moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 rozpoczynają Air Policing

Supermyśliwce piątej generacji jeszcze w tym miesiącu przylecą na misję do Polski oraz na Islandię. Do końca marca będą patrolować przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem i Oceanem Atlantyckim. Takie działania mają nie tylko pokazać siłę Sojuszu, lecz także dodać otuchy sojusznikom w regionie – zapewniają Holendrzy.

Sojusznicze Dowództwo Powietrzne poinformowało, że myśliwce piątej generacji jeszcze w styczniu wylądują w Polsce i na Islandii, by wzmocnić natowską misję Air Policing. „Do Polski przybędą F-35 z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, natomiast na Islandii wylądują F-35 z Królewskich Norweskich Sił Powietrznych. Będą gotowe chronić przestrzeń powietrzną NATO od Dalekiej Północy po region Bałtyku”, czytamy w komunikacie dowództwa.

Holenderskie F-35 mają stacjonować na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Samolotów ma być w Polsce osiem: cztery z nich będą w stałym dyżurze Air Policing, pozostałe zaś będą brały udział w szkoleniu z lotnikami z państw NATO. Jak jednak zapowiada holenderskie Ministerstwo Obrony Narodowej, wszystkie maszyny w razie potrzeby zostaną skierowane do pełnienia dyżuru nad Europą Wschodnią. Polskie MON podaje, że myśliwce pozostaną w naszym kraju do końca marca.

REKLAMA

Ich obecność w Polsce wiąże się ze wsparciem misji Enhanced Air Policing (wzmocniona kontrola powietrzna), która rozpoczęła się w 2014 roku, gdy Rosja zaanektowała Półwysep Krymski. Od tamtej pory samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. Wcześniej w ramach tej samej misji, od 1 sierpnia do 30 listopada 2022 roku, pod Malborkiem stacjonował włoski pododdział sił powietrznych wraz z samolotami Typhoon Eurofighter. W tym czasie Włosi zidentyfikowali ponad 25 samolotów Federacji Rosyjskiej, które przelatywały nad wodami międzynarodowymi bez włączonego transpondera (urządzenia identyfikującego). Lotnicy uczestniczyli również w ćwiczeniach z Polakami. Holenderskie siły powietrzne nie po raz pierwszy włączają się w misję Enhanced Air Policing. W kwietniu ubiegłego roku cztery myśliwce F-35 wylądowały w jednej z baz sił powietrznych Bułgarii, by stamtąd wykonywać misje patrolowe.

Z kolei F-35 norweskich sił powietrznych w Islandii będą pełniły dyżur już po raz trzeci. Pierwszy raz patrolowały niebo nad wyspą w 2020 roku, drugi raz w 2021. Myśliwce oraz około 130 lotników będzie stacjonowało w bazie lotniczej w Keflavíku. Norwegowie będą współpracować z islandzką strażą przybrzeżną.

Islandia nie ma wojskowych statków powietrznych, dlatego od 2008 roku bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej tego państwa strzegą samoloty należące do państw członkowskich NATO. Misje Air Policing wykonywali tam m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie. Nie jest to jednak obecność stała. Po trzyletniej przerwie, w 2021 roku, swój kontyngent wystawiła tam również Polska. Tworzyły go myśliwce i lotnicy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dowodził nimi ppłk pil. Michał Kras, który w wywiadzie przeprowadzonym przed wylotem na misję podkreślał: – (…) struktury kontyngentu będą podobne do tych „orlikowych”. Zadania są w zasadzie też takie same jak na Litwie czy w Estonii. W obu przypadkach mamy do czynienia z misją Air Policing, polegającą na przechwytywaniu samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną danego państwa. Islandia jest jednak przyczółkiem natowskim na północnym Atlantyku, to strategiczne miejsce.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Holandii

dodaj komentarz

komentarze


Air Policing piątej generacji
 
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Będziemy produkować więcej amunicji
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Garnizon US Army na stałe
Śladem profesjonalistów
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Nowatorskie manewry Marszałka
Medic on the Battlefield
F-35 w powietrzu
VIS na misję
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polski wkład w „Wisłę”
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
To dobra ustawa dla wojska
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
NATO patrzy na wschód
Wojna w świecie popkultury
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
NATO podsumowało 2022 rok
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Biały Dom o polskich MiG-ach
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
O pomocy dla Ukrainy
Na trasie legendarnego biegu
Startuje „Jaskółka”
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Młot na dyktatora
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Cegiełka na morzu
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Wspólne zakupy amunicji
Karą mogła być tylko śmierć
Celne oko strzelców CWZS-u
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Słowo czekisty
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na ratunek „Rudemu”
Pod okiem rangersów
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Great Game on the Sea
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO