moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa strzelnica w Piastowie

W Piastowie oddano do użytku pierwszą w tym roku strzelnicę, wybudowaną w ramach ministerialnego programu „Strzelnica w powiecie”. W uroczystym otwarciu uczestniczył wicepremier Mariusz Błaszczak, a pierwszy strzał oddał kadet ze szkoły im. Fridtjofa Nansena. – Naszym zadaniem jest upowszechnienie umiejętności związanych z obsługą broni – powiedział szef MON-u.

Program „Strzelnica w powiecie” umożliwia samorządom pozyskanie z Ministerstwa Obrony Narodowej środków finansowych na budowę lub rozwój infrastruktury strzeleckiej. – W ubiegłym roku podpisaliśmy 104 umowy na 95 strzelnic wirtualnych i 9 pneumatycznych. Na ten cel MON przeznaczył prawie 20 mln zł – powiedział w Piastowie wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u spotkał się w piątek z młodzieżą z Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena podczas otwarcia nowego obiektu. Wirtualna strzelnica powstała na terenie placówki dzięki wsparciu resortu obrony.

 

REKLAMA

Podczas uroczystości wicepremier wyjaśnił, że program „Strzelnica w powiecie” jest ważny ze względu na „konieczność najpierw pozyskania, a później doskonalenia umiejętności strzeleckich przez młodzież, ale też tych, którzy są zainteresowani budową i rozwojem zdolności obronnych”. – Takie zainteresowanie powinno być jak najbardziej powszechne. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, Rosja zaatakowała Ukrainę, w związku z tym, my Polacy musimy być przygotowani na to, aby udowodnić, że jesteśmy zorganizowani i potrafimy obsługiwać broń – podkreślał Błaszczak. Jak mówił, chodzi o to, aby odstraszyć ewentualnego agresora. Dlatego też Wojsko Polskie jest cały czas wzmacniane, modernizowane, powstają kolejne jednostki, wzrasta też liczba żołnierzy. – Naszym zadaniem jest również upowszechnienie umiejętności obsługi broni, a temu służą właśnie strzelnice – mówił wicepremier.

Strzelnica, która powstała w Piastowie, została zaprojektowana i zbudowana przez Wojskowy Instytut Uzbrojenia na postawie wojskowych wytycznych. Jest ona wirtualna, co oznacza, że osoby trenujące korzystają z replik broni, a rolę tarczy pełni obraz wyświetlany na specjalnym ekranie. – To rozwiązanie nowoczesne, multimedialne i bardzo chwalone przez użytkowników – zauważył Błaszczak. Dodał, że strzelnica, która dziś została otwarta w Piastowie, będzie przeznaczona przede wszystkim dla uczniów szkoły (nie tylko klas mundurowych), ale będą mogli z niej korzystać także mieszkańcy powiatu pruszkowskiego. – Dziękuję władzom samorządowym. Upowszechnienie takich umiejętności w jak najszerszym kręgu odbiorców, to właściwe podejście – ocenił.

Wicepremier zaznaczył także, że ma nadzieję, iż tegoroczni maturzyści, a wśród nich będą także absolwenci klasy wojskowej, w przyszłości zostaną żołnierzami. – Silne Wojsko Polskie oznacza bezpieczną Polskę – zaznaczył. Zapewnił także, że program „Strzelnica w powiecie” będzie kontynuowany. – Otwarcie tej strzelnicy oznacza nowe możliwości organizowania zajęć – przyznał Jarosław Stolarski, dyrektor placówki. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za sfinansowanie tej inwestycji w naszej szkole – dodał. Pierwszy strzał na strzelnicy oddał uczeń klasy mundurowej.

Program „Strzelnica w powiecie” funkcjonuje od 2018 roku. Dzięki niemu powstało już 48 strzelnic: trzy klasyczne, 43 wirtualne i dwie pneumatyczne. Samorządy, które chciałyby mieć na swoim terenie podobne obiekty, wciąż mają szansę na uzyskanie dofinansowania. Termin składania stosownych wniosków w MON upływa w marcu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Polski wkład w „Wisłę”
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Młot na dyktatora
Słowo czekisty
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
O pomocy dla Ukrainy
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Wojna w świecie popkultury
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
F-35 w powietrzu
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Karą mogła być tylko śmierć
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Startuje „Jaskółka”
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Na trasie legendarnego biegu
NATO podsumowało 2022 rok
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod okiem rangersów
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Cegiełka na morzu
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Air Policing piątej generacji
To dobra ustawa dla wojska
Medic on the Battlefield
Biały Dom o polskich MiG-ach
Nowatorskie manewry Marszałka
Great Game on the Sea
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Wspólne zakupy amunicji
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Garnizon US Army na stałe
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
VIS na misję
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Celne oko strzelców CWZS-u
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Na ratunek „Rudemu”
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
NATO patrzy na wschód
Będziemy produkować więcej amunicji
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO