moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2022 roku – część IV

Ostatni kwartał ubiegłego roku stał pod znakiem modernizacji. Do wojska trafiły m.in.: drony Bayraktar i Gladius, czołgi K2 czy armatohaubice K9. Zamówione zaś zostały, przykładowo, satelity, kolejne czołgi Abrams czy wyrzutnie Chunmoo. Ruszyły też szkolenia „Trenuj z wojskiem”, których popularność poskutkowała decyzją o kontynuacji projektu w 2023 roku.

PAŹDZIERNIK

Nowe projekty MON

MON zainicjował projekt „Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo" mający na celu prezentowanie miejsc, w których powstaną nowe jednostki wojskowe, a także przedstawianie już funkcjonujących, do których wkrótce trafi nowoczesny sprzęt. Pierwsze spotkanie w jego ramach odbyło się w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, kolejne zorganizowano między innymi w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie i 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

Drugi z projektów „Trenuj z wojskiem” ma popularyzować zagadnienia związane z bezpieczeństwem oraz pogłębiać wiedzę o sposobach zachowania się w sytuacji zagrożenia. Jego uczestnicy – cywilni ochotnicy szkolili się pod okiem wojskowych instruktorów w 17 jednostkach w całej Polsce, w tym w 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku oraz w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Program obejmował zajęcia m.in. z: posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy i podstaw walki wręcz. – Razem dbajmy o bezpieczeństwo – zachęcał do udziału w szkoleniu wicepremier Mariusz Błaszczak. Druga edycja szkoleń ruszy w połowie stycznia.

Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego

Redakcja „Polski Zbrojnej” po raz 28. przyznała Buzdygany. Podczas gali zorganizowanej w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa nagrodę tę otrzymało sześciu laureatów. Byli to: st. szer. Monika Krasińska-Ligejka, ppłk Krzysztof Balina, gen. broni Wiesław Kukuła, st. szer. Witold Ostynowicz, gen. bryg. Michał Rohde i Tomasz Zdzikot. – Każda gala tej nagrody jest wyjątkowym wydarzeniem, a obecność w gronie laureatów szczególnym zaszczytem, lecz także zobowiązaniem do dalszej służby – stwierdził minister Błaszczak.

Nowy szef BBN-u

Podczas uroczystości w Belwederze prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Lekarz, prawnik i oficer zastąpił na tym stanowisku Pawła Solocha, który zrezygnował z pełnienia funkcji.

Ćwiczenia na czarny scenariusz

Żołnierze z 14 państw NATO wzięli udział w ćwiczeniach „Steadfast Noon” sprawdzających zdolność Sojuszu do odstraszania nuklearnego. W manewrach, odbywających się w przestrzeni powietrznej Belgii, a także Wielkiej Brytanii i nad Morzem Północnym, było zaangażowanych około 60 samolotów różnego typu, m.in. bombowce dalekiego zasięgu B-52 z bazy sił powietrznych w Dakocie Północnej, myśliwce czwartej i piątej generacji, a także tankowce i samoloty rozpoznawcze państw NATO. W ćwiczeniach wzięli również udział polscy żołnierze z jednostek lotnictwa taktycznego. – To rutynowe szkolenie, które odbywa się co roku, by zapewnić, że nasz system odstraszania jest bezpieczny i skuteczny – podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Świadczenie mieszkaniowe w górę

Od stycznia 2023 roku w 77 spośród ponad 100 garnizonów zwiększyły się stawki świadczeń mieszkaniowych. Otrzymują je żołnierze, którzy nie korzystają z mieszkania służbowego ani wojskowego internatu. Największe zmiany odczuli żołnierze, którzy służą w Świnoujściu (kwota świadczenia wzrosła z 900 do 1260 zł), Kołobrzegu (z 660 do 990 zł) i Gdańsku (z 900 do 1200 zł). Znacznie więcej niż dotychczas otrzymali też wojskowi z Elbląga (wzrost z 570 do 810 zł), Choszczna (z 540 do 810 zł), Bielska-Białej (z 630 do 900 zł) i Władysławowa (z 510 do 750 zł).

F-22 bronią bezpieczeństwa Polski

Szef rządu Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem oraz ambasadorem USA Markiem Brzezinskim odwiedzili 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Spotkali się w niej z pilotami biorącymi udział w natowskiej misji Air Shielding. Żołnierze polskich i amerykańskich sił powietrznych wspólnie ćwiczą osłonę nieba nad Polską na samolotach F-16 i F-22. – To jest praktyczny wymiar budowania interoperacyjności między polskimi i amerykańskimi siłami zbrojnymi. Bardzo sobie cenimy obecność w naszym kraju wojsk amerykańskich – stwierdził minister obrony.

Bayraktary w Wojsku Polskim

– Rozpoczynamy proces wyposażania jednostek wojskowych w Bayraktary. To drony, które z jednej strony wykonują zadania rozpoznawcze, z drugiej są gotowe również do pełnienia misji uderzeniowych – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystego przekazania żołnierzom z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych pierwszego zestawu tureckich bezzałogowców Bayraktar TB2 klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance). Do 2024 roku Polska otrzyma jeszcze trzy takie zestawy.

Nowa strategia USA

Zgodnie z odtajnioną i opublikowaną „Strategią obrony narodowej” USA Amerykanie nadal będą działać na rzecz zbiorowego bezpieczeństwa państw członkowskich NATO, współpracując z sojusznikami w celu odstraszania i obrony oraz budowania odporności na rosyjską agresję militarną. Nadal też będą zaangażowani w Europie, w tym na flance wschodniej. – Resort obrony USA wypracował sposób, by utrzymać dodatkowe 20 tys. żołnierzy w Europie w przewidywalnej przyszłości. Jest to obecność rotacyjna, nie wszyscy będą stacjonować na stałe. W tej chwili jest około 100 tys. amerykańskich żołnierzy w Europie i myślimy, że to się nie zmieni przez dłuższy czas – zapewnił John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego

Wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę dla Wojska Polskiego 288 samobieżnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. – Analiza wojny w Ukrainie wskazuje, jak duże znaczenie ma artyleria. Dlatego podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu polskiej artylerii, zwłaszcza rakietowej – mówił szef MON. Podpisana w listopadzie umowa wykonawcza o wartości 3,55 mld dolarów przewiduje, że dostawy wyrzutni, kilkunastu tysięcy sztuk amunicji i części zamiennych oraz pomoc szkoleniowa potrwają do 2027 roku.

LISTOPAD

Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce

Polacy jako pierwsi w Europie wyszkolili ukraińskich żołnierzy na poziomie batalionu. To pierwszy pododdział szkolący się w ramach unijnej Misji Wsparcia Wojskowego na rzecz Ukrainy (European Union Assistance Mission Ukraine – EUMAM Ukraine). – Jego certyfikacja poszła świetnie – ocenił gen. dyw. Jarosław Gromadziński, zastępca dowódcy ds. szkoleniowych Międzynarodowego Zespołu ds. Pomocy Ukrainie, który odpowiada za standaryzację i koordynację szkolenia prowadzonego przez sojuszników w całej Europie. Celem misji Unii Europejskiej na terenie państw wspólnoty jest zapewnienie ukraińskim żołnierzom szkolenia indywidualnego, zbiorowego i specjalistycznego.

Armie państw V4 szkolą się w Nowej Dębie

Na poligonie w Nowej Dębie odbyła się „Puma ’22”, największe w tym roku ćwiczenia wojskowe państw Grupy Wyszehradzkiej. Wzięło w nich udział ponad 1700 żołnierzy z sześciu państw NATO, w tym także stacjonujący w Polsce Brytyjczycy i Amerykanie. Na poligon wyjechało 300 jednostek sprzętu, m.in. polskie Leopardy, czeskie T-72M4CZ, brytyjskie Challengery, a także armatohaubice Krab, moździerze Rak i przeciwlotnicze zestawy Piorun. Gospodarzem manewrów była 18 Dywizja Zmechanizowana. Jeden z epizodów ćwiczeń obserwowali premierzy: Polski Mateusz Morawiecki i Słowacji Eduard Heger.

Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta

W Madrycie odbyło się 68. posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Wzięło w nim udział około 300 przedstawicieli 30 państw. Obrady zdominował temat toczącej się w Ukrainie wojny. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że państwa członkowskie Sojuszu powinny „zwiększyć wsparcie wojskowe, wywiadowcze, finansowe, szkoleniowe i humanitarne dla Ukrainy, w tym przez przyspieszenie dostaw broni, której kraj ten potrzebuje do obrony i przywrócenia integralności terytorialnej”. Wezwali także do potępienia działań Rosji prowadzonych na obszarze tego państwa i „jasnego stwierdzenia, że Federacja Rosyjska pod obecnym reżimem, której siły przeprowadzają masowe ataki na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną w Ukrainie, występuje jako państwo wspierające i dopuszczające się terroryzmu oraz zbrodni wojennych”.

Incydent w Przewodowie

We wsi Przewodów na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do wybuchu rosyjskiej rakiety. W wyniku eksplozji zginęli dwaj polscy obywatele. – Nie mamy żadnych wskazówek, że był to wynik przemyślanego ataku i że Rosja przygotowuje ofensywne działania wojskowe przeciwko NATO – oznajmił Jens Stoltenberg na zwołanym dzień później nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej. Zapewnił jednocześnie o pełnej gotowości Sojuszu do reakcji, gdyby tylko zaszła taka potrzeba.

Niemieckie Patrioty przyjadą do Polski

Po incydencie w Przewodowie niemiecka minister obrony narodowej Christine Lambrecht zaproponowała Polsce wsparcie w postaci rozlokowania m.in. ośmiu wyrzutni rakietowych Patriot. Kilka dni później minister Błaszczak zwrócił się do strony niemieckiej, by Patrioty zostały rozmieszczone w Ukrainie, jednak Niemcy nie zgodzili się na tę propozycję. „To natowskie systemy, które mogą stanąć w natowskim kraju” – uzasadniali. Minister Błaszczak zapowiedział więc rozpoczęcie rozmów na temat rozmieszczenia wyrzutni w Polsce. W połowie grudnia podczas wizyty w Berlinie prezydent Andrzej Duda poinformował, że grupy niemieckich i polskich ekspertów są na etapie uzgodnień dotyczących dyslokacji wyrzutni oraz zasad wpięcia ich w polski system obrony powietrznej.

Polska wzmacnia zabezpieczenia na granicy z Rosją

– Zdecydowałem o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Polscy żołnierze mają zbudować na terenach przygranicznych tymczasową zaporę, podobną do tej, która rok temu stanęła na granicy Polski z Białorusią. Decyzja o budowie na granicy Polski z Rosją tymczasowej zapory to konsekwencja między innymi uruchomienia połączeń lotniczych na trasie obwód kaliningradzki – Bliski Wschód oraz Afryka Północna.

Ogień z czołgów Abrams

Pod koniec listopada na poligonie w Biedrusku odbyły się pierwsze strzelania z czołgów Abrams obsługiwane przez polskie załogi. Wcześniej prawie 90 żołnierzy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i 18 Dywizji Zmechanizowanej przeszło specjalistyczny kurs pod okiem instruktorów z USA w ramach Akademii Abrams. Tymczasem w grudniu Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce dodatkowych 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 FEP będącej zmodernizowaną wersją pierwszej ich „linii”. – Przystępujemy do negocjacji cenowych. Pierwsze dostawy możliwe w 2023 roku – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.

Pierwsze medale za ochronę granic

– Polscy żołnierze wykazali się zaangażowaniem i utrzymali granicę z Białorusią podczas ataku hybrydowego na nasz kraj – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak, wręczając medale „Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej”. Ten znak specjalny ustanowiony przez szefa MON został nadany po raz pierwszy 50 polskim żołnierzom oraz czterem wojskowym z Wielkiej Brytanii i Estonii. Jest formą uhonorowania tych, którzy przyczynili się do zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic RP.

GRUDZIEŃ

Satelitarne „oczy” Wojska Polskiego

Do końca 2027 roku Francja dostarczy Polsce dwa satelity rozpoznawcze. Na terenie naszego kraju powstanie także stacja, gdzie będą analizowane zebrane dzięki nim informacje. Dostawy satelitów mają się zakończyć pod koniec 2027 roku, jednak już dziś Polska ma otrzymać dostęp do francuskiego systemu obrazowania. – W przyszłości nasze satelity będą operowały w jednej konstelacji z satelitami francuskimi, co umożliwi efektywniejsze prowadzenie rozpoznania – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Włoskie Air Policing w Polsce

1 grudnia zakończyła się włoska misja Air Policing wspierająca natowską misję Baltic Air Policing. Od sierpnia lotnicy z włoskich baz dyżurowali na lotnisku Królewo niedaleko Malborka. Siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę dwa z czterech samolotów Eurofighter Typhoon były gotowe, by poderwać się do lotu w razie ogłoszenia alarmu Alpha Scramble przez COAC w Niemczech (dowództwo odpowiadające za prowadzenie misji Air Policing w NATO). Po raz pierwszy Włosi poderwali się na taki alarm 15 sierpnia. Oprócz zadań operacyjnych lotnicy z Włoch prowadzili też treningi z polskimi pilotami.

Pierwsze szkolenie z M72

Są lekkie, łatwe w użyciu i bardzo celne – tak o jednorazowych norweskich granatnikach przeciwpancernych M72 EC MK1 mówią żołnierze, którzy jako pierwsi w Wojsku Polskim szkolili się w użyciu tej broni. Ćwiczenia odbyły się na poligonie w Toruniu. Trzydniowy kurs zorganizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Kontrakt o wartości około 150 mln zł na dostawę kilkunastu tysięcy M72 EC MK1 Agencja Uzbrojenia podpisała z firmą Nammo Raufoss AS w lipcu 2022 roku.

Zmiany w Węgorzewie

11 Pułk Artylerii został przeformowany w 1 Mazurską Brygadę Artylerii. – Doświadczenia z wojny w Ukrainie wskazują, że na współczesnym polu walki bardzo ważna jest artyleria. Dlatego postanowiliśmy powrócić do organizowania wojsk artyleryjskich w naszym kraju i przywrócić do życia 1 Brygadę Artylerii – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Podczas uroczystości szef MON przekazał żołnierzom 24 armatohaubice K9A1 Thunder wyprodukowane przez południowokoreańską firmę Hanwha Defense. Wicepremier zaznaczył, że od wynegocjowania warunków kupna sprzętu z Korei Południowej dla Wojska Polskiego do pierwszych dostaw minęło zaledwie kilka miesięcy.

Czołgi K2 na Mazurach

Dziesięć egzemplarzy koreańskich czołgów K2 trafiło do żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej. Uroczystość ich przekazania z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Mariusza Błaszczaka odbyła się w Morągu. Szef MON poinformował, że docelowo na Mazurach będzie stacjonował batalion czołgów K2. Taki pododdział powstanie także w Ostródzie, gdzie wkrótce rozpocznie się proces odtwarzania jednostki zlikwidowanej w 2011 roku. – Kolejne dostawy zaplanowano na przyszły rok. Czołgi będą przekazywane 16 Dywizji Zmechanizowanej – poinformował wicepremier Błaszczak. Przypomniał też, że po roku 2026 czołgi K2 będą produkowane w Polsce.

Bieliki w komplecie

Flota 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego powiększyła się o cztery kolejne samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik. Oznacza to, że w polskich siłach powietrznych jest obecnie eksploatowanych 16 takich samolotów. Szkolą się na nich przyszli piloci F-16 oraz F-35. Bieliki o numerach bocznych: 7713, 7714, 7715 i 7716 przyleciały do Polski w sierpniu, jednak przed wdrożeniem ich do służby musiały przejść tzw. proces zdawczo-odbiorczy. Testy maszyn trwały do końca października. Podobnie jak poprzednie samoloty tego typu, tak i najnowsze Bieliki służą w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Gladius już w Wojsku Polskim

Do 18 Pułku Artylerii w Nowej Dębie trafiły dwie wyrzutnie bezzałogowych statków powietrznych oraz dwa BSP treningowe – pierwsze elementy bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius. Umożliwi to rozpoczęcie szkolenia zespołów operatorskich zestawów Gladius przed kolejnymi dostawami elementów tego systemu w drugiej połowie przyszłego roku. Dostarczone artylerzystom elementy Gladiusa to efekt umowy zawartej 6 maja 2022 roku przez Agencję Uzbrojenia z firmą WB Electronics, producentem sprzętu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Michał Niwicz, st. szer. Sławomir Kozioł, Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Orzeł dla bohaterów
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO