moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc medyczna dla wojskowych psów

Tamowanie krwotoków, opatrywanie ran, odbarczanie odmy prężnej, intubacja – wykonywania takich między innymi czynności medycznych z użyciem symulatora K9 Diesel nauczą się wojskowi przewodnicy psów i ratownicy. Zaawansowany fantom psa bojowego trafił właśnie do Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Z podobnego urządzenia korzystali jedynie specjalsi.

Symulator K9 Diesel to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie. Fantom opracowano kilka lat temu na zlecenie Departamentu Obrony USA, by wspomóc szkolenie amerykańskich ratowników, treserów psów wojskowych, lekarzy i techników weterynarii. Obecnie z urządzeń tej klasy korzysta niewiele armii w Europie, w tym polscy żołnierze. Parę lat temu symulator dla swoich operatorów kupiła Jednostka Wojskowa GROM. W grudniu w urządzenie wyposażono także Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie odpowiadający między innymi za szkolenie przewodników oraz wojskowych psów pracujących na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

– Zakup, następnie wyszkolenie psa służbowego jest bardzo kosztowne i czasochłonne. Musimy zadbać o to, by przewodnicy wiedzieli, jak udzielić pomocy poszkodowanemu czworonogowi, zanim ten trafi pod opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego – mówi lekarz weterynarii kpt. Bartłomiej Jargieło, kierownik Kursu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów WOFiTM. Wyjaśnia, że przewodnicy psów uczyli się dotychczas w Celestynowie podstaw udzielania pierwszej pomocy, zakładania opatrunków oraz higieny zwierząt. – Obecnie z wykorzystaniem symulatora szkolenie będzie prowadzone na zupełnie innym poziomie. Mamy bowiem do dyspozycji najwyższej klasy sprzęt szkoleniowy – dodaje kpt. Jargieło. Przewodnicy psów będą się uczyć udzielania pomocy zwierzętom nie tylko poszkodowanym w warunkach bojowych, w wyniku przykładowo ran postrzałowych czy wybuchów, lecz także w przypadku kontuzji i urazów, do których może dojść w czasie treningów albo szkoleń poligonowych. – Chodzi o złamania kończyn, masywne krwotoki czy rany klatki piersiowej – dopowiada lekarz.

Symulator K9 do złudzenia przypomina owczarka belgijskiego lub niemieckiego (czyli ras najczęściej wykorzystywanych w siłach zbrojnych). Fantom waży 30 kg, ma bardzo dobrej jakości sierść i wydaje typowe dla psów dźwięki: warczy, szczeka i piszczy. – Pozwoli nam na przećwiczenie procedur medycznych, których nie da się zastosować w ramach szkoleń na żywym organizmie. Przewodnicy będą się uczyć wykonywania wkłuć dożylnych i doszpikowych, będą odbarczać odmę prężną i stosować intubację. Przećwiczą również tamowanie masywnych krwotoków oraz postępowanie w przypadku wytrzewienia jelit i amputacji kończyn – wylicza kpt. Jargieło. Lekarz weterynarii wyjaśnia, że z użyciem symulatora można dowolnie modyfikować parametry życiowe psa, tzn. ustawiać szybkość oddechu zwierzęcia i tętna. Zaletą symulatora jest także to, że pozwala on w czasie rzeczywistym oceniać poprawność wykonywania czynności medycznych.

Pierwszy kurs dla przewodników psów ma ruszyć w Celestynowie już w styczniu. Wcześniej w szkoleniu z obsługi symulatora uczestniczyli, pod okiem specjalistów z Tactical Medical Solutions – Paramedyk, szkoleniowcy z WOFiTM. 

Członkowie kadry Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w czasie szkolenia prowadzonego w ubiegłym roku opanowali najnowsze wytyczne TCCC dotyczące psów i zostali certyfikowanymi instruktorami K9 TCCC. Doskonalili umiejętności pod okiem szkoleniowców z międzynarodowej grupy zrzeszającej instruktorów z państw członkowskich NATO. W jej skład wchodzili między innymi lekarze weterynarii z amerykańskiej armii.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


Plan misji „Air Defender”
 
Długi marsz na wschód
Konsekwentnie dąży do celu
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Dwa medale w Budapeszcie
Wojskowe kontrakty w USA
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Polsko-koreańskie rozmowy
Śladem profesjonalistów
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Nie płynie z nurtem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Szef MON-u o planach obrony kraju
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
"Jesienny ogień” z ministrem
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Lecimy F-35
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Tak rodziła się konspiracja
Spełnia marzenia
Odliczanie do przysięgi
Polska rozdarta przez okupantów
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Wojsko pomoże Słoweńcom
16 Dywizja świętuje
Nie uznaje półśrodków
Wyższe diety za służbę na granicy
Szwedzi na „Czernickim”
Czerwona powódź
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Abramsy jadą na ukraiński front
Armia rosyjska wychodzi z Polski
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Przysięga w Kolnie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Przyszłość pod znakiem dronów
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Wychodzi poza schematy
Wirtualna walka na morzu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
RBN o rezultatach szczytu NATO
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Brązowa czwórka podwójna
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Moc Buzdygana
Więcej miejsc dla dobrowolsów
O innowacyjnych technologiach dla wojska
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Stawia na dobrą komunikację
Raki dla podhalańczyków
The Power of Buzdygany Awards
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO