moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy

Do Europy docierają pierwsze dostawy sprzętu, który zostanie przekazany armii ukraińskiej. Amerykanie drogą morską wysłali 60 wozów Bradley, a Kanadyjczycy – drogą powietrzną – czołg Leopard. Wkrótce ruszą szkolenia ukraińskich żołnierzy. Kijów dziękuje za sprzęt i zapewnia: „Koalicja pancerna się zbiera. Miejscem spotkania jest Ukraina”!

Pierwszy transport wozów bojowych Bradley do Ukrainy rozpoczął się w zeszłym tygodniu. Dowództwo Transportu Stanów Zjednoczonych opublikowało w mediach społecznościowych film, na którym widać, jak Bradleye wjeżdżają na pokład okrętu transportowego. W komunikacie dowództwa czytamy, że sprzęt wypłynął z North Charleston w Południowej Karolinie i drogą morską trafi do państw sojuszniczych, w których ukraińscy żołnierze będą się uczyć jego obsługi. Takie szkolenie rozpoczęło się już w styczniu w niemieckim Grafenwöhr. Szefowa Dowództwa Transportu USA gen. Jacqueline Van Ovost podkreśliła, że na przykładzie transportu ciężkiego sprzętu widać, jak ważna jest logistyka oraz międzynarodowa współpraca. „Nasze wsparcie dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez silnych relacji, jakie mamy z naszymi sojusznikami i partnerami” – napisała Jacqueline Van Ovost na Twitterze.

Transportem 60 Bradleyów dowodzi ppłk Rebecca D'Angelo, dowódca 841 batalionu transportowego. – Bradley to potężny pojazd, który dostarczamy Ukraińcom. Mamy nadzieję, że zwiększy to ich możliwości, zapewni postęp na polu bitwy i pozwoli odzyskać utracone tereny – powiedziała ppłk D’Angelo.

Ale wozy bojowe (w sumie ma być ich ponad 100) to tylko część wsparcia, jakie Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie w ramach pakietu pomocy wartego niemal 3 miliardy dolarów. Walczący z rosyjską armią żołnierze otrzymają m.in. transportery opancerzone Stryker, MRAP i Humvee (HMMWV). Poza tym w pakiecie znalazły się amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.

Nie tylko USA wysyłają ciężki sprzęt Ukrainie. Minister obrony Kanady Anita Anand powiadomiła, że pierwszy czołg Leopard 2A4 dla Sił Zbrojnych Ukrainy dotarł już do Polski. „Wkrótce wraz z naszymi sojusznikami będziemy szkolić Siły Zbrojne Ukrainy z obsługi tego sprzętu” napisała Anand w mediach społecznościowych. Według informacji, które przekazał Ołeksij Reznikow, zajmujący do tej pory stanowisko ministra obrony Ukrainy, szkolenie rozpoczęło się wczoraj. – W poniedziałek poza Ukrainą rozpoczną się szkolenia ukraińskich załóg na czołgach Leopard. Kontynuujemy rozmowy z naszymi partnerami, wkrótce oczekujemy wizyty ważnych gości, będziemy rozmawiać o częściach do Leopardów, remoncie, serwisie itd. – powiedział agencji Interfax-Ukraina ówczesny szef resortu obrony Ukrainy.

Czołg, który dotarł do Polski, wystartował w sobotę z Halifaxu na pokładzie samolotu CC-177 Globemaster III. Jest to pierwszy z czterech Leopardów, jakie Kanada przekaże Ukrainie. – Kanada stoi po stronie narodu ukraińskiego. Nadal będziemy dostarczać ukraińskim siłom zbrojnym sprzęt niezbędny do zwycięstwa – zapewnia Anita Anand. Za pomoc zza oceanu od razu podziękował Ołeksij Reznikow: „Dziękuję Anicie Anand! Dziękuję Kanadzie! Koalicja pancerna się zbiera. Miejscem spotkania jest Ukraina!”.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Oz Suguitan / U.S. Transportation Command

dodaj komentarz

komentarze


Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ostatnia droga Pileckiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAM wraca po latach
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Podróż po AWACS-ie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Przysięga w Limanowej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO