moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2022 roku – część III

Miliardowe kontrakty na zakup nowoczesnego sprzętu, takiego jak czołgi K2, haubice K9 czy myśliwce F-50, decyzja o utworzeniu nowej dywizji i coraz większe wsparcie sojuszników w zapewnianiu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Ale trzeci kwartał 2022 roku to także jubileuszowa edycja targów zbrojeniowych w Kielcach i piąte urodziny wojsk obrony terytorialnej.

LIPIEC

Brytyjskie wsparcie wschodniej flanki NATO

– Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre trafił do Polski. Ma zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. Skierowanie do Polski tego systemu oraz 100 żołnierzy zapowiedział w marcu Ben Wallace, brytyjski minister obrony. Do Polski przyjechali też żołnierze kompanii „królewskiej husarii” (The Queen’s Royal Hussars), wyposażonej w czołgi Challenger. Wojskowi zostali rozlokowani w południowo-wschodniej Polsce, a następnie rozpoczęli wspólne szkolenia z żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Polscy generałowie w strukturach NATO

Gen. broni Janusz Adamczak, dotychczasowy polski przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej, rozpoczął służbę na stanowisku dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Paktu Północnoatlantyckiego. Natomiast nowym przedstawicielem wojskowym został gen. broni Sławomir Wojciechowski, który dotychczas służył w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Służbę w NATO rozpoczął też Cezary Róg. Jako nowo mianowany generał brygady, w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił NATO w Europie (SHAPE) zajął stanowisko asystenta szefa sztabu ds. rozpoznania.

Abramsy w Polsce

Pierwsze czołgi Abrams trafiły w lipcu do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, a pierwsi żołnierze 10 sierpnia rozpoczęli naukę obsługi uzbrojenia w powstałej w Poznaniu Akademii Abrams. W placówce będą się szkolić przyszłe załogi czołgów oraz żołnierze odpowiadający za obsługę techniczną. Z kolei pod koniec sierpnia US Army podpisała z koncernem General Dynamics Land Systems wartą 1,148 mld dolarów umowę na wyprodukowanie 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEPv3 dla polskich Sił Zbrojnych.

Umowa na Perkozy podpisana

W lipcu zawarto kontrakt na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców AW149 firmy Leonardo Helicopters. Maszyny zostaną wyprodukowane w PZL Świdnik, a wartość umowy, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, to 8 mld 250 mln zł. – AW149 będą służyć do transportu żołnierzy, do wsparcia z powietrza, a więc do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak. Dodał, że Polska kupuje „dozbrojoną” wersję AW149, wyposażoną w kierowane pociski przeciwpancerne. Pierwsze egzemplarze wojsko otrzyma już w 2023 roku.

Amerykańskie Herculesy w drodze do Polski

Rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules, które zwiększą poziom dostępności operacyjnej floty transportowej polskich sił powietrznych – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. Umowę dotyczącą pozyskania pięciu Herculesów C-130H Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało wiosną 2021 roku.  Wojsko Polskie otrzyma samoloty z nadwyżek armii amerykańskiej w ramach programu Excess Defence Articles, który umożliwia Stanom Zjednoczonym przekazywanie sojusznikom niepotrzebnego już amerykańskim siłom zbrojnym sprzętu i wyposażenia wojskowego. Polska dostała samoloty nieodpłatnie, ale musiała pokryć koszt ich remontu, ponad 14 mln dolarów. Maszyny będą służyć w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Nowy dowódca sił NATO w Europie

Gen. Christopher G. Cavoli, dotychczasowy dowódca US Army w Europie i Afryce został naczelnym dowódcą sił sojuszniczych NATO w Europie. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, ocenił, że to „jedna z najważniejszych funkcji wojskowych na świecie, w jednym z najważniejszych dla naszego bezpieczeństwa momentów”. Cavoli zastąpił na tym stanowisku gen. Toda D. Woltersa, który po 40 latach służby odszedł do rezerwy.

Gigantyczne zakupy dla Wojska Polskiego

Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził jedno z największych zamówień uzbrojenia w historii Wojska Polskiego. Chodzi o sprzęt z Korei Południowej: tysiąc czołgów K2, 672 armatohaubice K9 oraz 48 samolotów FA-50.

Szef MON-u podkreślił, że zatwierdzenie umów ramowych to dopiero pierwszy etap polsko-koreańskiej współpracy. – Ta współpraca wzmocni polskie siły zbrojne i jest szansą dla polskiego i koreańskiego przemysłu zbrojeniowego. W tej transakcji wszyscy są wygrani. A co dla mnie jest najważniejsze, zapewniamy bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – powiedział Błaszczak.

SIERPIEŃ

Awanse generalskie

Dziś polski żołnierz ma swoje wielkie święto. Wspominamy nie tylko tych, którzy polegli, ale dziękujemy za obecną służbę dla ojczyzny – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Tego dnia zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wręczył nominacje generalskie. Do stopnia generała broni zostali awansowani generałowie dywizji: Piotr Błazeusz oraz prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, a generałem dywizji został Zenon Brzuszko. Do grona generałów dołączyło ośmiu pułkowników, w tym: Grzegorz Barabieda, Piotr Fajkowski i Paweł Bigos.

Nowy dowódca „18”

Gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik został dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego, który stał na czele związku taktycznego od początku jego formowania, czyli od 2018 roku. Oficer został wyznaczony na zastępcę dowódcy ds. interoperacyjnych w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie.

Nowa brygada WOT

Ruszył nabór do 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, która w czasie pokoju ma specjalizować się w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych, zaś podczas wojny jej zadaniem będzie obrona Warszawy i stołecznej infrastruktury krytycznej. Dowódcą jednostki został płk Marek Pietrzak. Pierwsze, 16-dniowe szkolenie podstawowe odbyło się pod koniec października, a niedługo potem miała miejsce pierwsza przysięga. Docelowo w stołecznej brygadzie ma służyć 3 tys. żołnierzy.

Wojsko pomaga ratować Odrę

O wsparcie wojska w akcji usuwania zanieczyszczeń na Odrze wystąpił do ministra obrony narodowej wojewoda lubuski. Jako pierwsi do akcji wkroczyli wojskowi z 12 Brygady Obrony Terytorialnej, potem dołączyli do nich żołnierze z 16 BOT oraz 14 BOT. Terytorialsi razem z żołnierzami wojsk operacyjnych pomagali w usuwaniu śniętych ryb i wspierali służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na Odrze.

Raptory w Polsce

Dwanaście samolotów F-22 Raptor z 90 Eskadry Myśliwców USA, która stacjonuje w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce, przyleciało do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Myśliwce przyleciały do Europy, by w ramach natowskiej misji Air Shielding, wzmocnić ochronę wschodniej flanki NATO. Taka decyzja zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. Poza dyżurami bojowym amerykańscy piloci szkolili się z polskimi pilotami F-16.

Miliardy dla wojska

Rekordowy budżet na obronność w 2023 roku staje się faktem – mówił w sierpniu wicepremier Mariusz Błaszczak. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Zgodnie z dokumentem, w 2023 roku przewidywane dochody budżetu państwa to 604,4 mld zł, a wydatki – 669,4 mld zł. Rząd postanowił zwiększyć środki przeznaczane na obronność do 3% PKB. – Ten rok zakończymy z budżetem na obronę narodową na poziomie 58 mld zł. Na przyszły rok planujemy 98 mld zł w samym budżecie i oprócz tego zamierzamy przeznaczyć dodatkowe 30–40 mld zł na zakupy uzbrojenia z zagranicy – mówił premier Mateusz Morawiecki. W projekcie budżetu na przyszły rok zarezerwowano również fundusze na zwiększenie liczby etatów w armii.

Bezpieczny przesmyk suwalski

Żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej, a także sojusznicy z 15 państw NATO wzięli udział w ćwiczeniach „Amber Desire ’22”, które rozgrywały się w rejonie przesmyku suwalskiego. – Te ćwiczenia są ważne dla bezpieczeństwa i stabilności wschodniej flanki NATO. Pokazują, że jesteśmy przygotowani na zagrożenia, które czyhają na państwa położone na wschodniej flance NATO – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON. Za organizację działań żołnierzy i dowodzenie podczas „Amber Desire ’22” była odpowiedzialna Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód.

WRZESIEŃ

Plan na nową dywizję

16 Dywizja Zmechanizowana, usytuowana na północnym wschodzie naszego kraju, jest współodpowiedzialna za bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – mówił w Elblągu wicepremier Mariusz Błaszczak podczas obchodów 103. rocznicy powstania 16 DZ. Minister obrony przedstawił szczegóły programu zwiększenia liczebności Wojska Polskiego. Poinformował, że kolejna, piąta dywizja powstanie w północno-wschodniej Polsce, a operacyjnie będzie odpowiadała za obszar między 16 a 18 dywizją zmechanizowaną. Pełnomocnikiem ds. jej utworzenia mianowany został gen. bryg. Norbert Iwanowski.

