie. Proszę mi wierzyć, możecie na nas polegać – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który z oficjalną wizytą przebywał w Polsce. W Warszawie spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem Błaszczakiem. Politycy rozmawiali o współpracy politycznej, gospodarczej i militarnej obu krajów oraz sytuacji bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. W amerykańskiej delegacji byli też m.in. doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, sekretarz stanu Antony Blinken, sekretarz obrony Lloyd Austin. Dzień wcześniej amerykański przywódca spotkał się z żołnierzami z 82 Dywizji Powietrznodesantowej, którzy stacjonują na Podkarpaciu.

Mieczniki po brytyjsku

Firmy Babcock, Thales UK i MBDA UK razem z Polską Grupą Zbrojeniową będą pracować przy budowie wielozadaniowych fregat w programie „Miecznik”. O wyborze tzw. partnera priorytetowego poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. – To ważny etap dla modernizacji Marynarki Wojennej RP – mówił szef MON-u. Zgodnie z harmonogramem, budowa pierwszego Miecznika ma ruszyć w sierpniu 2023 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 DZ, DWOT, US Army, Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Krwawa noc pośród puszczy
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Orzeł dla bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Broń Hitlera w rękach AK
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO