Szkolenie z podstaw taktyki, organizowania checkpointów i z zasad prowadzenia patroli pieszych oraz kołowych, a także treningi strzeleckie, między innymi tego uczą się pod okiem Polaków żołnierze libańskich sił zbrojnych. Niebawem wojskowi instruktorzy z VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL po raz pierwszy poprowadzą szkolenie z obsługi pojazdów typu HMMWV.
Polscy żołnierze wrócili na misję w Libanie w 2019 roku, po dziesięcioletniej przerwie. Od tego czasu główne siły do składu polskiego kontyngentu wystawia 12 Brygada Zmechanizowana. Obecnie w rejonie misji pod flagą ONZ działa VI zmiana PKW. – Do naszych zadań należy ochrona ludności, wsparcie miejscowych władz w utrzymaniu pokoju oraz monitorowanie strefy rozgraniczenia, tzw. blue line – mówi kpt. Grzegorz Machała, oficer prasowy VI zmiany PKW UNIFIL. – Do naszych obowiązków należy także szkolenie libańskiego wojska. Zajęcia LAF-u [Lebanese Armed Forces – przyp. red.] odbywają się w bazie wojskowej w Tyrze – dodaje rzecznik.
Kilka tego typu szkoleń zorganizowano na przełomie 2022 i 2023 roku. Zajęcia prowadzili instruktorzy i żołnierze z kompanii manewrowej PKW. – Tak naprawdę to relacja typu win-win, bo korzystają na niej obie strony. My dzielimy się swoim doświadczeniem, bo w składzie PKW mam żołnierzy, którzy służyli w Iraku, w Afganistanie, na Bałkanach, na Łotwie i w Rumunii. Libańczycy z kolei mają w swoich szeregach wojskowych doświadczonych w walce z Państwem Islamskim na północy Libanu oraz żołnierzy, którzy szkolili się pod okiem amerykańskich sił specjalnych – mówi ppłk Tomasz Panek, dowódca VI zmiany PKW UNIFIL. – Dzięki temu obie strony, czyli polska i libańska, mogą weryfikować swoje umiejętności i cały czas uczyć się czegoś nowego – dodaje dowódca. Przyznaje także, że wśród kadry instruktorskiej 5 Pułku Sił Szybkiego Reagowania, z którym najczęściej współpracują Polacy, są oficerowie i podoficerowie z ponad 15-letnim doświadczeniem w służbie. Sporo jest jednak nowych żołnierzy, którzy opanowują podstawowe umiejętności.
– Skupiliśmy się na szkoleniu z taktyki. Uczyliśmy zasad organizowania i prowadzenia patroli pieszych oraz kołowych z wykorzystaniem wozów bojowych. Żołnierze ćwiczyli wydawanie rozkazów oraz organizowanie punktów kontrolnych, tzw. checkpointów – mówi dowódca jednego z plutonów kompanii manewrowej. – Wśród szkolonych żołnierzy miałem kilku nowicjuszy. Musieliśmy więc prowadzić zajęcia tak, by jedni przyswajali nową wiedzę, a inni utrwalali zdobyte już umiejętności – dodaje podporucznik. W trakcie kursu Libańczycy nie tylko uczyli się procedur stosowanych w polskiej armii, lecz prezentowali także swoje techniki. – Nie było wielkich różnic, ale niektóre z zasad musieliśmy ujednolicić. Przykładowo tak było w przypadku odmiennych sygnałów dowodzenia – mówi dowódca plutonu.
Polscy żołnierze zorganizowali także trening posługiwania się bronią krótką i długą w różnego rodzaju sytuacjach taktycznych. – W trakcie szkolenia wykorzystywaliśmy zarówno broń libańskich sił zbrojnych, czyli karabiny M4 i M16 amerykańskiej produkcji, jak i polskie Beryle oraz pistolety Glock – mówi podporucznik, kierownik kursu strzeleckiego.
To jednak nie wszystko. Za kilka tygodni w Libanie rozpocznie się seria nowych szkoleń. – Będziemy prowadzić szkolenie żołnierzy 5 Pułku z obsługi HMMWV. Libańczycy korzystają z tego typu wozów, ale nie mają personelu przygotowanego do ich pełnej obsługi i okresowych przeglądów. Takie przeszkolenie pozwoli więc wydłużyć żywotność użytkowanych pojazdów – mówi ppłk Panek. – O podobną możliwość pytają już inne jednostki rozlokowane w sektorze południowym. Prawdopodobnie więc treningów obsługi HMMWV może być więcej niż zakładaliśmy – dodaje dowódca PKW.
Żołnierze PKW UNIFIL stacjonują na pograniczu libańsko-izraelskim, w strefie działania bojówek Hezbollahu i w sąsiedztwie Syrii, gdzie cały czas trwa wojna domowa. Kontyngent liczy około 240 żołnierzy. Na miejscu Polacy współpracują z wojskowymi z Irlandii, Malty oraz Węgier. Węgrzy wchodzą w skład jednego z polskich plutonów. Polskie wojsko monitoruje pogranicze i wspiera władze libańskie w utrzymaniu pokoju. Pomaga także cywilom, prowadząc różnego rodzaju akcje wsparcia. Żołnierze VI zmiany PKW opiekują się między innymi miejscowym sierocińcem. Także dzięki nim na terenie miejscowego szpitala oraz przedszkola i żłobka zamontowano panele solarne.
Wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej służbę w Libanie zakończą w marcu. Wówczas w rejon misji wyruszy kontyngent, którego główne siły utworzy 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.
autor zdjęć: kpt. Grzegorz Machała
komentarze