Dowództwo US brygady w Powidzu

Żołnierze 1 Brygady Kawalerii Powietrznej (1 ACB) zakończyli 9-miesięczną misję w Europie i przekazali obowiązki 1 Brygadzie Lotnictwa Bojowego nazywanej Iron Eagles (1 CAB). Wraz z przybyciem nowej zmiany US Army, kwatera główna kontyngentu lotniczego wojsk lądowych, który rotacyjnie operuje na wschodniej flance, po raz pierwszy w historii została przeniesiona z Niemiec do Polski, a konkretnie – do Powidza. W tym miejscu powstają też ogromne magazyny na sprzęt US Army. W ramach programu inwestycji MSA (Munition Storage Area) zostaną wybudowane magazyny środków bojowych: 56 obiektów typu ECM (Earth Covered Magazines). Drugą inwestycją, która powstanie na potrzeby USAF, są magazyny mobilnego systemu bazy lotniczej (Deployable Air Base Systems – DABS) oraz składy paliwa (Bulk Fuel Storage – BFS).

Sztandar dla Dowództwa Generalnego

To symbol odwagi, męstwa i honoru. Tymi cechami wyróżniają się żołnierze Wojska Polskiego – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczania sztandaru dla Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Sztandar odebrał gen. Jarosław Mika, stojący na czele DGRSZ.

Wojska OT mają pięć lat!

Wszyscy jesteśmy dumni z żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy na co dzień służą utrzymaniu bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Zgodnie z mottem WOT-u: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, niosą pomoc potrzebującym każdego dnia – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas zbiórki pododdziałów wojsk OT. Kilka dni wcześniej szef MON-u zatwierdził koncepcję powołania w ramach WOT Komponentu Obrony Pogranicza. Formacja ma liczyć 10 batalionów, zlokalizowanych w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim.

Miliony z USA na polskie bezpieczeństwo

Kongres USA zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach programu wsparcia Foreign Military Financing. – Dodatkowe środki przeznaczymy na dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa Polski – zapewnił wicepremier Mariusz Błaszczak. To część długoterminowych inwestycji w obronność Ukrainy i jej 18 sąsiadów, jakie wcześniej (8 września w Kijowie) ogłosił Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Przedstawiciele USA podkreślali „nadzwyczajne wsparcie”, które Polska udzieliła Ukrainie i wyjaśnili, że przyznane pieniądze przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, np. czołgów, jakie nasz kraj przekazał broniącemu się przed rosyjską agresją sąsiadowi. Poza czołgami T-71, ukraińscy żołnierze korzystają m.in. z polskich armatohaubic Krab czy przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.

„Rekin” na Bałtyku

Zakończyły się największe w tym roku ćwiczenia Marynarki Wojennej RP „Rekin '22”. Ich głównym celem było sprawdzenie przygotowania do osłony kluczowych szlaków żeglugowych i portów. W manewrach wzięło udział 1500 marynarzy i żołnierzy innych rodzajów wojsk, blisko 20 okrętów, w tym jednostki z państw bałtyckich, do tego lotnictwo, baterie rakiet. Ćwiczeniami kierowało Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

Nowe kontrakty dla sił powietrznych

W 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na zakup lekkich myśliwców szkolno-bojowych FA-50. Pierwsza z umów o wartości ok. 705 milionów dolarów, dotyczy dostawy 12 lekkich samolotów bojowych FA-50 oraz pakietu szkoleniowego i logistycznego oraz wsparcia technicznego. Drugi kontrakt przewiduje, że w latach 2025–2028 KIA dostarczy Polsce 36 kolejnych samolotów FA-50 wyposażonych m.in. w radar AESA. W Polsce powstanie też centrum serwisowe tych samolotów. Na przyjęcie nowych maszyn szykuje się już 23 Baza Lotnictwa Taktycznego.

Jubileuszowa edycja MSPO

613 wystawców z 33 państw m.in. z Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Belgii, Francji czy Hiszpanii, zaprezentowało swoje produkty podczas XXX edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Stoiska i prezentowany na nich sprzęt obejrzało ponad 19 tys. zwiedzających. – Tak duże zainteresowanie targami związane jest niewątpliwie z wojną w Ukrainie. Ale to też efekt naszych działań, bo stawiamy na bezpieczeństwo Polski – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak otwierając MSPO. W tym roku państwem wiodącym była Turcja. Częścią Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego była Wystawa Sił Zbrojnych RP. Największe stoisko na MSPO zajęła ekspozycja Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz spółek wchodzących w skład narodowego holdingu. Tradycyjnie podczas MSPO nagrodzono innowacyjne produkty

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz, MON, COM-DKM, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Rajd ku czci saperów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO