moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ferie z terytorialsami

Przez najbliższe dwa tygodnie będą poznawać podstawy żołnierskiego rzemiosła, nauczą się posługiwania bronią, udzielania pierwszej pomocy na polu walki oraz zimowego survivalu. Ochotnicy do służby terytorialnej rozpoczęli „Ferie z WOT”. Twórcy programu szkolenia zapewniają, że to będą dwa tygodnie intensywnych zajęć. – Szkolenie ma się odbywać również w nocy – zapowiadają.

– W zimowym szkoleniu WOT-u na razie bierze udział 300 osób, ale gdy ferie rozpoczną się w kolejnych województwach, będzie ich więcej – mówi mjr Witold Sura, rzecznik prasowy WOT-u. – W ostatni weekend szkolenia rozpoczęły się w Cieszynie, Jarosławiu, Słupsku, Chełmie i w Lublinie, a więc w województwach, które rozpoczęły przerwę międzysemestralną – wyjaśnia oficer. W Jarosławiu bramę koszar przekroczyło niemal 70 osób. – „Ferie z WOT” to projekt realizowany w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej już po raz piąty i podobnie jak „Wakacje z WOT” cieszy się u nas dużym zainteresowaniem – mówi ppor. Magdalena Mac, rzecznik prasowy 3 BOT. – Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób, m.in. uczniów powyżej 18. roku życia oraz studentów szkół wyższych. „Ferie z WOT” to dla nich świetne rozwiązanie, bo termin szkolenia nie koliduje z czasem nauki – dodaje oficer. Ze szkolenia w czasie ferii korzystają też rodzice, których dzieci przerwę w nauce spędzą na przykład na obozach. Z kolei 2 Lubelska Brygada OT na szkolenie przyjęła niemal 140 osób. Wiele z nich to uczniowie szkół średnich, którzy planują studia na wojskowych uczelniach. Służba w WOT zapewni im dodatkowe punkty podczas rekrutacji. Z kolei w słupskim batalionie bramy koszar przekroczyło 90 osób, wśród nich głównie uczniowie szkół średnich.

Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego w sobotę 14 stycznia. Pierwszego dnia dopełnili formalności, pobrali mundury oraz sprzęt. Kolejne dni poświęcą m.in. nauce posługiwania się bronią, taktyce, podstawom pierwszej pomocy medycznej na polu walki, a także wojskowej topografii. Uczestnicy „Ferii z WOT” zamieszkali w koszarach wojskowych, wyżywienie otrzymują trzy razy dziennie w wojskowej stołówce. Prowadzący szkolenie zapowiadają bardzo intensywny program. – Pobudka rano. I zaraz po śniadaniu zajęcia przez cały dzień, a czasem nawet w nocy – mówi por. Paweł Kondela, który przygotowuje program „Ferii z WOT”. – Na pewno będą elementy zimowego survivalu: jak przetrwać w nieznanym terenie, rozpalić ogień, wybudować schronienie, uzdatnić wodę do picia – opowiada o punktach szkolenia por. Kondela.

„Ferie z WOT” po raz pierwszy zorganizowano w 2019 roku. Była to odpowiedź na prośby wielu uczniów i studentów, którzy nie mogli wziąć udziału w 16-dniowym szkoleniu podczas roku szkolnego. WOT planuje więc szkolenia zgodnie z terminarzem ferii zimowych. Obecnie chętnych jest tak wielu, że zajęcia odbędą się we wszystkich brygadach: w połowie stycznia w województwach: podkarpackim, pomorskim, łódzkim, lubelskim i śląskim. Kolejne będą prowadzone w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, w lutym zaś „szesnastki” odbędą się w kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Na kolejne szkolenia zapraszają brygady z Mazowsza, Opolszczyzny, Dolnego Śląska i Zachodniopomorskiego.

Kto i na jakich zasadach może wziąć udział w zimowym szkoleniu? Zgodnie z wymogami formalnymi należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Trzeba również pomyślnie przejść badanie lekarskie. Wniosek o przyjęcie na szkolenie można złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji (znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania) albo wypełnić formularz na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Zajęcia odbywają się na terenie brygad lub na pobliskich poligonach. Ich program jest taki sam jak szkoleń organizowanych w innych terminach w ciągu roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO