moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Joe Biden w Ukrainie

Rok temu świat obawiał się upadku Kijowa, ale dziś Kijów stoi, Ukraina stoi, demokracja stoi, a Amerykanie stoją ramię w ramię z wami. Codziennie przypominacie światu, czym jest odwaga – powiedział Joe Biden w Kijowe. Prezydent USA złożył niezapowiadaną wizytę w stolicy Ukrainy w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej napaści. Zadeklarował dalszą pomoc wojskową o wartości 500 mln dol.

Przyjazd Joe Bidena do Ukrainy był do ostatniego momentu utrzymywany w ścisłej tajemnicy, a komentatorzy i media już oceniają wydarzenie jako bezprecedensowe. Amerykański przywódca spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w 362. dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Joe Biden do Kijowa dotarł w poniedziałek przed południem, a swoją obecność potwierdził wpisem w mediach społecznościowych. „Gdy zbliżamy się do rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim i potwierdzić nasze niezachwiane zaangażowanie na rzecz ukraińskiej demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej” – napisał. Chwilę późnie oficjalne oświadczenie wydał Biały Dom. Potwierdzono w nim, że rozmowy w Kijowie będą dotyczyć amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy. „Ogłoszę kolejną dostawę krytycznego sprzętu, w tym amunicji artyleryjskiej, systemów przeciwpancernych i radarów, aby pomóc chronić Ukraińców przed bombardowaniami z powietrza” – czytamy w sygnowanym przez Bidena komunikacie Białego Domu.

Po rozmowach dwustronnych oraz naradach amerykańskich i ukraińskich dyplomatów zorganizowano konferencję prasową. – Musimy zrobić wszystko, by rok 2023 był rokiem zwycięstwa. Ta niesprowokowana, zbrodnicza wojna Rosji przeciwko Ukrainie i całemu światu musi zakończyć się oczyszczeniem ukraińskiej ziemi od okupacji rosyjskiej i twardymi gwarancjami długotrwałego bezpieczeństwa i pokoju dla nas, Europy i całego świata – powiedział Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca podkreślił, że wizyta prezydenta Joe Bidena jest najważniejszą wizytą w całej historii stosunków amerykańsko-ukraińskich. Zaznaczył, że w tym tygodniu minie rok od napaści Rosji na Ukrainę.

– Nasze negocjacje były bardzo konkretne i ważne. Rezultatem naszych spotkań w (Waszyngtonie i Kijowie – przyp. red.) będzie wyraźne wzmocnienie żołnierzy na polu walki. Kwestia Abramsów dla Ukrainy nabiera konkretnych kształtów, mamy koalicję czołgową i duży postęp w kontekście obrony przeciwlotniczej. Mówiliśmy dziś także o uzbrojeniu dalekiego zasięgu – wyjaśnił Zełenski.

Joe Biden podczas swojego wystąpienia odwołał się do rozmowy telefonicznej z prezydentem Zełenskim z 24 lutego 2022 roku. „Rosyjskie samoloty były w powietrzu, a czołgi przekraczały waszą granicę. Powiedział mi pan, że słyszy echo eksplozji. Nigdy tego nie zapomnę. Zapytałem wówczas, co mogę dla pana zrobić i jak mogę pomóc. Powiedział pan, bym zebrał przywódców świata i poprosił, żeby wsparli Ukrainę – mówił Biden. – Tamtej nocy świat wyczekiwał upadku Kijowa, może nawet Ukrainy. Rok później Kijów stoi, Ukraina stoi, demokracja stoi, a Amerykanie stoją ramię w ramię z wami. Putin liczył, że nie będziemy w stanie utrzymać jedności po stronie Ukrainy i jedności NATO, myślał, że nas przeczeka, ale się pomylił. Codziennie przypominacie światu, czym jest odwaga. Przypominacie nam o tym, że wolność jest bezcenna i że warto o nią walczyć. Będziemy z wami tak długo, jak będzie to konieczne – zapewnił prezydent USA.

Amerykański przywódca przypomniał, że Ukrainę wspiera koalicja kilkudziesięciu państw. – Przekazaliśmy 700 czołgów, tysiące wozów pancernych, tysiąc systemów artyleryjskich, ponad 2 mln sztuk amunicji, ponad 50 zaawansowanych wyrzutni rakietowych, systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwokrętowej. Wszystko to zostanie zwiększone o kolejne pół miliarda dolarów – dodał prezydent Biden. Przyznał, że na Ukrainę trafi amunicja do HIMARS-ów, pociski Javelin, systemy przeciwpancerne oraz radary ostrzegające przed atakami z powietrza. Zapowiedział, że w najbliższych dniach ogłoszony zostanie także kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskim elitom i spółkom, które wspierają rosyjską machinę wojenną.

Gdy prezydenci składali kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych Ukraińców w mieście słychać było syreny przeciwlotnicze. Biden i Zełenski odbyli też krótki spacer, a w Alei Odwagi odsłonięto tablicę na cześć amerykańskiego prezydenta.

Na wydarzenia z Kijowa bardzo szybko zareagowała Federacja Rosyjska. Zastępca przewodniczącego Dumy Państwowej Michaił Szeremet uznał, że to „prowokacja”. – Inaczej tego nie można nazwać – mówił w rozmowie z RIA Nowosti. – Wizyta na terytorium kraju będącego stroną konfliktu to wyzywający i rażący krok, który będzie miał bezlitosne konsekwencje dla reżimu w Kijowie — groził Szeremet. Głos zabrał także parlamentarzysta z Krymu Siergiej Cekow. On z kolei stwierdził, że „wizyta nie będzie miała konsekwencji politycznych i nie wpłynie na przebieg rosyjskiej operacji specjalnej”.

Spotkanie w Kijowie otwiera podróż Joe Bidena po Europie. Prezydent USA dziś jeszcze przyjedzie do Polski. We wtorek spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. To druga wizyta amerykańskiego przywódcy w Polsce w ciągu jednego roku. W Warszawie Biden wygłosi przemówienie do Polaków, a w środę będzie rozmawiać z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO, oraz z liderami Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Ukrainian Presidency/SIPA/East News, Twitter / Joe Biden, prezydent USA

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Pod skrzydłami Kormoranów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wytropić zagrożenie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rekordziści z WAT
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna na detale
Szpej na miarę potrzeb
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gunner, nie runner
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO