moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zełenski: Pozostaliśmy niepokonani

Jestem tu po to, aby oddać pokłon wszystkim walczącym bohaterom Ukrainy, tym którzy bronią swojej ojczyzny, a w ten sposób bronią także Europy i Polski – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie. Szef polskiego rządu przywiózł Wołodymyrowi Zełenskiemu, prezydentowi Ukrainy, dokumenty potwierdzające przekazanie czołgów Leopard.

W pierwszą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę z wizytą do Kijowa wybrał się szef polskiego rządu. – Przyjechałem tu dziś nie tylko ze słowami wsparcia, ale także wiedząc, że trzeba na tę barbarzyńską agresję odpowiedzieć siłą. Jako pierwsze europejskie państwo symbolicznie przekazujemy cztery pierwsze Leopardy 2A4 – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier mówił, że wolność to wartość, za którą czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę. – Przez trzy dekady Europa żyła w przekonaniu, że Rosję da się obłaskawić pieniądzem i normalnie z nią współpracować. Jednak z Rosją nie da się współpracować normalnie. 365 dni wojny przypomniało nam, że Rosja słucha tylko języka siły i walki – ocenił szef polskiego rządu. Podkreślił, że 24 lutego 2022 roku był dniem, w którym Putin pokazał swoje prawdziwe oblicze. – Według jego planów miał to być początek końca Ukrainy. Ale w tamtym dniu Ukraina narodziła się na nowo i jest jeszcze silniejsza – zapewniał.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował za pomoc, której walczącej Ukrainie udziela Polska. – Dostaliśmy pierwsze czołgi. Będą wspierały naszą obronę – mówił, odbierając dokumenty potwierdzające przekazanie czołgów. Zapowiedział też, że jego kraj wkrótce otrzyma także czołgi od innych europejskich partnerów. Ale zaznaczył, że Polska jest jednym z tych sojuszników, którzy najmocniej wspierają Ukrainę. – Byliście z nami od początku wojny, byliście z nami znacznie wcześniej. Mam nadzieję, że zostaniecie z nami do samego końca. Do zwycięstwa. Wspólnego zwycięstwa. Bardzo dziękuję rządowi polskiemu i całej Polsce za tak gigantyczne wsparcie – powiedział Zełenski.

Wcześniej szef polskiego rządu złożył kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę. Towarzyszył mu Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

W pierwszą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę prezydent Wołodymyr Zełenski wygłosił też przemówienie do rodaków. W Kijowie na Placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń tego miasta – prawosławny Sobór Mądrości Bożej, prezydent dziękował ukraińskim żołnierzom. – Szanujemy każdego, kto stał się żołnierzem Ukrainy, i pamiętamy o wszystkich, którzy ratowali Ukraińców. Pamiętamy o każdym, kto poświęcił życie w obronie Ukrainy – mówił Zełenski. – Zwracam się teraz do ciebie: ukraiński żołnierzu, ratowniku Ukraińców, pomocniku państwa. Zwracam się do ciebie po roku decydującej walki o niepodległość Ukrainy. Chcę powiedzieć wam wszystkim, którzy walczą o Ukrainę i żyją z nią w sercu: jestem z was dumny – dodał prezydent. O minionym roku powiedział: – Był to rok bólu, smutku, wiary i jedności. I w tym roku pozostaliśmy niepokonani. Wiemy, że rok 2023 będzie rokiem naszego zwycięstwa! – podkreślał przywódca Ukrainy. Prezydent Zełenski odwiedził też rannych żołnierzy, którzy przebywają w szpitalu w Kijowie. Towarzyszył mu polski premier.

Natomiast wczoraj wieczorem orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Powiedział w nim m.in., że Władimir Putin, rozpętując wojnę w Ukrainie, chciał odbudować rosyjskie imperium. – Miał w tym poparcie zdecydowanej większości Rosjan. Dziś po roku wojny wiemy, że im się to nie udało, że Rosja nie podbiła Ukrainy. Zachodni świat jest zjednoczony. Rola NATO wzrosła. A do Sojuszu przystępują kolejne państwa. Europa nareszcie kończy z uzależnieniem od rosyjskiej ropy i gazu – mówił Andrzej Duda. Podkreślił, że plany Putina nie powiodły się przede wszystkim dzięki heroicznej postawie Ukraińców. – Powstrzymało go bohaterstwo ukraińskich żołnierzy i ukraińskiego społeczeństwa. Powstrzymała go postawa Polski i innych państw, które od pierwszego dnia wspierały Ukrainę. To wszystko nie byłoby możliwe bez silnego przywództwa Stanów Zjednoczonych – wskazał prezydent.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Krystian Maj/ KPRM, Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnia droga Pileckiego
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Piedimonte – samobójcza misja
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO