moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nominacje w Pałacu Prezydenckim

Twórca wojsk obrony terytorialnej został nowym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. Do jego zadań będzie należało dbanie o potencjał każdego żołnierza Wojska Polskiego oraz wzmocnienie armii tak, by jej siła była odstraszająca dla potencjalnego przeciwnika. – Wierzę, że pan sobie z tym poradzi – powiedział podczas uroczystości wręczenia nominacji prezydent Andrzej Duda.

Generał broni Wiesław Kukuła, dotychczasowy dowódca wojsk obrony terytorialnej, odebrał dziś z rąk prezydenta RP akt mianowania na stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Funkcję tę przejmie po gen. Jarosławie Mice. Nowym dowódcą WOT-u został natomiast gen. bryg. Maciej Klisz. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

 

REKLAMA

– To jeden z najważniejszych momentów w działalności Wojska Polskiego w ciągu ostatnich lat – zmiana na stanowisku dowódcy generalnego RSZ i zmiana dowódcy jednego z najważniejszych rodzajów sił zbrojnych. To bardzo podniosła chwila. Ważna w kontekście rzeczywistości, która nas otacza – powiedział prezydent, witając uczestników uroczystości. Andrzej Duda podkreślał, jak trudne zadanie czeka gen. broni Wiesława Kukułę. – Polska armia musi być na tyle silna, na tyle wyposażona, tak świetnie zorganizowana, żeby odstraszyła każdego potencjalnego napastnika. Rachunek strat i zysków jego działania musi być niekorzystny – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Przypomniał również, że gen. Kukuła nie pierwszy raz staje przed ogromnym wyzwaniem. Pierwsze otrzymał w 2016 roku, gdy rozpoczął tworzenie wojsk obrony terytorialnej. – Nikt przecież nie miał pojęcia, jak w wojsku sprawdzą się ludzie, którzy przyszli tu „tylko na chwilę”, mają swój niewojskowy charakter, niewojskowe przyzwyczajenia, świetną pracę, rodziny… Jak tymi ludźmi gospodarować, jak zarządzać? – mówił prezydent. – Pan poradził sobie z tym bardzo dobrze, potrafił pan wykorzystać ich pozawojskowe umiejętności. Wpuścił pan powietrze do armii i pokazał Polakom zupełnie inne jej oblicze – dodał i przyznał, że podobnej pracy oczekuje od gen. Kukuły teraz. – Mam nadzieję, że zadba pan w ten sam sposób o wszystkie rodzaje sił zbrojnych jako ich dowódca generalny. W polskim wojsku musi być wykorzystany potencjał każdego żołnierza – stwierdził Duda.

Nominację na dowódcę wojsk obrony terytorialnych otrzymał gen. bryg. Maciej Klisz. Prezydent jemu także przedstawił swoje oczekiwania. – Proces tworzenia WOT-u jest ogromnie zaawansowany, ale nie jest zakończony. Przed panem więc wielkie zadanie – zakończyć ten proces. Wiem, że pan sobie z tym poradzi – zaznaczył. Wspomniał przy tym o bogatych doświadczeniach oficera, m.in. z wojsk specjalnych, i kontaktach międzynarodowych. – Potencjału w szeregach formacji jest wiele. Znam osobiście wielu żołnierzy WOT-u, są też w mojej kancelarii. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to dobro narodowe, patrioci, którzy chcą służyć swojej ojczyźnie – podkreślił Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych pożegnał również gen. Jarosława Mikę, który stanowisko dowódcy generalnego obejmował przez dwie kadencje. – Druga kadencja przypadła na czas trudnych wydarzeń. Musiał pan sprostać ogromnym wymaganiom, jeśli chodzi nie tylko o wiedzę wojskową, o doświadczenie, lecz także o odporność psychiczną. Znakomicie wykonał pan zadanie – powiedział Andrzej Duda. – Jestem panu niezwykle wdzięczny za sumienną służbę dla ojczyzny – dodał. Głowa państwa wspomniała, że pod dowództwem gen. Miki wojsko sprawdziło się jako wsparcie w czasie pandemii. – Potem świetnie reagowało na sytuację, której nikt się nie spodziewał – mówię o tym, co działo się na polsko-białoruskiej granicy. I chwilę później wybuch wojny w Ukrainie. Nikt do tej pory nie miał tak trudnej kadencji jak ta pana. Świetnie sobie pan z tym wszystkim poradził. Dziękuję – zakończył prezydent.

Nowo mianowanym oficerom gratulacje złożył również wicepremier Mariusz Błaszczak. – Gratuluję panu generałowi Wiesławowi Kukule objęcia nowego stanowiska. To jest nowe wyzwanie, ale jestem przekonany, że doskonale da pan sobie z nim radę. Dziękuję za to wszystko, co pan zrobił, tworząc wojska obrony terytorialnej. Ten projekt się udał. Świadczą o tym opinie społeczeństwa. Sam swego czasu wielokrotnie miałem sposobność być np. na wałach przeciwpowodziowych. Ludzie dziękowali za obecność WOT-u – powiedział minister obrony narodowej. Zwrócił się też do gen. bryg. Macieja Klisza. – Wojska obrony terytorialnej są zawsze gotowe, są zawsze blisko. Jestem o tym przekonany, że tak będzie pod pańskim dowództwem. Jestem o tym przekonany, że doświadczenie, które pan nabył służąc w Wojsku Polskim, pomoże panu ten projekt nadal z sukcesem rozwijać – podsumował Błaszczak.

Podczas uroczystości gen. Jarosław Mika został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz, MON

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Nowatorskie manewry Marszałka
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Na ratunek „Rudemu”
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
NATO patrzy na wschód
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Biały Dom o polskich MiG-ach
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cegiełka na morzu
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Po wojnie będę szczęśliwy
VIS na misję
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
NATO podsumowało 2022 rok
Wspólne zakupy amunicji
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Na trasie legendarnego biegu
Celne oko strzelców CWZS-u
O pomocy dla Ukrainy
To dobra ustawa dla wojska
Air Policing piątej generacji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Wojna w świecie popkultury
Słowo czekisty
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Garnizon US Army na stałe
Młot na dyktatora
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Pod okiem rangersów
Karą mogła być tylko śmierć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO