moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi o minionym roku

Wspierali administrację publiczną, udzielali pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy i strzegli nienaruszalności polsko-białoruskiej granicy. Nie zapomnieli także o szkoleniach i rozbudowie formacji, tworząc trzy nowe brygady. Obecnie w wojskach obrony terytorialnej służy ponad 36 tys. żołnierzy. Terytorialsi podsumowują 2022 rok.

– Zeszły rok dla żołnierzy wojsk obrony terytorialnej był bardzo pracowity – przyznaje mjr Witold Sura, rzecznik WOT-u. – Angażowaliśmy się w działania, których celem było wsparcie administracji publicznej, samorządów i społeczności lokalnych. Prowadziliśmy rekrutację, powołania ochotników i szkolenie żołnierzy. Rozbudowywaliśmy swoje struktury – wylicza rzecznik.

Jak podaje dowództwo WOT-u, przez ostatnie 12 miesięcy intensywne działania rekrutacyjne prowadziły wszystkie brygady OT. Dzięki temu pod koniec roku formacja liczyła 36 tys. żołnierzy, w tym 32 tys. ochotników. – Średnia wieku żołnierza WOT-u wynosi 33 lata. Służba w naszych szeregach cieszy się zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20% formacji – informuje mjr Sura. W połowie ubiegłego roku najmłodszy rodzaj sił zbrojnych rozpoczął formowanie trzech nowych brygad: 18 Stołecznej, 19 Nadbużańskiej i 20 Przemyskiej BOT. Powstały także dwa bataliony lekkiej piechoty: 152 w Krośnie Odrzańskim i 172 w Opolu.

Miniony rok obfitował w szkolenia. W Centrum Szkolenia WOT odbyło się ponad 100 kursów, w czasie których przeszkolono blisko 2 tys. żołnierzy. Wojskowi ukończyli kursy dla personelu naziemnych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, medyków pola walki oraz rozwijające umiejętności przetrwania, czyli SERE. Terytorialsi szkolili się także na instruktorów RPG-7, snajperów, celowniczych karabinów maszynowych i granatników M72 czy obserwatorów ognia.

Terytorialsi uczestniczyli również w kursach organizowanych przez akademie wojskowe i Szkołę Podoficerską „Sonda”. W ubiegłym roku w ramach kursu „Agrykola”, prowadzonego w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych, szkolenie ukończyło 115 kandydatów. Natomiast na pierwszy stopień podoficerski w „Sondzie” promowano 320 ochotników.

Dowództwo WOT-u podliczyło, że w 2022 roku przeprowadzono niemal 240 edycji szkoleń podstawowych i wyrównawczych, odbyło się ponad 660 zajęć rotacyjnych oraz 55 dwutygodniowych ćwiczeń zintegrowanych. Terytorialsi brali udział też w największych manewrach wojskowych ubiegłego roku – Defender.

W 2022 roku po raz pierwszy w WOT powołano rezerwistów, którzy będą pełnić służbę w ramach aktywnej rezerwy. Obecnie w szeregach terytorialsów jest ponad 20 rezerwistów. W 2023 roku liczba ta będzie znacznie wyższa. Powołania na szkolenia dla aktywnej rezerwy ma otrzymać 1230 osób.

Na posterunku

Żołnierze WOT-u przez cały 2022 rok kontynuowali operację „Silne wsparcie”, w ramach której pomagają funkcjonariuszom Straży Granicznej w ochronie polsko-białoruskiej granicy. Początkowo te zadania realizowali żołnierze z 1 Podlaskiej i 2 Lubelskiej BOT, później także inne brygady OT. Jak podaje dowództwo WOT-u, w kulminacyjnym momencie w tamtym rejonie służyło około 2 tys. terytorialsów. Żołnierze prowadzą wzdłuż granicy piesze i kołowe patrole, są na posterunkach obserwacyjnych, prowadzą także zwiad na koniach. W rejonie przygranicznym od początku operacji „Silne wsparcie” działają Grupy Rozpoznania Obrazowego wyposażone w bezzałogowce FlyEye. Drony spędziły w powietrzu w sumie ponad 2,3 tys. godzin.

Terytorialsi angażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zgodnie z decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie żołnierze OT zostali oddelegowani do wsparcia samorządów, administracji publicznej i pograniczników. W szczytowym momencie w działania te zaangażowanych było dziennie około 1,5 tys. żołnierzy i kilkadziesiąt jednostek sprzętu. – Terytorialsi wspierali ponad 40 punktów relokacji uchodźców i ponad 20 punktów informacyjnych. W ramach operacji „Niezawodna pomoc” udzielono wsparcia blisko 2,5 mln uchodźcom, z czego ponad 685 tys. zapewniono transport do miejsc na terenie całego kraju i poza jego granicami. Przetransportowano także ponad 1585 t z pomocą humanitarną – przypomina mjr Sura.

Podsumowując 2022 rok, dowództwo formacji zwraca także uwagę na zmianę przepisów w zakresie zarządzania kryzysowego. Jedną ze zmian wprowadzonych wraz z nową ustawą o obronie ojczyzny jest powierzenie WOT-owi niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT-u został szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a dowódcy brygad OT stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie. Wcześniej te kompetencje mieli szefowie nieistniejących dziś już wojewódzkich sztabów wojskowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Pierwsi na oceanie
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO