moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Byli sumieniem polskiego narodu

Pamięć i prawda o żołnierzach wyklętych nie może zaginąć. To oni przez swoją walkę są prawdziwie nieśmiertelni – mówiono podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Hołd bohaterom powojennego podziemia złożono m.in. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych oraz na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

– Żołnierze niezłomni po II wojnie światowej nie złożyli broni. Nie potrafili pogodzić się nie tylko z utratą suwerenności, ale przede wszystkim z obcą władzą narzuconą nam na sowieckich bagnetach – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

W tym miejscu mieścił się Areszt Śledczy, w którym 1 marca 1951 roku komuniści zamordowali członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, z płk. Łukaszem Cieplińskim na czele. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, która kontynuowała od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Data ich śmierci obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak dodała marszałek Witek, miejsce obchodów, które było kiedyś miejscem okrutnej kaźni bohaterów, dziś stało się symbolem zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, bohaterstwa nad zdradą i pamięci nad zapomnieniem. Hołd żołnierzom drugiej konspiracji złożył także premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że wolna i niepodległa Polska nie może zapomnieć o tych, którzy oddali za nią życie.


Film: PZ

– Pamięć i prawda o żołnierzach wyklętych nie może zaginąć. To właśnie oni są dziś wielkimi zwycięzcami, przez świadectwo swojego życia i swoją walkę są prawdziwie nieśmiertelni – mówił prezes Rady Ministrów. Dodał, że nasz naród będzie prawdziwie wolny wtedy, gdy uhonorujemy wszystkich tych, którzy walczyli i umierali za naszą ojczyznę.

Rozkaz walki o Polskę

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. W swoim przesłaniu podkreślił, że dla współczesnych Polaków najbliższą w czasie tradycją wysiłku zbrojnego dla Rzeczypospolitej jest walka wyklętych. Prezydent zauważył, że po upadku komunizmu w wolnej Polsce nie od razu zaczęto oddawać im honory wojskowe. „Potrzeba było wielkiej pracy i determinacji, aby prawda pokonała fałsze propagandy, a nasze suwerenne państwo oddało chwałę zwyciężonym” – napisał Duda.

Z kolei dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zwrócił uwagę, że żołnierze niezłomni służyli Bogu i ojczyźnie oraz byli sumieniem polskiego narodu. Zaznaczył, że byli oni gotowi do walki przez sześć lat trwania II wojny światowej i następnie podczas zwalczania systemu komunistycznego. – Cały czas wykonywali ten sam rozkaz: bicia się o Polskę wolną i niepodległą – stwierdził prezes IPN-u.

O wartościach reprezentowanych przez żołnierzy niezłomnych mówił także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – To oni najpiękniej zdefiniowali, czym jest polskość i umiłowanie wolności – przyznał. Dodał, że za tę miłość do wolności płacili ogromną cenę, ale tym samym dali wspaniały przykład ofiarności, honoru, poświęcenia.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku i po roku 2000 pojawiły się wobec żołnierzy niezłomnych zarzuty, że ich walka była bezsensowna. Według Kasprzyka dzięki niej wiele osób ocalało, a żołnierze wyklęci uratowali polską wieś przed masową kolektywizacją. Minister Kasprzyk zaznaczył, że jest także przeciwny relatywizowaniu historii i mówieniu, że w powojennym sporze o Polskę każdy miał rację. – Rację mieli tylko ci, którzy stali przy niepodległej Polsce – dodał.

Podczas uroczystości odczytano fragmenty „Wytycznych ideowych” Zrzeszenia WiN, raportu płk. Witolda Pileckiego do 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz grypsu płk. Cieplińskiego, napisanego do żony w mokotowskiej celi śmierci. Następnie uczestnicy złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą płk. Cieplińskiego i członków IV ZG Zrzeszenia ZiW.

Przywracanie pamięci

W południe obchody przeniosły się na tzw. Łączkę – kwaterę „Ł” na cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie w latach 1945–1956 w masowych grobach potajemnie chowano więźniów zamordowanych przez funkcjonariuszy komunistycznych organów bezpieczeństwa. Wśród ofiar byli m.in. żołnierze Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN-u, przypomniał, że na tym terenie ukryto w bezimiennych grobach szczątki ponad 320 osób zamordowanych przez władze stalinowskie, w tym wielu żołnierzy wyklętych. – Choć system komunistyczny zadbał o to, aby zaginął po nich wszelki ślad, po kilkudziesięciu latach pracownicy IPN-u ich odnaleźli, wydobyli z bezimiennych dołów i przywrócili pamięć o nich – powiedział Szwagrzyk.

 

Przy znajdującym się na „Łączce” Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że bez bohaterów powojennego podziemia nie bylibyśmy dziś wolni i nie przetrwalibyśmy jako naród. – Pamięć o nich jest fundamentem polskich sił zbrojnych i elementem polskiej tożsamości – zaznaczył.

Do dziedziczenia tradycji podziemia antykomunistycznego przez Wojsko Polskie odniósł się także Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu i były szef MON-u. Przypomniał, że dziś imiona żołnierzy niezłomnych noszą oddziały i instytucje polskich sił zbrojnych, a tym samym przywracają naszemu wojsku idee niepodległości i wartości powojennych bohaterów.

Dzisiaj również na warszawskiej Pradze-Północ odbył się przemarsz szlakiem miejsc kaźni żołnierzy wyklętych. Uczestnicy odwiedzili m.in. miejsce dawnej siedziby NKWD przy ul. Sierakowskiej oraz Izbę Pamięci w dawnej Kwaterze Głównej NKWD przy ul. Strzeleckiej, a także stanęli przed pomnikiem Ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944–1956 przy ul. Namysłowskiej. W każdym z tych miejsc złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Projekt zrealizowano przy współpracy z Fundacją Kwartalnika „Wyklęci”.

Zapraszamy do lektury!

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DGW, Kancelaria Sejmu, Krystian Maj / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
SOR w Legionowie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO