moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowa sobota w AWL-u

Zainteresowanie uczestnictwem w projekcie „Trenuj z wojskiem” było ogromne. Limity miejsc wyczerpywały się błyskawicznie. Nie inaczej było w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, gdzie w ostatnią sobotę stawiło się 157 cywilów, chętnych do zapoznania się z wojskowym rzemiosłem. Ministerstwo zapowiedziało na 12 marca specjalną edycję programu – „Trenuj z NATO”.

Na początek rejestracja w biurze przepustek. Potem podział na grupy i rozdanie hełmów oraz kamizelek taktycznych. Wreszcie wszyscy pod dowództwem swoich opiekunów stanęli na pierwszej zbiórce na placu apelowym. Tak rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Trenuj z wojskiem” w Akademii Wojsk Lądowych. W imieniu komendanta-rektora uczestników powitał prorektor do spraw wojskowych płk Jacek Narloch.

Trening w szkole generałów

Przedstawiciel komendy AWL przypomniał zebranym, że akademia jest najstarszą uczelnią wojskową, w której szlify oficerskie zdobywali najwybitniejsi dowódcy polskiej armii. – Podstaw żołnierskiego rzemiosła będą uczyli państwa bardzo doświadczeni instruktorzy, którzy na co dzień kształcą przyszłych oficerów – wyjaśnił.

Po zbiórce i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa kilkanaście grup osób chętnych stawić czoła nowym wyzwaniom wyruszyło do zajęć na punktach nauczania rozmieszczonych w różnych miejscach kompleksu koszarowego. Wśród nich była płocczanka Julia Musiałek. – Zamierzam w przyszłości zostać żołnierzem i właśnie dlatego chcę zobaczyć wojsko z bliska – powiedziała. Julia obecnie studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Nauk Społecznych, ale po ukończeniu jednych studiów planuje rozpoczęcie drugich w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. – Po tym drugim etapie edukacji chciałabym włożyć mundur i służyć w armii – wyznała.


Film: Bogusław Politowski/ ZbrojnaTV

Rozpoczynając dzień treningów, płk Narloch wyraził zadowolenie, że mimo kilku edycji projektu „ Trenuj z wojskiem” zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach jest nadal bardzo duże. – 160 miejsc, które przygotowaliśmy, zarezerwowano błyskawicznie – wyjaśnił prorektor. Jak dodał, cieszy to, że na treningi w uczelni zgłosili się ludzie nie tylko z Dolnego Śląska, lecz także z innych regionów.

Ostatecznie w sobotni poranek bramy uczelni przekroczyło 157 cywilów chcących poznać tajniki wojskowego rzemiosła. Wśród uczestników było 59 kobiet. Rozpiętość wieku była bardzo duża. Najmłodsi mieli po 15 lat, a najstarszy, pan Krzysztof Karpiński, ukończył 72. rok życia. Senior na listę został wpisany w drodze wyjątku i był bardziej obserwatorem niż uczestnikiem zajęć. Jak stwierdził, dla niego wizyta w uczelni była podróżą sentymentalną. W latach 1970–1973 bowiem jako podchorąży kształcił się w murach obecnej akademii.

Żołnierskie abecadło

Kierownikami ćwiczeń na poszczególnych punktach nauczania byli żołnierze zawodowi AWL-u – doświadczeni specjaliści. Pomagali im instruktorzy wytypowani spośród podchorążych trzeciego rocznika słuchaczy. Funkcje pomocnicze i organizacyjne pełnili zaś najmłodsi podchorążowie pierwszego rocznika.

Podobnie jak w innych jednostkach wojskowych, w których zorganizowano szkolenia w ramach akcji „ Trenuj z wojskiem”, uczestnicy zaznajamiali się z zasadami posługiwania się bronią i zachowania na polu walki, uczyli się też podstaw survivalu czy terenoznawstwa, wykonywali rzuty granatem i pokonywali teren marszem ubezpieczonym. Tego dnia pogoda nie dopisała, ale cywilów to nie zraziło i kolejne elementy żołnierskiego abecadła zgłębiali z dużym zaangażowaniem. W bardziej znośnych warunkach, bo pod dachem, poznawali niektóre rodzaje sprzętu wojskowego – m.in. mieli możliwość obejrzenia wnętrza czołgu T-72 i bojowego wozu piechoty. Uczyli się również udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wykorzystywania środków obrony przed bronią masowego rażenia.

Oczywiście nie mogło zabraknąć okazji do strzelania z prawdziwej broni. W AWL-u uczestnicy ćwiczeń trenowali strzelanie na symulatorze „Śnieżnik”. Mieli tutaj do dyspozycji nie tylko karabinki Grot, lecz także granatnik przeciwpancerny RPG i ręczny karabin maszynowy UKM.

Pięćdziesięciokilkuletni Zbigniew Stępień na zajęcia w najstarszej uczelni wojskowej przyjechał z Wałbrzycha. – Chciałem z bliska zobaczyć nowe, nowoczesne Wojsko Polskie – wyjaśnił. Na pytanie, czy nie krępuje się ćwiczyć ze znacznie młodszymi ludźmi, zdecydowanie zaprzeczył. – Wręcz przeciwnie, jestem zadowolony z takiego współzawodnictwa – podkreślił. Dodał, że korzystając z okazji chciał zobaczyć, jak wojsko zmieniło się przez ponad trzy dekady od czasu, gdy pełnił zasadniczą służbę w jednostce łączności w Legnicy. Kilka tygodni temu był uczestnikiem treningu w Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku, a teraz postanowił sprawdzić, jak będzie w Akademii Wojsk Lądowych. – Żona bardzo mnie wspiera w moich zainteresowaniach wojskiem. Miałem być tutaj z córką, ale niestety ona dzisiaj pracuje i nie mogła przyjechać – zakończył pan Zbigniew.

Niezapomniane wrażenia

Po ośmiu godzinach spędzonych na placach ćwiczeń i w obiektach uczelni, podczas kończącego zajęcia spotkania przy ognisku, dzieleniu się wrażeniami nie było końca. Dla wielu uczestników pobyt i szkolenie we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych będzie niezapomnianym wydarzeniem, a otrzymany certyfikat udziału w projekcie „Trenuj z wojskiem” stanie się ważnym dokumentem w rodzinnym archiwum. A dla niektórych pierwsze treningi z żołnierzami będą być może bodźcem do rozpoczęcia kariery wojskowej.

Specjalna edycja

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, 12 marca w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej odbędzie się specjalna edycja „Trenuj z wojskiem”, zorganizowana z okazji 24. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i zatytułowana „Trenuj z NATO”. Część zajęć poprowadzą żołnierze wojsk sojuszniczych NATO stacjonujących w Polsce. Resort zachęca do zapisów – można to zrobić poprzez e-mail lub social media, telefonicznie albo osobiście w jednostce.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, AWL

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Prawda o zbrodni katyńskiej
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Rakiety dla Jastrzębi
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO