moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ochotnicy do warszawskiej brygady

Siłą wojsk obrony terytorialnej są m.in. wasze kompetencje. Możemy wykorzystać w wojsku waszą wiedzę i doświadczenie zebrane w cywilu – powiedział płk Marek Pietrzak, dowódca stołecznej brygady WOT-u, witając kandydatów na terytorialsów. Spędzą oni 16 dni na poligonie, poznając podstawy służby w WOT, a na koniec złożą przysięgę wojskową.

W Wojskowym Centrum Rekrutacji Śródmieście w Warszawie 17 osób odebrało powołanie do służby w wojskach obrony terytorialnej. Przyszłym terytorialsom dokumenty przekazał płk Marek Pietrzak, dowódca 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. To właśnie ta brygada będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie 16-dniowego szkolenia (lub ośmiodniowego w przypadku osób, które miały już styczność z wojskiem). Musi je przejść każdy ochotnik do służby w WOT. – Szkolenie rozpocznie się 11 lutego, zgodnie z terminem ferii w województwie mazowieckim – wyjaśnia płk Pietrzak. – Zainteresowanie jest ogromne, mamy jeszcze jedynie kilka wolnych miejsc. Zapraszam wszystkich chętnych – dodał dowódca stołecznej brygady.

Wśród 17 osób, które otrzymały powołania, byli m.in. studenci oraz jeden nauczyciel. Skorzystali z zimowej przerwy w nauce, by wziąć udział w „szesnastce”. – Studiuję w Wojskowej Akademii Technicznej, ale na kierunku cywilnym. Chciałabym jednak związać swoją przyszłość z wojskiem. W wakacje zgłoszę się do Legii Akademickiej – mówiła Ola, studentka II roku WAT-u. Z kolei Grzegorz, nauczyciel akademicki języka angielskiego, przyznaje, że o służbie w WOT myślał od dawna, ale jego praca uniemożliwiała mu przyjście na 16-dniowe szkolenie. – Fakt, że mogę odbyć szkolenie podczas ferii zimowych, był rozstrzygający – przekonuje nauczyciel i dodaje, że powodem, dla którego zdecydował się zostać terytorialsem, jest sytuacja w Ukrainie. – Wielu z naszych żołnierzy właśnie tym motywuje swoją decyzję – potwierdza płk Marek Pietrzak. – Pamiętajmy, że mamy możliwość szkolenia się na etapie odstraszania potencjalnego przeciwnika. Nasza partnerska brygada z Kijowa podstawowe szkolenie musiała przejść już w czasie wojny – zauważa.

REKLAMA

Na szkolenie zgłosił się również Mateusz, który pracuje w korporacji w branży IT. – W wojsku to niezwykle potrzebne umiejętności, szukamy informatyków, więc bardzo się cieszę, że jest pan tu z nami. Czy zasili pan szeregi cyberkomponentu WOT? – pytał płk Pietrzak. – Zdecydowanie wolałbym odejść od biurka i komputera. Chcę sprawdzić się w typowo wojskowym szkoleniu – odpowiedział kandydat na terytorialsa. Dowódca stołecznej brygady przyznał, że kandydaci do służby w WOT często traktują formację jak furtkę do zmiany stylu życia. – Przychodzą do nas pracownicy biurowi, lekarze, dentyści i mówią: proszę, nauczcie mnie posługiwania się bronią, taktyki! Nie chcę u was robić tego co w cywilu. A ja myślę, że to się da połączyć – mówi płk Marek Pietrzak.

Wojskowe szkolenie przejdzie również Joanna, która na co dzień pracuje w branży bankowej. – Jestem córką żołnierza rezerwy oraz żoną żołnierza zawodowego, mój syn natomiast studiuje na WAT. Czas na mnie! Postanowiłam wstąpić do WOT-u, bo chcę wiedzieć, co robić w sytuacji kryzysowej. Niewątpliwe wpływ na moją decyzję ma sytuacja w Ukrainie – tłumaczy Joanna. Płk Pietrzak podkreśla, że kobiety w WOT stanowią 20% mundurowych. – Oczywiście żołnierz nie ma płci, to jasne. Ale na szkoleniu widać pewne cechy, które wyróżniają kobiety: są zawzięte, stanowcze i są świetnymi organizatorkami. Myślę, że wiele mam nauczyło się tego wszystkiego, organizując dzień swojej rodzinie. Zapraszamy, warto to wykorzystać u nas – przyznaje dowódca 18 Stołecznej Brygadzie OT.

Wciąż można zgłaszać się na szkolenie, które odbędzie się w czasie tegorocznych ferii (11–26 lutego 2023 roku). Trwa ono 16 dni, podczas których kandydaci do służby uczą się podstaw żołnierskiego rzemiosła, m.in. posługiwania się bronią, taktyki, udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki oraz wojskowej topografii. Szkolenie podstawowe w 18 Stołecznej Brygadzie OT odbędzie się po raz drugi. Kolejne są zaplanowane na przełomie czerwca i lipca oraz w październiku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz, Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


O pomocy dla Ukrainy
 
Nowatorskie manewry Marszałka
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Pod okiem rangersów
Garnizon US Army na stałe
F-35 w powietrzu
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Na trasie legendarnego biegu
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
VIS na misję
NATO patrzy na wschód
Śladem profesjonalistów
Wojna w świecie popkultury
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
NATO podsumowało 2022 rok
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Na ratunek „Rudemu”
Młot na dyktatora
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Medic on the Battlefield
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Celne oko strzelców CWZS-u
Biały Dom o polskich MiG-ach
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Air Policing piątej generacji
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wspólne zakupy amunicji
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Słowo czekisty
To dobra ustawa dla wojska
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Cegiełka na morzu
Będziemy produkować więcej amunicji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Startuje „Jaskółka”
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Great Game on the Sea
Karą mogła być tylko śmierć
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polski wkład w „Wisłę”
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO