moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy najlepsi na TIDE Hackathon

W Warszawie odbyły się prestiżowe zawody dla ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Wzięło w nich udział 26 zespołów z 15 państw. Najlepsi już po raz kolejny okazali się Polacy. Drużyna stworzona przez przedstawicieli Regionalnego Centrum Informatyki Bydgoszcz oraz WAT-u została doceniona za opracowanie rozwiązania na potrzeby armii ukraińskiej.

W TIDE Hackathon rywalizują najlepsi programiści i eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z państw Sojuszu oraz krajów partnerskich. Właśnie odbyła się kolejna edycja zawodów, które organizuje Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji (ang. Allied Command Transformation – ACT). W tym roku gospodarzem wydarzenia było polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Aby wziąć udział w trwającym pięć dni cybermaratonie, do Polski przyjechali zawodnicy z 15 państw, którzy utworzyli 26 zespołów. Pięć z nich reprezentowało nasz kraj: dwa Wojskową Akademię Techniczną, po jednym Akademię Wojsk Lądowych i DKWOC, do rywalizacji przystąpiła także drużyna mieszana, stworzona przez przedstawicieli Regionalnego Centrum Informatyki Bydgoszcz i WAT-u. Każdy z zespołów musiał wybrać jedno z zadań, któremu w czasie hackathonu postara się sprostać. Przygotowali je: natowskie dowództwo ACT, DKWOC oraz ukraińscy partnerzy wydarzenia.

I tak, ACT oczekiwało od uczestników, że przygotują platformę umożliwiającą analizowanie i przetwarzanie danych zgromadzonych podczas ćwiczeń CWIX (to organizowane co roku przedsięwzięcie, którego celem jest przećwiczenie systemów wsparcia i łączności między sojusznikami). Ukraina zaproponowała natomiast zadanie polegające na opracowaniu algorytmu działania powietrznego drona. Cel był jasny: bezzałogowiec, który stracił łączność z bazą lub próbował przechwycić go przeciwnik, sam ma wrócić na miejsce startu. – To było bardzo ciekawe zadanie, bo umożliwiało wykorzystanie nawigacji inercyjnej i rozpoznania obrazowego – mówi płk dr Mariusz Chmielewski, zastępca dowódcy DKWOC. – Chodziło o to, aby sterowanie bezzałogowcem przejęła sztuczna inteligencja, która byłaby w stanie rozpoznawać kluczowe elementy terenu i korzystać z danych sensorycznych zapisanych podczas wcześniejszego etapu lotu – dodaje.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji było konieczne także przy realizacji zadania przygotowanego przez Polaków. Zawodnicy, którzy zdecydowali się mu sprostać, musieli zbudować narzędzie analityczne, które rozpozna na podstawie danych z social mediów i wycinków prasowych informacje nieprawdziwe lub tzw. zaburzone. – Najwięcej osób podjęło się właśnie tego zadania. Z tego powodu mieliśmy twardy orzech do zgryzienia, gdy wybieraliśmy laureatów – mówi oficer.

Za najlepszy projekt jury uznało jednak ten, który odpowiadał na wyzwanie ukraińskich organizatorów. Autorem zwycięskiego opracowania był zespół z Polski o nazwie „Coddiers”, który tworzyli przedstawiciele RCI Bydgoszcz i WAT-u. – Wybraliśmy to zadanie, ponieważ chcieliśmy wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy. Sytuacja geopolityczna wymaga dziś stałego rozwoju systemów informatycznych i dostarczania oprogramowania, które pozwala budować przewagę na polu walki – wyjaśnia ppor. Paweł Żurawski z RCI Bydgoszcz. – Cieszymy się, że udało nam się osiągnąć sukces. To było bardzo wymagające zadanie, pobudziliśmy do pracy każdą naszą szarą komórkę i jak się okazało, wysiłek się opłacił – dodaje ppor. Patryk Barczak z WAT-u.

W dwóch pozostałych kategoriach triumfowały zespoły z Ukrainy i Holandii. – Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, ale te zwycięstwa były naprawdę zasłużone – podkreśla płk Chmielewski.

Jury przyznało także nagrodę specjalną, tzw. Spirit of the Hackathon. Za niezwykłego ducha walki otrzymał ją zawodnik, który z powodu choroby kolegów z zespołu, został sam na placu boju. Mimo tego nie poddał się i starał się wykonać wybrane wcześniej zadanie. – Muszę przyznać, że opracował bardzo ciekawe narzędzie, jednak nie zdołał doprowadzić go do takiego etapu, który gwarantowałby wejście do ścisłego finału. A szkoda – ocenia oficer.

Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane uczestnikom kolejnej edycji konferencji TIDE Sprint organizowanej przez Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. Jej celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniają się do budowy interoperacyjności między sojusznikami.

Tegoroczne zwycięstwo Polaków w TIDE Hackathon nie było ich pierwszym sukcesem w tym konkursie. Przedstawiciele WAT-u stawali na podium także podczas poprzednich edycji wydarzenia, m.in. w 2019 i 2021 roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Wojska Obroni Cyberprzestrzeni, NATO, Wojskowa Akademia Techniczna

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
SOR w Legionowie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
Barwy walki
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Front przy biurku
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO