moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierskie know-how w telefonie

Interpretacje przepisów, kalkulatory: wynagrodzeń, odprawy mieszkaniowej czy oceny ze sprawdzianu z WF-u – to tylko niektóre z wielu użytecznych rozwiązań, jakie żołnierze i pracownicy wojska znajdą w uruchomionej niedawno przez MON aplikacji. Dzięki niej można uzyskać dostęp do wiedzy przydatnej w służbie oraz otrzymać odpowiedzi na pytania i wątpliwości.

Aplikacja Żołnierz RP, będąca ogólnodostępnym kanałem informacyjnym dotyczącym służby wojskowej, powstała przy współpracy specjalistów z Centrum Operacyjnego MON i ekspertów z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jest adresowana do żołnierzy i pracowników wojska. – Głównym jej celem jest poprawa komunikacji wewnętrznej w wojsku oraz dotarcie z oficjalnymi informacjami do wszystkich żołnierzy i pracowników. Liczymy, że pomoże ona również w zwalczaniu dezinformacji – wszystkie treści tu zamieszczane są administrowane przez CO MON, a więc dokładnie sprawdzone – mówi Mateusz Kurzejewski, dyrektor Centrum Operacyjnego MON.

Aplikacja ma kilka zakładek. W pierwszej z nich znajdują się bieżące wiadomości i komunikaty. Te obecnie dostępne dotyczą głównie zmian w przepisach, w tym zasad awansowania, kwestii udzielania nadgodzin czy stawek wynagrodzenia. Także tu zamieszczane są informacje o planowanych podwyżkach. Szczególnie interesujące żołnierzy nowości prawne czy wyjaśnienie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne znalazły swoje miejsce w zakładce „Warte uwagi”. W zakładce „Społeczność” z kolei można przejrzeć wszelkie aktualności dotyczące np. ćwiczeń wojskowych, współpracy z sojusznikami czy modernizacji polskiego wojska.

Przydatne kalkulatory

Aplikacja, oprócz tego, że zawiera ważne informacje z życia armii, jest również praktycznym narzędziem. Obecnie użytkownicy mogą skorzystać np. z kalkulatora wynagrodzeń, który po wpisaniu lat służby, grupy uposażenia, progu podatkowego oraz wysokości stałego dodatku, precyzyjnie obliczy kwotę uposażenia. Na podobnych zasadach, po wpisaniu danych, działają kalkulatory: odprawy mieszkaniowej i wychowania fizycznego. W tym ostatnim, po uzupełnieniu danych dotyczących m.in. własnej wytrzymałości, siły i zwinności, aplikacja przyzna punkty i wystawi prawdopodobną ocenę ze sprawdzianu z WF-u.

Co ważne, wszystkie te funkcjonalności są dostępne bez konieczności logowania, także na telefonach prywatnych. Ci, którzy się zalogują – a taką opcję mają wyłącznie żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej – mogą też anonimowo przesyłać pytania, na które w dziale FAQ odpowiedzą specjaliści z MON-u. Jak się zatem zalogować? Na przykład za pomocą konta w systemach resortowych działających w sieci jawnej, ale również pozyskując login od administratorów lokalnych w jednostkach wojskowych (ta druga opcja dotyczy przypadków, kiedy z aplikacji chcemy korzystać na telefonie prywatnym).

– Warto zwrócić uwagę, że ta opcja zapewnia anonimizację danych osobowych, co zabezpiecza przed potencjalnymi atakami i wyłudzeniami danych, zwiększając komfort użytkowania – mówi płk Mariusz Chmielewski, zastępca dowódcy KWOC. Podkreśla również, że w pełni bezpieczna jest cała aplikacja. – Była ona budowana z wykorzystaniem rozwiązań ukierunkowanych na bezpieczeństwo i została poddana pozytywnie zakończonym testom bezpieczeństwa. Zapewniliśmy również mechanizmy ochrony prywatności użytkowników, ograniczając możliwości śledzenia ich działań wyłącznie do badania popularności aplikacji – informuje płk Chmielewski.

Plany na rozwój

Jak przyznają przedstawiciele MON-u, nowe narzędzie cieszy się sporym powodzeniem. Do sklepów w urządzeniach mobilnych trafiło na początku grudnia, dziś korzysta z niego już ponad 17 tys. użytkowników. – Zachęcamy do pobrania aplikacji, tym bardziej że jest ona na bieżąco uzupełniana treściami i cały czas funkcjonalnie ulepszana – zapewnia dyrektor Kurzejewski.

Już niebawem zostaną aktywowane powiadomienia dla każdego działu aplikacji. MON planuje także uzupełnienie jej o kolejne kalkulatory, np. dotyczący wojskowych emerytur. Pojawi się też tutaj wykaz wszystkich wojskowych placówek medycznych wraz z ich aktualnymi kontaktami oraz niezbędnik, w którym żołnierze znajdą m.in. obowiązujący Regulamin Ogólny SZ RP, informacje dotyczące ceremoniału wojskowego czy przepisy regulujące prawo użycia broni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Wojna na detale
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szpej na miarę potrzeb
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO