moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe specjalności dla czołgistów

W polskiej armii zostaną wprowadzone nowe specjalności dla szeregowych i podoficerów. Ma to związek z kupnem nowoczesnych czołgów: M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga budowy struktur organizacyjnych, w tym utworzenia nowych specjalności wojskowych dla załóg kupionych czołgów – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Żołnierze zawodowi są podzieleni na korpusy osobowe, następnie grupy osobowe oraz specjalności wojskowe. Korpusów jest w sumie 20, m.in.: wojsk lądowych, sił powietrznych, logistyki, inżynierii wojskowej czy medyczny. W każdym z nich są grupy osobowe (np. sztabowa, aeromobilna, pancerno-zmechanizowana, pokładowa, pilotów, ubezpieczenia lotów, lekarzy, farmaceutów), a te z kolei dzielą się na specjalności, inne w każdym rodzaju służby oraz odrębne dla oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych.

Niedługo w wojsku pojawią się nowe specjalności. Ma to związek z zakupami dla polskiej armii nowoczesnego sprzętu pancernego: czołgów M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga utworzenia nowych specjalności wojskowych dla ich załóg. Pojawi się więc siedem nowych specjalności wojskowych związanych z obsługą i eksploatacją czołgów – uzasadniają przedstawiciele resortu obrony narodowej. W MON-ie powstał już odpowiedni projekt w tej sprawie. Zgodnie z dokumentem nowe specjalności będą dotyczyć podoficerów oraz szeregowych zawodowych korpusu osobowego wojsk lądowych i grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej.

REKLAMA

W wypadku szeregowych będzie to aż pięć nowych specjalności. Obok m.in. działonowych, ładowniczych i kierowców czołgów używanych przez Siły Zbrojne RP, takich jak m.in. Leopard 2 i PT-91, pojawią się specjalności: działonowego, ładowniczego i kierowcy czołgu Abrams (oznaczone odpowiednio 20B85, 20B86, 20B87) oraz działonowego i kierowcy czołgu K2 (20B88, 20B89).

Dwie nowe specjalności działonowych Abramsa i K2 będą też przeznaczone dla podoficerów (odpowiednio 20B28 i 20B29). To nowość, bo w przypadku pozostałych czołgów stanowiska takie zajmują wyłącznie szeregowi zawodowi. – W ramach prac nad nowymi strukturami organizacyjnymi batalionów czołgów, przyjęto rozwiązania, w których wybrane stanowiska działonowych czołgów Abrams i K2, będą zaszeregowane do stopnia etatowego podoficera młodszego – informują przedstawiciele MON-u. Dwie nowe specjalności w korpusie podoficerów pojawią się obok istniejących dziś specjalności, np. dowódczo-pancernej, dowódczo-zmechanizowanej czy ogólnej.

W ostatnich latach przepisy dotyczące korpusów, grup i specjalności były zmieniane kilka razy, m.in. w 2015 r., gdy do armii został wprowadzony korpus osobowy kryptologii i cyberbezpieczeństwa, a także w 2020 r., gdy w wojsku pojawił się korpus wojsk obrony terytorialnej. Ostatnie zmiany miały miejsce w czerwcu tego roku i były związane z wejściem w życie Ustawy o obronie ojczyzny. Wówczas w korpusie osobowym wojsk lądowych, w grupie osobowej aeromobilnej pojawiła się specjalność instruktora zrzutów towarowych, a w korpusie osobowym ogólnym, w grupie osobowej ochrony informacji niejawnych – specjalność dotycząca bezpieczeństwa teleinformatycznego przeznaczona dla szeregowych zawodowych. W korpusie wojsk obrony terytorialnej w grupie osobowej lekkiej piechoty z kolei nowością była specjalność snajpera lekkiej piechoty dla podoficerów oraz szeregowych. Rozporządzenie wprowadziło też nową specjalność dla osób z niepełnosprawnościami – oznaczoną jako „99Z10”. Jest ona stosowana jako druga specjalność, obok tej, która wiąże się z wykonywaniem zadań i obowiązków na konkretnym stanowisku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


To dobra ustawa dla wojska
 
Po wojnie będę szczęśliwy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
NATO podsumowało 2022 rok
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Air Policing piątej generacji
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Celne oko strzelców CWZS-u
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Wschodni klucz
Biały Dom o polskich MiG-ach
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Śmierć niegodna oficera
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Cegiełka na morzu
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Ministrowie obrony w Sztokholmie
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Geografia odstraszania
O pomocy dla Ukrainy
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
NATO patrzy na wschód
Młot na dyktatora
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Snowboardowy duet na medal
Polskie Patrioty mają już pociski
Karą mogła być tylko śmierć
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Przetarcie przed manewrami
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Śladem profesjonalistów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nowatorskie manewry Marszałka
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
VIS na misję
Rajd przez fabrykę
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Garnizon US Army na stałe
Na jakich zasadach gratyfikacja?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO