moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Potęgi militarne według Global Firepower

W ciągu roku Polska awansowała o cztery miejsca w rankingu Global Firepower. W raporcie przedstawiającym 145 militarnych potęg świata nasz kraj znajduje się na 20. miejscu. Kontrowersje budzi pozycja druga, na której znalazła się Rosja. Eksperci wyjaśniają, że raport bierze pod uwagę zbyt mało danych i wskazują błędy jego twórców.

W pierwszej trójce w rankingu Global Firepower znalazły się USA, Rosja i Chiny. Kolejne miejsca należą do Indii, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Pakistanu, Japonii, Francji oraz Włoch. Polska znajduje się na 20. pozycji, czyli o cztery miejsca wyżej niż rok temu. Jest również szósta, jeśli chodzi o kraje NATO. Zaatakowana przez Rosję Ukraina uplasowała się na 15. pozycji (rok temu zajmowała 22. miejsce).

Ranking Global Firepower przedstawia potencjalne zdolności krajów do prowadzenia walk na lądzie, morzu i w powietrzu. Jego twórcy uwzględnili 60 czynników dotyczących liczby jednostek wojskowych i sprzętu, możliwości logistyczne oraz położenie geograficzne. Eksperci zwracają jednak uwagę na pewne niedoskonałości rankingu. – Wyniki z pewnością mogą nas cieszyć, ponieważ pokazują wzrost potencjału obronnego Polski, ale pamiętajmy, że jest to bardzo powierzchowny ranking, który nie dotyka sedna materii związanej z realnymi zdolnościami operacyjnymi poszczególnych armii – podkreśla ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia. – Stosowane są przede wszystkim mierniki ilościowe z pominięciem tych jakościowych. To za mało, by pokazać rzetelny obraz – dodaje ppłk Płatek.

REKLAMA

Podobnego zdania jest dr Michał Piekarski, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, który wyjaśnia, jak powinny być prowadzone badania nad potencjałem militarnym. – Używając mierników ilościowych, możemy stwierdzić na przykład, ile mamy czołgów, samolotów itd. Na dane ilościowe trzeba jednak koniecznie nałożyć te dotyczące jakości, ponieważ sprzęt wojskowy różni się parametrami – mówi dr Piekarski. Ekspert przytacza przykład PRL-u. – W Polsce w 1985 roku było prawie trzy tysiące czołgów. Ale ponad 2,5 tysiąca z nich stanowiły T-55, a więc czołgi starszej generacji, które tworzyły mierny potencjał bojowy – twierdzi specjalista. Jak dodaje, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, czy sprzęt jest używany. – To świetnie, że sprzęt został kupiony, ale wprowadzenie go do działalności operacyjnej może zająć nawet kilka lat. Porównywanie liczby sprzętu z roku na rok i tworzenie na tej podstawie rankingu nie jest więc dobrą praktyką badacza – zauważa Piekarski. – Aby raport przedstawiał realny potencjał, trzeba uwzględnić dane, które są trudne do uzyskania. Między innymi należy wskazać, jaki procent sprzętu jest sprawny technicznie, bo rzadko kiedy jest to sto procent. Albo czy personel potrafi korzystać z wyposażenia, którym dysponuje, czy istnieją procedury dotyczące jego używania i wiele innych danych, które uzyskuje się podczas prowadzenia symulowanych gier wojennych. Te błędy Global Firepower są widoczne w przypadku Rosji, która w rankingu znalazła się na drugim miejscu. Ma potencjał ilościowy, ale jakościowo jest on bardzo silnie zróżnicowany. To widać na realnym polu walki – wyjaśnia ekspert.

Raport Global Firepower jest tworzony od 2005 roku. Pierwsze miejsce w tym raporcie od samego początku zajmują Stany Zjednoczone. Polska po raz pierwszy pojawiła się w pierwszej dwudziestce piątce w 2011 roku. – Mimo niedoskonałości raportu tegoroczny „awans” Polski potwierdza, że prowadzone procesy modernizacyjne Sił Zbrojnych RP to właściwy kierunek. Pamiętajmy, że w perspektywie kilku lat dokona się wymiana generacyjna szerokiego spektrum sprzętu wojskowego w naszej armii, a to przełoży się wymiernie na wzrost naszych zdolności obronnych – podsumowuje ppłk Płatek.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Ministrowie obrony w Sztokholmie
 
Geografia odstraszania
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Śladem profesjonalistów
Rajd przez fabrykę
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
To dobra ustawa dla wojska
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Milion Grotów dla sił zbrojnych
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Cegiełka na morzu
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Śmierć niegodna oficera
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Garnizon US Army na stałe
Po wojnie będę szczęśliwy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Wschodni klucz
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO podsumowało 2022 rok
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Celne oko strzelców CWZS-u
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
O pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
VIS na misję
Polskie Patrioty mają już pociski
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Air Policing piątej generacji
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Snowboardowy duet na medal
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Karą mogła być tylko śmierć
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
NATO patrzy na wschód
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Młot na dyktatora
Przetarcie przed manewrami
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO