moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2022 roku – część II

W kwietniu weszła w życie Ustawa o obronie ojczyzny wprowadzająca znaczące zmiany w Wojsku Polskim, podpisano też umowę na zakup 250 czołgów Abrams. Z kolei w czerwcu w Madrycie odbył się szczyt NATO, podczas którego zadeklarowano wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu i dalszą pomoc walczącej Ukrainie. Jakie jeszcze wydarzenia przyniósł drugi kwartał 2022 roku?

KWIECIEŃ

Natowskie ćwiczenia

2,5 tys. żołnierzy z 12 państw, w tym z Polski, stawiło się na jedne z największych tegorocznych ćwiczeń NATO, „Brilliant Jump ‘22” w Norwegii. Manewry miały sprawdzić szybkość przerzutu wojsk VJTF (Very High Readiness Joint Task Force – Połączone Siły Najwyższej Gotowości) na znaczne odległości. Polacy uczestniczyli również w ćwiczeniach „Cold Response ‘22”, rozgrywanych w przestrzeni powietrznej, na morzu i na lądzie. Udział w nich wzięło 30 tys. wojskowych z 25 państw Europy i Ameryki Północnej.

Ustawa dla wojska

W życie weszła Ustawa o obronie ojczyzny wprowadzająca rozwiązania mające unowocześnić polskie wojsko, odtworzyć system rezerw i zwiększyć atrakcyjność służby. W dokumencie pojawiły się zapisy dotyczące m.in. świadczenia motywacyjnego dla żołnierzy, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i stopnia starszego szeregowego specjalisty. Zmiany objęły też rekrutację do armii i politykę kadrową, dały również podstawy do zwiększenia nakładów na obronność oraz utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych jako nowego źródła finansowania wojska.

Amerykański certyfikat dla Dęblina

41 Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie otrzymała certyfikat amerykańskich sił powietrznych potwierdzający równoważność polskiego systemu szkolenia pilotów F-16 na M-346 Bielik z amerykańskim szkoleniem na T-38 do poziomu IFF (Introduction for Fighter Fundamentals). Na tej decyzji skorzystają przyszli polscy piloci samolotów F-16 i F-35, którzy nie będą musieli latać na szkolenie do USA. Dzięki certyfikatowi w przyszłości w Polsce być może będą się też szkolić piloci m.in. ze Słowacji czy Bułgarii.

Wsparcie świata dla Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem złożyli wizytę w Kijowie, by okazać wsparcie walczącej Ukrainie. Odwiedzili też Buczę i Borodziankę, gdzie Rosjanie dopuścili się zbrodni na ukraińskich cywilach. – Jeśli ktoś wysyła samoloty i żołnierzy, żeby niszczyli domy mieszkalne i zabijali cywilów, to nie jest wojna, to okrucieństwo. To jest terroryzm! – mówił Duda.

Abramsy dla Wojska Polskiego

5 kwietnia w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 250 czołgów M1A2 Abrams w wersji M1A2 SEPv3. – To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, ale także w historii Wojska Polskiego – powiedział. Niedługo później na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się przygotowania do szkolenia przyszłych polskich załóg. Polscy żołnierze ćwiczyli pod okiem sojuszników z 1 Dywizji Piechoty USA ze Stanów Zjednoczonych. Z wojskowymi obu armii spotkał się szef MON-u.

MAJ

Wielki desant na „Swift Response”

Około 9 tys. żołnierzy z 17 krajów sojuszniczych i partnerskich wzięło udział w ćwiczeniach „Swift Response ‘22”. To największe organizowane przez armię USA coroczne manewry jednostek powietrznodesantowych i desantowo-szturmowych z różnych państw NATO i partnerskich. Ćwiczenia były sprawdzianem dla sił szybkiego reagowania, miały także potwierdzić zdolność Sojuszu do prowadzenia operacji powietrznodesantowych na duże odległości. Tegoroczne manewry odbyły się jednocześnie w Norwegii, Macedonii Północnej oraz na Litwie i Łotwie. Polska do udziału w nich skierowała 550 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Powstał Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

Minister Mariusz Błaszczak oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka podpisali umowę dotyczącą utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w BGK. – Zagwarantowany ustawą wzrost nakładów na obronność do 3% PKB w przyszłym roku to niewystarczające rozwiązanie, by zdynamizować zakupy sprzętu dla wojska. Powstały Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych umożliwi nam zwiększenie zakresu naszych zamówień – mówił szef MON-u. Fundusz będzie zasilany środkami m.in. ze skarbowych papierów wartościowych i wpłat z zysku Narodowego Banku Polskiego.

Ruszył nabór do dobrowolnej służby

Minister Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię MON-u „Zostań żołnierzem. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa”. W 32 miejscowościach w całej Polsce odbyły się pikniki, podczas których ochotnicy mogli w punktach rekrutacyjnych złożyć akces do armii. W Kraśniku Błaszczak pogratulował pierwszym ochotnikom i przekazał im powołania do służby. Miesiąc później w kilkunastu jednostkach wojskowych zainaugurowano pierwsze szkolenia ochotników, a na początku lipca odbyły się pierwsze przysięgi. – To historyczne wydarzenie – powiedział szef MON-u, który wziął udział w uroczystości w Nowym Dworze Mazowieckim.

W Warszawie o odporności NATO

W Akademii Sztuki Wojennej odbył się dwudniowy kongres NATO Resilience Symposium, poświęcony wyzwaniom Sojuszu i zagrożeniom dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Udział w nim wzięli przedstawiciele 30 państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz natowskich instytucji: Kwatery Głównej i Strategicznego Dowództwa Transformacji NATO. Sympozjum otworzył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który swoje przemówienie poświęcił sytuacji w Ukrainie i reakcji Sojuszu na atak Rosji.

NATO ćwiczy obronę wschodniej flanki

18 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów wzięło udział w międzynarodowych manewrach „Defender Europe 2022” odbywających się na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw. Ich celem było przećwiczenie dużej operacji obronnej na wschodniej flance NATO. Poza wojskowymi m.in. z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej czy 12 Brygady Zmechanizowanej, na polskich poligonach stawili się też Amerykanie z czołgami Abrams, Niemcy wyposażeni w bojowe wozy piechoty Marder, Brytyjczycy z pancernymi Challengerami oraz Duńczycy z czołgami Leopard 2A7. W Orzyszu żołnierze, z wykorzystaniem czołgów Leopard, transporterów Rosomak i wozów VBCI, a także myśliwców Su-22, F-16 oraz śmigłowców Mi-24, wspólnie przeprowadzili operację obronną.

Historyczne wizyty w Kijowie

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy. Był pierwszym przywódcą obcego państwa, który od wybuchu wojny wystąpił w ukraińskim parlamencie. Zapewnił, że Polska zrobi wszystko, by pomóc naszemu sąsiadowi stać się członkiem Unii Europejskiej. Kilka dni później w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje rządowe z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem rozmów była m.in. pomoc w odparciu rosyjskiej agresji oraz współpraca obu krajów w powojennej odbudowie Ukrainy. Podpisano też osiem dokumentów dotyczących m.in. energetyki i współpracy wojskowo-obronnej.

Na drodze modernizacji

Minister Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu zapytania ofertowego dotyczącego pozyskania sześciu baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków. Częścią kontraktu ma być offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych. Dwa dni później szef MON-u oznajmił, że podpisał podobne zapytanie w sprawie pozyskania ok. 500 wyrzutni M142 Himars na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar. – Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką – wskazał Błaszczak.

CZERWIEC

Kierownicza odprawa

Utworzenie dwóch nowych dywizji w centralnej Polsce, zwiększenie liczebności wojska do 300 tys. żołnierzy i zakupy uzbrojenia zapowiedział minister Mariusz Błaszczak podczas dorocznej odprawy kierowniczej kadry resortu obrony i Sił Zbrojnych RP w Warszawie. – Pandemia, atak hybrydowy ze strony Białorusi i wojna w Ukrainie zmuszają do wyciągnięcia wniosków, jeżeli chodzi o funkcjonowanie polskich sił zbrojnych, ich strukturę, logistykę, dowodzenie, wyposażenie, a także współdziałanie z innymi formacjami – mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w trakcie odprawy.

Wschodnia flanka pod osłoną rakiet

Zakończyły się ćwiczenia „Ramstein Legacy ‘22” z udziałem żołnierzy 20 państw NATO w Polsce i państwach bałtyckich. Pierwsze manewry na tak dużą skalę były testem dla natowskich sił rakietowych obrony powietrznej. Ich kulminacyjnym punktem były strzelania na centralnym poligonie sił powietrznych w Ustce. Ogień otworzyły pododdziały z Wielkiej Brytanii, Czech, ze Słowacji i z Polski. Rakiety wystrzelone zostały m.in. z zestawów Kub, Newa, Stormer i Pilica.

„Baltops ‘22” na Bałtyku

Operacja desantowa, zwalczanie okrętów podwodnych, odpieranie uderzeń lotniczych – to tylko część zadań, które realizowały jednostki biorące udział w manewrach „Baltops ‘22”. Na Bałtyku ćwiczyło łącznie 45 okrętów oraz 75 śmigłowców i samolotów z 14 państw NATO, a także ze Szwecji i z Finlandii. Polska marynarka wojenna wysłała na ćwiczenia dwa trałowce z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu: ORP „Drużno” i ORP „Wdzydze”, a także okręt transportowo-minowy ORP „Toruń”. Organizatorem manewrów było Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO).

Szef MON-u wicepremierem

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda mianował ministra obrony Mariusza Błaszczaka na stanowisko wicepremiera i przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego. – Misja wicepremiera ds. bezpieczeństwa niesie ze sobą pewne wyzwania związane z inwazją rosyjską w Ukrainie i niewątpliwie trudną sytuacją międzynarodową. Chcę zapewnić, że zrobię wszystko, aby godnie zastąpić premiera Jarosława Kaczyńskiego – powiedział Błaszczak.

Kolejne Kormorany dla marynarki

Podczas święta marynarki wojennej wicepremier Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie marynarce trzech niszczycieli min Kormoran. Szef MON-u przypomniał, że już niebawem służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros”. I tak się stało. W listopadzie okręt został oficjalnie wcielony do służby. W przypadku trzeciego z okrętów typu Kormoran II, „Mewy”, w grudniu rozpoczęły się próby morskie i jednostka po raz pierwszy w swojej historii wyszła na Bałtyk – na razie pod okiem cywilnej załogi.

Pioruny dla Wojska Polskiego

Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę, dzięki której siły zbrojne otrzymają kolejne zestawy rakietowe Piorun. Chodzi o 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu. Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że zawarcie umowy to bardzo ważny dzień nie tylko dla wojska, lecz także dla PGZ-etu. Zaznaczył także, że Pioruny są już sprawdzone w boju, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku światowym.

Przełomowy szczyt w Madrycie

W Madrycie odbył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, podczas którego zatwierdzono nową koncepcję strategiczną NATO określającą terroryzm jako jedno z głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Zadeklarowano też znaczne wzmocnienie wschodniej flanki, zwiększenie sił szybkiego reagowania z 40 do 300 tys. żołnierzy oraz ulokowanie w Polsce kwatery głównej V Korpusu US Army. – Ta decyzja bardzo wzmacnia nasze bezpieczeństwo – zaznaczył prezydent Andrzej Duda, który wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem reprezentował na szczycie Polskę. NATO zapewniło również, że nadal będzie pomagać Ukrainie zarówno politycznie, jak i militarnie.

Przywódcy państw Paktu Północnoatlantyckiego zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu. Miesiąc później, 22 lipca, na pokładzie fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko” w Gdyni prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy ratyfikujące akcesję obu krajów do NATO.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej, kpr. Wojciech Król/ CO MON, MON, mł. chor. Daniel Andalukiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Orzeł dla bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO