moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy pełnią dyżur w UE

Przez pół roku będą mogli dowodzić operacjami wojskowymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli w całej Europie oraz w północnej części Afryki. Od początku stycznia półroczny dyżur pełni Dowództwo Operacji UE. Jednostka powstała w Krakowie na bazie Centrum Operacji Lądowych. Unijne dowództwo tworzą Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Litwini i Chorwaci.

Uroczystość z okazji inauguracji unijnego dyżuru zorganizowano w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie. Bo to właśnie na bazie tej instytucji 1 stycznia powołano Dowództwo Operacji Unii Europejskiej (Operational Headquarters – OHQ). Obsada dowództwa jest międzynarodowa. Oprócz Polaków, których jest najwięcej, w skład OHQ wchodzą także Węgrzy, Czesi, Słowacy, Litwini i Chorwaci. W Krakowie w uroczystości uczestniczyli m.in. szef Sztabu Wojskowego UE gen. Gabor Horvath, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca Grupy Bojowej UE płk Michał Strzelecki oraz attaché obrony Czech, Węgier i Słowacji, a także przedstawiciele jednostek garnizonu Kraków, władz miejskich i wojewódzkich. Na zbiórce zameldowali się również żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej i Centrum Operacji Lądowych oraz pododdziały z państw V4.

 

REKLAMA

– Właśnie rozpoczęliśmy półroczny dyżur w Unii Europejskiej. Po raz trzeci w historii podejmujemy to wyzwanie jako Dowództwo Operacji UE. Będziemy mogli dowodzić operacjami militarnymi w dowolnym miejscu w promieniu 6 tys. km od Brukseli – powiedział gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca COL-DKL i jednocześnie dowódca operacji UE. – Uprawnienia OHQ ma dotąd zaledwie kilka państw, m.in.: Francja, Niemcy, Włochy, Grecja i Hiszpania – dodał generał. Podkreślił, że Dowództwo Operacji UE jest dowództwem strategicznym, które współpracuje bezpośrednio z Komitetem Wojskowym UE. Przypomniał także, że Polska jest krajem ramowym zarówno w OHQ, jak i w strukturach całej Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. – Grupy bojowe UE, tak jak obecna tu grupa V4, są jednym z instrumentów UE, które mają zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Europy oraz przyczynić się do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – wyjaśnił gen. Horvath. Podkreślił także, że grupy bojowe UE to siły szybkiego reagowania, które tworzą świetnie wyszkoleni i przygotowani żołnierze.

Rozpoczynającym dyżur wojskowym szczęścia życzył gen. dyw. Dariusz Malinowski. Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ, zwracając się do żołnierzy 6 BPD, przyznał, że dla spadochroniarzy nie ma rzeczy niemożliwych. – Mam nadzieję, że wasz dyżur będzie spokojny i że zostaniecie w swoich domach. Jeśli jednak Grupa Bojowa UE i dowództwo OHQ zostaną aktywowane, jestem pewien, że wykonacie swoje zadanie jak najlepiej na miarę możliwości – powiedział.

Dowództwo Operacji UE przez najbliższe sześć miesięcy będzie utrzymywać gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi w całej Europie i na północy Afryki (w promieniu 6 tys. km od Brukseli). Jeśli dojdzie do sytuacji kryzysowej i zgodnie z decyzją Komitetu Wojskowego UE w rejon misji zostaną skierowane siły szybkiego reagowania, czyli Grupa Bojowa UE, to równocześnie będzie aktywowane OHQ. W przypadku decyzji o włączeniu OHQ do działania, musi ono osiągnąć wstępną gotowość w ciągu kilku dni. Dowództwo Operacji UE w Krakowie, powstałe na bazie COL-DKL, powołano po raz trzeci. Wcześniej gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi organizowanymi przez Unię Europejską polska armia utrzymywała w czasie unijnych dyżurów w 2016, następnie w 2019 roku. Dotychczas ani dowództwo OHQ, ani grupy bojowe UE nie były aktywowane.

Przygotowania do dyżuru Dowództwo Operacji UE rozpoczęło dwa lata temu. Początkowo kadra szkoliła się indywidualnie, następnie na wspólnych kursach, warsztatach i ćwiczeniach międzynarodowych. Wojskowi sprawdzili swoje umiejętności podczas różnego rodzaju ćwiczeń, m.in. podczas listopadowych „Common Challenge”. Wtedy też egzaminowi przed misją zostały poddane nie tylko OHQ, lecz także cała Wyszehradzka Grupa Bojowa. Trzon dowództwa i sztabu GB V4 tworzą Polacy, czyli żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Andrzej Michoń, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Biały Dom o polskich MiG-ach
 
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Geografia odstraszania
Przetarcie przed manewrami
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Garnizon US Army na stałe
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO podsumowało 2022 rok
Rajd przez fabrykę
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Karą mogła być tylko śmierć
Cegiełka na morzu
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Wschodni klucz
NATO patrzy na wschód
To dobra ustawa dla wojska
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Po wojnie będę szczęśliwy
Snowboardowy duet na medal
Młot na dyktatora
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
VIS na misję
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Polskie Patrioty mają już pociski
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
O pomocy dla Ukrainy
Śmierć niegodna oficera
Celne oko strzelców CWZS-u
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Air Policing piątej generacji
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO