moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nagrodzeni za wytrwałą służbę ojczyźnie

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Caritas Polska zostały wyróżnione przez Ordynariat Polowy statuetkami Benemerenti. Nagrody przedstawicielom podmiotów wręczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Uroczystość odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Benemerenti to wyróżnienie przyznawane przez Ordynariat Polowy osobom i instytucjom, „które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki są prawda i sprawiedliwość”. W weekend odbyła się uroczystość, podczas której wręczono nagrody tegorocznym laureatom.

Pierwszą nagrodę otrzymało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Podmiot został uhonorowany za „profesjonalne przygotowanie jednostek wojskowych do skutecznego działania w obliczu zagrożeń bezpieczeństwa Polski, udzielanie wsparcia wojskowego i humanitarnego Ukrainie, obronę nienaruszalności granicy Polski z Białorusią oraz docenienie roli duszpasterstwa w kształtowaniu morale polskich żołnierzy”. – Po raz pierwszy w życiu czuję się niezmiernie onieśmielony. To ogromne wyróżnienie dla mnie i moich podwładnych, ale jednocześnie to potężne wyzwanie dla służby Bogu i ojczyźnie – powiedział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny RSZ, odbierając wyróżnienie. Dodał również, że to właśnie służba Bogu i ojczyźnie, a także pasja i determinacja są cechami najtrafniej określającymi żołnierskie rzemiosło. Generał podziękował za zaangażowanie swoim podwładnym, m.in. tym, którzy służą daleko od swoich domów oraz wojskowym kapelanom za codzienne wsparcie udzielane mundurowym.

Nagrodę Benemerenti otrzymał też Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za „zapewnianie niezbędnej pomocy osobom walczącym o niepodległość Rzeczypospolitej, pielęgnowanie pamięci o chwale oręża polskiego, działalność edukacyjną i formacyjną oraz współpracę z Ordynariatem Polowym”. Z kolei za „organizowanie potrzebującym wsparcia materialnego i duchowego, niesienie pomocy humanitarnej w krajach dotkniętych wojną i katastrofami naturalnymi oraz za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy i współpracę z Caritasem Ordynariatu Polowego” został doceniony Caritas Polska.


Film: Ordynariat Polowy

Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR, który odebrał nagrodę, zaznaczył, że zadaniem nie tylko urzędu, lecz także wszystkich Polaków „jest przejęcie sztandaru niepodległości od tych, którzy go nieśli dumnie i wysoko przez lata oraz przekazanie go następnym pokoleniom”. – Traktujemy misję urzędu jako służbę skierowaną do tych, dzięki którym jesteśmy wolni. Nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby dzisiejszego dnia, gdyby nie ci, którym codziennie staramy się pomagać. Cieszymy się, że tę pomoc i wsparcie możemy nieść we współpracy z Ordynariatem Polowym – zaznaczył. O „wzorowej współpracy” z Ordynariatem Polowym mówił także ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Podziękował wojsku za to, że organizacja może liczyć na wsparcie m.in. przy organizacji transportów do Libanu i Bejrutu, gdzie Caritas prowadzi swoje misje. Wspomniał również o współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej m.in. w ośrodkach dla uchodźców. – Dziękuję za dostrzeżenie działań Caritas Polska. Jesteśmy miłosiernym ramieniem Kościoła. Rok 2022 był bardzo trudny dla wszystkich i zdajemy sobie sprawę, że 2023 prawdopodobnie będzie jeszcze trudniejszy. Ale wierzę w to, że jeżeli będziemy nadal współpracować jako naród, to będziemy w stanie te różne trudności przezwyciężyć – podkreślił.

Laureatom nagrody Benemerenti gratulował Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego. – Tworzycie instytucje, podmioty, które zasługują na uznanie społeczne – powiedział. Dodał, że wybór tegorocznych laureatów wyróżnienia był trudny i łatwy zarazem, a na to, kto zostanie wyróżniony, miało wpływ m.in. zaangażowanie w działania na rzecz uchodźców z Ukrainy czy bezpieczeństwa polskich granic. – To, co was łączy, to służba ojczyźnie, a miłość do ojczyzny ma różne wymiary. Żołnierze służą polskiej ziemi i bronią jej granic, Caritas Polska służy człowiekowi, który na niej żyje, Urząd ds. Kombatantów zaś służy pamięci, a z nią wiąże się kultura i życie człowieka – wyjaśnił.

Podczas uroczystości przedstawiciele wyróżnionych instytucji otrzymali też medale „Milito Pro Christo”, które są przyznawane osobom „dającym świadectwo najwyższym wartościom oraz wytrwale służącym Rzeczypospolitej”. Wydarzenie uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”.

Nagroda Benemerenti przyznawana przez Ordynariat Polowy została ustanowiona w 1995 roku dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia. Jej laureaci otrzymywali początkowo kryształowy puchar, a od 2012 roku w ich ręce trafia szklana statuetka z wizerunkiem Katedry Polowej WP. Takie wyróżnienia trafiły m.in. do Elżbiety Jaworowicz, autorki programu „Sprawa dla reportera”, Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojskowego Instytutu Medycznego, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni czy Straży Granicznej. Pośmiertnie otrzymali je także komendant główny Policji gen. Marek Papała i dziennikarz TVP Waldemar Milewicz.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Krzysztof Stępkowski

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zachować właściwą kolejność działań
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Front przy biurku
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
SOR w Legionowie
Barwy walki
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO